عمومی

صفحات مبتنی بر موبایل در ایندکس شدن مقدم تر اند

هر چی بیشتر می گذره و علاقه کاربران به گوشیای موبایل بیشتر می شه گوگل هم در جهت رضایت و رفاه کاربران قوانین و روش هدف دارای بیش تری رو معرفی می کنه که فقط روی دستگاه های موبایل و صفحات براساس موبایل تمرکز دارن. آخرین راه و روش گوگل در این باره mobile-first index بود. هدفی که نشون میده از این پس واقعا صفحات براساس موبایل در ایندکس شدن واسه گوگل مقدم تر ان. پس زیرو رو کردن و گشتن هایی که با دسکتاپ انجام می شن در حاشیه قرار می گیرن و سرنوشت یه سایت به واسطه توجهی که به موبایل داره مشخص می شه. با جزییات بیشتر این روش هدف دار در ادامه آشنا میشین.

موبایل

توجه گوگل به صفحات براساس موبایل واسه ایندکس شدن

همونجوریکه می دونین گوگل صفحات رو واسه شدن کراول می کنه. دقیقا مثل یه بازدید کننده ای که صفحات وب رو زیر و رو می کنه بلکه بتونه مقصودش رو از میون این صفحت پیدا کنه. تا یه چند وقت پیش این کاربر همیشه همراه سایتا از صفحات به عنوان یه کاربر دسکتاپ بازدید به عمل می آورد؛ اما حالا گوگل تبدیل به یه کاربر حرفه ای موبایل شده و اونم همه چیز رو مثل شما و از دید شما می بینه. این راه و روش گوگل باعث شده که روش نمایش صفحات در موبایل با دسکتاپ فرق داشته باشه. بعضی وقتا خیلی از لینکایی که انتظار دیدنشون رو دارین به وسیله ربات گوگل دنبال نمی شه و پس یه کاربر موبایل اینجور لینکی رو مشاهده نمی کنه.

دلیل اتخاذ راه و روش مقدم بودن صفحات موبایل

اگه از خودتون می پرسین به چه دلیل گوگل دسکتاپ، یار قدیمی اش رو به این سادگی رها کرده خیلی ساده به جواب می رسید. موبایل همه چیزه! اگه همه چیز نبود فعلا که همه دنیا یه کاربر اینترنت شده. در بحث هم مسائلی مثل ریسپانسیو بودن سایت فقط بعد از گسترده شدن به کار گیری موبایل مطرح شدن. طبیعیه که گوگل روی کاربرانی متمرکز شه که بیشتر از موبایل استفاده می کنن.

تاثیر mobile-first index بر رنک سایت

خیلیا می پرسن واسه دستگاه های موبایل به دلیل مقدم بودن شدن صفحات براساس موبایل تاثیری رو رنک داره؟ این تاثیر چشمگیره؟
تو یه کلام خیر؛ این که سایت و مطالب سایت شما در چارچوبی به طور کامل بهینه واسه کراول شدن به وسیله رباتای گوگل جفت و جور شن تاثیر مستقیم و زیادی روی رنک نداره. اما به هر حال اگه تنها روی نسخه دسکتاپ تمرکز کنین شانس دیده شدن به وسیله میلیونا کاربر موبایل رو از دست می دین.