سمعک می میتونه شنوایی رو بهتر کند؟

سمعک می میتونه شنوایی رو بهتر کند؟

 سمعک باعث محافظت از شنوایی می شه؟

همیشه بیماران عزیز از ما سوال می پرسند که ایا سمعک میتواند باعث شه شنوایی من بدتر نشه؟ یا ایا سمعک می میتونه اعصاب گوش من رو فعال کند گه بی سمعک هم بهتر بشنوم؟

واقعا جواب به این سوال تنها با بررسی دقیق مفاهیم پزشکی و فیزولوژی شنوایی و گوش امکان پذیره. در این مقاله با بررسی دقیق این مفاهیم به شما کمک می کنیم به جواب سوالای خود برسید.

در سیستم شنوایی انسان و بقیه حسای بدن مثل بینایی اگه اون سیستم غیر فعال شه و کم کار کند به مرور ضعیف می شه و خون رسانی به ان کمتر می شه چون بدن به سیستمایی بیشتر خون ارسال می کند که بیشتر فعالیت داشته باشه (واسه مثال در تومورای مختلف چون به مرور رشد می کند و فعالیت اون بیشتر می شه اون سیستم خون بشتری رو به طرف خود می کشد). حال اگه شنوایی یه فرد به مرور ضعیف شه، عصب شنوایی کمتر فعال می شه که این عامل باعث می شه مغز انسان حس کند که دیگه نیاز نیس مثل سابق به عصب و حلزون شنوایی خون رسانی کند. درنتیجه بعد از گذشت زمان خود بدن انسان به اون سیستم ضعیف حمله می کند و اون رو ضعیف تر می کند که در پزشکی به این حالت آتروفی گفته می شه یعنی ضعیف شدن تدریجی یه بخش در بدن موجودات زنده.

حال با توضیح این مسئله جواب سوال مریض عزیز که پرسیدهه ” سمعک باعث محافظت از شنوایی می شه؟” رو می دهیم:

  • اگه سمعک استفاده کنین اعصاب گوش شما دوباره فعال می شن و این فعالیت سیگنالای دریافت شده در سطح مغز رو برانگیخته می کند و باعث می شه مغز دستور خون رسانی بیشتر به طرف حلزون و اعصاب رو صادر کند پس تغذیه حلزون و عصب زیاد میشه و این افزایش خون رسانی باعث می شه حلزون و عصب شنوایی گوش کم کم عملکردش بهتر شه. درنتیجه اگه از سمعک استفاده کنین میزان شنوایی باقی مونده شما کمتر نمی شه و یعنی میزان کم شنوایی شما بیشتر نمی شه. همیشه به بیماران این عامل رو با عینک مثال می زنم و می گویم اگه کسی چشم هاش ضعیف باشه و از عینک استفاده کند دیگه چشم هاش ضعیف نمی شه و نمره چشمش ثابت می موند.
مطلب مرتبط :   دی او دی زیست کنکور

 

حال با توضیح این مسئله جواب سوال مریض عزیز که پرسیدهه ” سمعک می میتونه شنوایی رو بهتر کند؟” رو می دهیم:

  • اگه سمعک استفاده کنین حلزون و عصب شنوایی گوش شما دوباره فعال می شن و این فعال شدن باعث می شه بلندی صدای دریافت شده در سطح مغز بالاتر از حالت نبود استفاده از سمعک باشه که این حالت باعث می شه مغز فرق رو حس کند. ازاینرو مغز به رگای خون دستور میده خون بیشتری  بیشتر به طرف حلزون و عصب شنوایی گوش روونه شه. با افزایش تغذیه حلزون و عصب گوش وضعیت سلولای اونا بهتر می شه ازاینرو اگه بعد از یه مدت که از سمعک استفاده کند، سمعک رو از گوش خود وردارید بیشتر بیماران بیان می کنن که نسبت به قبلا که سمعک استفاده نمی کردم الان بی سمعک هم خوب می شنوم.

بیماران عزیزی که از سمعک استفاده می کنین به

یاد داشته باشن اگه به موقع و در زمان مناسب سمعک بذارین یعنی دخالت شنوایی زودهنگام باشه، سمعک باعث می شه

  • صدا رو بهتر بشنوید
  • و باعث می شه گوشای شما ضعیف تر نشه

بیماران عزیزی که از سمعک استفاده می کنین بیاد داشته باشن اگه کم شنوایی دارین و به دلایل مختلف نمی خواهید از سمعک استفاده کنیدباید به یاد داشته باشن اگه مدت وقتی که گوشای شما نمی شن بیشتر از یه سال شه خیلی اعصاب گوش و سلولای حلزون گوش شما ضعیف می شه و کم کم می میرند. واسه همین بیمارانی که بعد از چندین سال که محرومیت شنوایی داشته ان جهت دریافت سمعک به کلینیک شنوایی و سمعک مراجعه می کنن.ز مانی که سمعک روی گوشای اونا قرار داده می شه اونا بیان می کنن صدا خیلی برایمان عجیب و ناشناس که خاطر اون اینه مغز شما صدا رو فراموش کرده و مثل یه درخت که سال هاست به اون اب نداده اید ریشهای اون خشک شده. اما به لطف خداوند این اعصاب کم کم فعال می شن و درک صدای شما بهتر می شه. اما به یاد داشته باشن اگه

  • دو مریض که کم شنوایی اونا ۵۰ درصده و نفر اول بعد از ۳ ماه جهت دریافت سمعک اقدام کند و نفر دوم بعد از ۱۰ سال و اگه واسه اونا یه مدل سمعک تجویز شه و همه مردم عادی دیگه مثل سن، جنسیت و غیره برابر باشه. مریضی که زودتر واسه گرفتن سمعک اقدام کرده درک صدای بهتری رو تجربه می کند.
مطلب مرتبط :   لینکستان

 

در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا، به عنوان تنها کلینیک شنوایی و سمعک کشور که از بیشترین متخصصین و مدرسان دانشگاه استفاده میکرد شما می تونید از جدید ترین مطالب علمی درباره شنوایی و سمعک و تست رایگان جدیدترین سمعکای دنیا رو تجربه کنین.

 

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید
Close Menu