عمومی

URL فارسی – آری یا خیر؟

همیشه مباحث زیادی درباره خوب بودن یا نبودن urlای فارسی هست که در این پست، به این مبحث می پردازیم.

اگه url غیر استاندارد نباشه، فارسی یا غیر فارسی بودن اون زیاد فرقی نداره.سایتای موفق زیادی وجود دارن که url فارسی دارن (هم نام دامنه هم نشانی صفحات داخلی)، و سایتای زیادی هست که بدون url فارسی رتبه خیلی خوبی دارن.نمیشه گفت، وجود کلید واژه در url موضوعی مهمه (مقاله، اهمیت نام دامنه در سئو رو بخونین) ، و این موضوع تا حد زیادی سلیقه ایه.اعلام دیکته وار این که از url فارسی استفده کنین یا نکنین، اشتباهه.خود ما تلاش می کنیم، url فارسی به کار نبریم.گوگل حالا نه فقط با urlای فارسی مشکلی نداره، بلکه urlای غیر استاندارد رو هم تا حد زیادی پوشش و رتبه میده.

مشکلی

مسئله دیگری که هست اینه که در موضوعات رقابتی، کمتر urlای فارسی دیده شده.هم اینکه فارسی بودن url، موجب undicode شدن اونا (تبدیل به کاراکترهای استاندارد برابر) و در نتیجه طولانی شدن url می شه که ممکنه در روند Link Building شما، مشکلاتی بسازه.

مشکلات

دامنه فارسی هم همیشه یه url طولانی تر داره که ترکیبی از حروف انگلیسی، عدد و کاراکتره و همین تبدیل می تونه، مشکلاتی در آینده بسازه.(همه موارد بالا که مربوط به url بود رو هم شامل می شه).

عده زیادی هم فکر می کنن، اگه urlای فارسی که کلمات کلیدی در اون هستش ، بخرن و روی سایت خود پارک کنن، رتبه خوبی به .اگه شمام اینجور اعتقادی دارین ،مقاله اثر نام دامنه در در سئو و پارک دامنه در سئو رو بخونین.

کلا، جواب اینکه از url فارسی استفاده کنیم یا خیر، نه آریه نه خیر! اگه خیلی دوست دارین از url فارسی استفاده کنین، اصراری نیس که از url انگلیسی استفاده کنین.اگه فکر می کنین url فارسی در سئو، اثر خیلی خوبی داره، باید بدونین اثر اون خیلی کم است و شاید فقط در موارد زیادی کم یا بی رقابت، اثر مشهودی داشته باشه.پس واسه فقط، اثر سئو، جواب خیره. و پیشنهاد ما به کار گیری urlای انگلیسیه.

سوال رایج:

به چه دلیل می گین url اثر کمی در سئو داره؟تا جایی که ما یادمون هست اثر زیادی داشت!

بله وقتی که وب جهان و وب ایران، خالی تر از حالا بود و موتورای جستجو و گوگل الگوریتما و کیفیت یافته های خیلی ضعیف تری داشتن، موضوع مهمی بود.با این همه اهمیت محتوا، ساختار، شبکه های اجتماعی، لینکا و …، دیگه جایی واسه اهمیت نام دامنه و url فارسی باقی نمی مونه.