فناوری

چگونه از سلامت باتری موبایل اندرویدی خود مطمئن شویم؟

سلامت باتری موضوع بسیار دارای اهمیتیه و همیشه باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. اگه موبایل یا تبلت اندرویدی دارین، متأسفانه امکانات بومی سیستم عامل پاسخگوی نیازای شما واسه بررسی سلامت باتری نیستن.

اما حالا خوبیش اینه هستن اپلیکیشنای شخص ثالثی که می تونن اطلاعات درست و دقیقی از وضعیت باتری دیوایس رو در اختیارتون بذارن. تعداد این اپلیکیشنا به ده ها مورد می رسن، ولی فکر می کنیم که با اپ AccuBattery بتونین تجربه بهتر و ساده تری از تحلیل وضعیت باتری گجت مورد استفاده تون داشته باشین.

این اپلیکیشن اندرویدی با زیر نظر گرفتن استفاده شما از دیوایس، می تونه وضعیت باتری اونو سنجیده و کارکرد اونو براتون تحلیل کنه. اما قبل از اون که به سراغ چگونگی کار اپلیکیشن بریم باید نکته ای رو به شما یادآور شیم: AccuBattery واسه ارائه تحلیل درست و دقیق، زمان می خواد.

از اونجا که اندروید وسیله دقیقی واسه پایش وضعیت باتری نداره، چه AccuBattery و چه اپلیکیشنای مشابه دیگه دست کم به چند روز و بیشترین حد به چند هفته واسه امتحان سلامت باتری دستگاه زمان احتیاج دارن. با این توصیف، فکر می کنیم زمانش شده که به سراغ چگونگی کار با این اپلیکیشن بریم:

اولین قدم: اپلیکیشن رو نصب کنین

AccuBattery رو از گوگل پلی یا کافه بازار دانلود کنین. لینکایی که در ادامه می بینین مربوط به نسخه رایگان اپلیکیشن هستن. اما پیشنهاد می کنیم در صورت امکان، نسخه کامل اپلیکیشن با نام AccuBattery Pro رو بخرین که هم تبلیغات نداره و هم  امکانات بیشتری در اختیارتون قرار میده.

Accu Battery

  • Accu Battery
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: Digibites
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۴٫۱ مگابایت

دانلود

AccuBattery در اول ورود توضیحاتی در مورد روند کار اپلیکیشن و وظایفش به شما ارائه می کنه. بعد از این کار، با صفحه ای مربوط به سلامت باتری مواجه میشین. به این صفحه خیلی دقت کنین، چون که تنظیماتش بعدا در کالیبراسیون باتری و سلامت اون موثر میشه.

در همین صفحه نکته مهمی می گن. تحقیقات بعضی محققان بخش الکترونیک اثبات کرده که شارژ باتری به اندازه ۸۰ درصد، می تونه عمر باتری دیوایس شما رو به اندازه ٪۲۰۰ زیاد کنه.

بخاطر این، AccuBattery به شما پیشنهاد می کنه که واسه شارژ بعدی اپلیکیشن رو باز کرده و تا اندازه ۸۰ درصد اونو شارژ کنین. واسه این کار هم اسلایدری در اختیارتون قرار میده که بیشترین حد شارژ باتری رو روی ۸۰ درصد بذارین.

با این وجود، اگه تمایلی به این کار نداشتید هم مشکلی نیس چون که می تونین مثل روال عادی سقف شارژ رو روی ۱۰۰ درصد گذاشته و به کار با AccuBattery ادامه بدین.

اما پس از شارژ دستگاه تا سقف مورد توجه، AccuBattery یه کالیبراسیون کوتاه انجام داده و بعد ظرفیت دقیق باتری دستگاه تون رو محاسبه می کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که AccuBattery دارای یه نسخه حرفه ای هم هست که ۳.۹۹ دلار قیمت داره. اما لزومی نداره که واسه پایش وضعیت باتری حتما اونو بخرین. تنها مزیت نسخه حرفه ای اینه که تبلیغات نداره و به شما اجازه میده که نمایی از وضعیت باتری و سی پی یو رو بتونین روی اپلیکیشنای دیگه ببینین.

از این مرحله به بعد، می تونین به استفاده عادی تون از موبایل برگردین. AccuBattery طی روزا و هفته سیکل شارژ شما رو تحت نظر گرفته و طبق اون وضعیت باتری رو تحلیل می کنه.

با گذشت زمان می تونین به قسمت Health مراجعه کرده و اطلاعات تکمیلی اپلیکیشن رو ببینین. طبیعتا در شروع به کار گیری اپلیکیشن، این قسمت خالیست. اما با گذشت زمان می بینین که کم کم اطلاعات روی نمودارهای این قسمت ظاهر می شن:

هر چی زمان بیشتری از نصب اپلیکیشن گذشته باشه، یافته های دقیق تری میگیرین. مثلا تو یه تست بعد از دو سه بار شارژ موبایل، AccuBattery ظرفیت باتری رو در حدود ۹۵ درصد نشون داد.

اما با گذشت زمان و عمل به پیشنهادای اپلیکیشن واسه شارژ باتری، این ظرفیت پس از یکی دو روز به ۹۷ درصد رسید که نشون از اثر مثبت اپلیکیشن بر بهتر شدن کارکرد باتری و روند شارژ دیوایسای اندرویدی داره.

البته این رو هم بگیم که به کار گیری اپلیکیشنی مثل AccuBattery یا نمونه های مشابه فقط شاخصی واسه امتحان وضعیت باتری شماس. اگه باتری تون از دید فنی مشکل داشته باشه، طبیعیه که هیچ اپلیکیشنی نمی تونه اونو تعمیر کنه اما دست کم امکانی براتون جفت و جور می کنه که به وجود مشکل پی ببرین.

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

معرفی اپلیکیشن دیسون؛ آمادگی واسه کنکور به روشی تازه

اخطار مرکز ماهر واسه نسخه های جعلی تلگرام ، نگاهی به گزینه های غیررسمی محبوب کاربران ایرونی