عمومی

۷ ویژگی دوست واقعی

پیدا کردن دوستان واقعی سخته؟ وجود چه مواردی باعث صمیمیت بیشتر میان دوستان می شه؟

7 ویژگی دوست واقعی

هممون دوستائی داریم و انگار از دوستی هامون حال می کنیم. بعضی از ما دوستان نزدیک و صمیمی داریم اما اینجا این سؤال مطرح می شه که چه مواردی باعث می شه که یه دوست به رفیقی حقیقی و واقعی تبدیل شه؟ چه جزئیاتی هست که یه دوست واقعی رو از یه دوست معمولی جدا کرده و تفاوتش رو واسه ما رو می کنه؟

رابطه دوستی یکی از مهم ترین روابطیه که ما در زندگی مون درصدد بهبود و پیشرفت اون هستیم. ممکنه پیدا کردن دوست، کار بسیار آسونی باشه اما پیدا کردن دوستی که در طول رابطه و در وقتی که ما با سختیا و مشکلاتی مواجه میشیم بخواد و بتونه به کمکمون بیاد و در واقع پیدا کردن یه دوست حقیقی، سخته. با وجود داشتن پدر و مادر و اقوام، هنوزم خیلی از مردم واسه گذروندن اوقات فراغت به دوستانشون وابسته هستن و بیشتر وقتشون رو با دوستانشون می گذرونن.اینجا به نقل داستان ۲دوست صمیمی می پردازیم تا از اون نکات خیلی مهم و آموزنده ای رو به ذهن بسپاریم.

مایکل و جون با همدیگه بزرگ شده بودن و از دوران کودکی تا بزرگسالی دوستان بسیار نزدیکی به همدیگه بودن. یه روز، بعد از برگشتن از مدرسه، اون دو به بحث و مناظره درباره اجتماع پرداختن.

یهو بعد از اینکه بحث شون حسابی گرم شده بود، جون تو یه لحظه عصبانی شد و سیلی محکمی به صورت مایک نواخت. مایک به دوستش جون زل زد و بعد روی شنا نوشت: «امروز بهترین دوست من، یه سیلی به من زد». بعد از نوشتن این جمله، اون دو نفر دوباره قدم زدن شون رو از سر گرفتن.

وقتی که می خواستن از روی رودخانه ای که بسیار پرآب بود عبور کنن، یهو مایک داخل آب افتاد. جون، بدون لحظه ای دودلی، داخل رودخانه پرید و مایک رو نجات داد. بعد از اون، مایک روی یه تخته سنگ نوشت: «بهترین دوست من، منو نجات داد».

جون متوجه نشد که به چه دلیل مایک این کارا رو انجام میده، پس از مایک پرسید: «به چه دلیل وقتی من به تو سیلی زدم، روی شنا نوشتی اما وقتی تورو نجات دادم روی صخره نوشتی؟» مایک در جواب گفت: «دوست حقیقی باید کارای اشتباهی که از بهترین دوستش سر می زنه رو از یاد ببره ولی عوضش کارای درست و مثبت دوستش رو همیشه به یاد داشته باشه».

اینجا پس از ذکر این مثال، به بیان ۷مورد از خصوصیات دوست واقعی می پردازیم:

۱- بهترینا رو واسه شما می خواد؛ یه دوست واقعی همیشه بهترین آرزوها رو براتون داره. اگه اون به این نتیجه رسید که شما در زندگی تون شخص موفقی هستین و اهدافتون در حال پیشرفت و موفقیته، حتما از شما پشتیبانی می کنه.

۲- پشتیبان شماس؛ اگه شمام حالا با یه مشکل روبه رو شدین، می تونین دوست واقعی تون رو تشخیص بدین چون دوست واقعی تلاش می کنه که در این مواقع از درد و غم تون کم کنه و شما رو از این جریان احساسی که در اون هستین، بیرون آورد.

۳- صداقت داره؛ یه دوست واقعی کسیه که با شما رو راست باشه و وقتی از اون کمک خواستین، اون حرفی نمی زنه که شما رو راضی و خوشحال کنه بلکه اون چیزی رو میگه که فکر می کنه به صلاح شماس. دوست حقیقی، شما رو نصیحت می کنه، در همه حال پشتیبان و حامی شماس و در مواقع جور واجور به شما کمک می کنه و شما رو به راه درست و مثبت هدایت می کنه.

۴- در مورد شما قضاوت نمی کنه؛ یه دوست واقعی همیشه حامی شماس. اون شما رو همین طور که هستین، قبول داره و قبول می کنه و هیچ وقت تلاش نمی کنه که شما رو عوض کنه. اون شخصیت شما رو با همه موارد مثبت و منفی قبول داره.

۵- به حرف هاتون گوش میده؛ دوستائی وجود دارن که در وقتی که همه چیز رو به راه س با شما می مانند اما وقتی که شما با یه مشکل روبه رو میشین، اونا پنهون می شن و در حل کردن مشکل شما هیچ کمکی نمی کنن؛ برعکس دوست واقعی کسیه که وقتی دید که شما با مشکل مواجه شدین، دست کمک به طرف شما دراز کنه.

۶- شما رو جزئی از زندگی اش قرار میده؛ یه دوست واقعی، شما رو به بقیه دوستانش به خصوص خونواده اش معرفی می کنه و شما رو جزئی از زندگی اش می دونه. در واقع شما یه نعمت یا نعمت الهی در زندگی اون هستین.

۷- رازدار شماس؛ یه دوست واقعی نقاط ضعف شما رو بروز نمی ده و رازدار شماس. رازهاتون رو معلوم نمی کنه و واسه شما حقه و کلکی سوار نمی کنه. یکی از اهداف دوستی اینه که به حریم و خلوت همدیگه احترام بذارین. یه دوست واقعی به این مهم عمل کرده و پشت سرتون غیبت نمی کنه.

همیشه یادتون باشه «کسی که یه دوست وفادار پیدا کنه، یه گنج پیدا کرده».

جمع آوری :

به نقل از : همشهری آنلاین

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

روانشناسی