عمومی

۷ زبان عجیب و زنده در دنیا

stop

اسپانیولی، انگلیسی، عربی و … از زبانای زنده و کاربردی دنیا هستن که این روزا جمعیت خیلی از مردم دنیا به اونا صحبت می کنن. در میان آدمایی که زبانای عمومی دارن بعضی قوما هنوز روش اجدادشان رو نگهداشتن و به زبانای عجیب و باستانی سخن می گن.

“چامیکارو”

در سال ۲۰۰۸ تحقیقاتی درمورد این زبون عجیب انجام شد که نشون می داد الان تنها ۸ نفر به این زبون صحبت می کنن و این افراد در پرو قرار دارن چون زادگاه این زبون از این کشور بوده. این زبون دستورات خاصی داره که هنگام پشت قرار دادن اونا صوت موسیقی داره. این زبون این روزا مواظبت شده و قراره دیکشنری خاصی از اون ساخته شه و خیلی راحت از بین نره.

“دومی”

مردم نپال این زبون رو اختراع کردن و مانند گزینه قبلی تنها ۸ نفر به ان صحبت می کنن. این زبون تنها کلمات و دستورات جور واجور نسبت به زیانای دیگه داره و البته در برابر نابودی قرار گرفته ولی نکته بسیار مهم در مورد اون اینه که واسه این زبون گرامر و دیکشنری خاصی ساخته شده.

“یوپیک”

این زبون در اصل مجموعی از ۵ زبون جور واجور و البته مثل همه که بوسیله مردم سیبری و غرب الاسکا به اون سخن می گن. این زبانا از نظر حالت گفتاری مثل هم هستن اما اونقدر فرق دارن که دو قوم جور واجور می تونن زبون همدیگه رو فهمیده باشن. در این زبانا واسه جملات بلند هم تنها یه کلمه به کار میره به دلیل اینکه جملات کمتری گفته شه. این زبون طرفداران زیادی هم داره ولی کسی نمی تونه اون رو یاد بگیره.

“پاونه”

زبون بومیای آمریکا که بیشتر سرخپوستا بودن به همین گونه بوده. این زبون به صورت ترکیبیه و چندین جمله تنها تو یه کلمه خلاصه می شه. در این زبون ممکنه کلماتی رو ببینین که بیشتر از ۳۰ بخش دارن. البته “پاونه” در حال انقراضه چون که جوانان قبیله ها بیشتر به دنبال اون هستن که انگلیسی رو فرابگیرند.

“ارچی”

در شمال دریای خزر و دقیقا در جنوب روسیه روستای کوچیکی هست که جمعیت ان نزدیک به ۱۲۰۰ نفره.  این داهات آخرین نقطه ایه که در زمین بازم به زبون “آرچی” صحبت می کنن. این زبون در اصل حیلی مثل دیگه زبانای منطقه س اما نکته های عجیب و باحال هم داره. در این زبون واسه هر کلمه نزدیک به یه میلیون و ۵۰۰ هزار ترکیب جور واجور هست که به همین تعداد شما می تونین انا رو در جمله به کار ببرین.

“ژووآ”

برخلاف دیگه زبانایی که تا حالا مرور کردیم این زبون سخنگویان بیشتری داره و نزدیک به ۸ میلیون نفر اون رو بلد هستن. این زبون به عنوان یکی از زبانای رسمی در جنوب آفریقا استفاده می شه ولی نکات اون بسیار عجیب هستن. در این زبون هر واژه می تونه با در نظر گرفتن سبک گفتن شما معناهای جور واجور داشته باشه. این معنیش اینه که یه کلمه می تونه بیشتر از ۱۰۰ معنی داشته باشه.

“پیراها”

یکی از زبانای بسیار جالبی که بازم دربرزیل باقی مونده “پیراها” اسمشه. این زبون بخشی از زبانای بومی منطقه بوده که باقی اونا منقرض شدن. این زبون باحال و کوتاهه چون که تنها ۱۲ حرف صدا دار هست و دیگه هیچی در زبون اونا نیس. هیچ کلمه ای واسه تعریف رنگا و یا اعداد انتخاب نشده تنها باید با دوکلمه مشکی و روشن تموم رنگا رو توصیف کنین.

باشگاه خبرنگاران