عمومی

۸ اشتباه رایج درباره چین و چروک‌‌ صورت

جـلـوی چـین و چروک صورت رو نمی شه گرفت چون جلوی افزایش سن رو نمی شه گرفت!

اول اینکه) کـه افـزایـش سن فقط یکی از دلیلای چین و چروک صورته

دوم اینکه) که می شه جلویش رو گرفت یا دست کم می شه سرعتش رو کم کرد. چیجوری؟ با همین پیشنهاد های ساده: ضدآفتاب بزنین؛ از روبرو شدن طولانی با نور خورشید دوری کنین؛ دور سـولاریـوم و حـمـام آفـتـاب خـط بـکشید؛ موقع صحبت کردن حتی الامکان فرم صورتتون رو تغییر ندین؛ از سیگار و هوای آلوده بـپـرهـیـزیـد؛ مـرطـوب کننده بزنین و حتی امکان هوای محل کار و زندگی تون رو مرطوب نگه دارین.

پوست تو خشکه؛ پس صورتت زودتر چین می افتد

چین و چروک پوستچـیـن و چـروک در پـوسـت هـای خـشـک، نـمـایان تره؛ فقط همین! معنیش این نیس که خشکی پوست، عامل چین و چروکه. چین و چروک ۲ عامل اصلی داره: آفتاب و افزایش سن.

 وقـتـی هـوا ابـریه؛ دیگه ضرورتی نداره ضدآفتاب بزنیم! ضـــرورت داره؛ حــتـــی در هـــوای ابـــری! بـیــن۶۰ تــا۸۰ درصــد از پـرتـو هـای خـورشـیـد قـادرنـد از لایـه هـای ابـر بـگـذرند و به بدن یه شناگر در عمق ۳۰ سانتی متری آب یه استخر برسن.

برو سولاریوم؛ پوستت جوون می شه!

بـرعـکـس! مـتـخصصان پوست می می گن روند پیری پوست در نـوجـوانانی که زیاد سولاریوم می روند، تقریبا از ۲۰ سالگی شروع می شه و طوری پیشرفت می کنه که پوستشون در ۴۰ سالگی مثل پوست یه فرد ۷۰ ساله می شه. دلیلش هم روشنه: به کار گیری اشعه فرابنفش در این دستگاه ها بسیار متداوله و این باعث شکست رشته های کلاژن و الاستین پوست می شه و نتیجه اش (در دراز مدت) می شه چین و چروک پوست.

شیرینی بخور؛ پوستت سرحال می شه!

برعکس! مواد قندی، دشمن پوستند؛ دشمن رشته های کلاژن و الاسـتـیـن کـه وظـیـفه شون تامین تازگی و انعطاف پذیری پوست اســت. مــولـکــول هــای مــواد قـنــدی بــاعـث مـی شـونـد ایـن رشـتـه هـا، خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری شون رو از دست بدن و کم کم ســر و کـلـه چـیـن و چـروک هـا پـیـدا مـی شـود. شـاهـدش هـم ایـن کـه دیابتی ها زودتر از بقیه دچار پیری پوست می شن.

چین و چروک صورت فقط یه دلیل داره: پیری!

چین های صورت معمولا از حدود ۳۰ سالگی ظاهر می شن و با گذشت هر دهه از عمر، بین ۶ تا ۱۰ درصد از ضخامت پوست کم می شه و طبیعتا چروکیدگی پوست، نمایان تر می شه؛ اما افزایش سـن فـقـط یـکـی از عـلـل چین و چروک صورته. پای عوامل دیگری هم در میونه: نور خورشید، ژنتیک، حرکات ارادی و غـیـرارادی پوست مانند خنده، گریه، اخم و امثالهم. اونایی که زیاد چهره در هم می کشن یا زیاد می خندند و اونایی که روی صورتشون می خوابند، چهره شون بیشتر در برابر چین و چروک است.

چین و چروک صورت فقط یه چاره داره: ماساژ پوست و ورزش خاص عضلات صورت!

نه! با این کار نه فقط شرایط رو بهتر نمی کنین، بلکه شرایط بعضی چین و چروک ها رو بدتر هم می کنین؛ مثلا چین اخم از اون چین هایی اسـت کـه در اثـر انقباض و حالت گرفتن عضلات صورت شدید شدن می شه

ایـن کـه مـی گـویـنـد سـیـگـار پـوسـت رو پـیر می کنه؛

از اون حرف های بزرگ نمایی آمیز درباره سیگاره! هـیـچ مـبـالـغـه ای در کـار نـیـسـت! سـیـگـار موجب آسیب گسترده رادیکال های آزاد می شه و پیری زودرس می آورد. سیگار موجب گـسـتـرش خطوط دور لب می شه و حتی قرار گرفتن در برابر دود سیگار هم منتهی به افزایش فعالیت رادیکال های آزاد سمی در پوست می شه و آسیب های گسترده پوستی به همراه می آورد.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

سلامت نیوز سلامت پوست چین و چروک پوست