مشکل شخصیت دوری گزین یا اجتنابی، علائم و نتیجه های اجتماعی اون "

 

مشکل شخصیت دوری گزین یا اجتنابی یکی از انواع مشکلات شخصیتی و یه جور مریضی روانیه که مانع ایجاد روابط اجتماعی سالم می شه. مبتلایان به مشکل شخصیتی دوری گزین علی خلاف میل تمایل به ایجاد روابط اجتماعی، قادر به رفت و اومد با بقیه و حفظ روابط بین فردی نیستن. درادامه با ما همراه باشین تا با علائم و راهکارهای درمان مشکل شخصیت دوری گزین بیشتر آشنا شید.

 

 • رفتار درمانی و رویکردهای اون؛ این درمان واسه چه اختلالاتی مناسبه؟
 • فوبیا چیه؛ آشنایی با انواع مشکل ترس و راههای درمان اون
 • نشونهای مشکل دوقطبی، دلایل و روشای درمان اون

علائم مشکل شخصیت دوری گزین

مشکل شخصیت اجتنابی دارای یه سری از علائم رفتاریه که عبارت ان از:

 • پرهیز از فعالیتای کاری، اجتماعی یا درسی: این افراد بیشتر وقتا حس می کنن که در موقعیتای اجتماعی از اونا استقبال نمی شه و حتی اگه استقبال هم شن، بازم همین حس رو می کنن، چون مبتلایان به این مشکل شخصیتی تحمل شنیدن انتقاد رو ندارن و معمولا خودشون رو پایین تر از بقیه می بینن؛
 • عزت نفس پایین؛
 • تمایل به تنهایی.

این افراد وقتی در موقعیتای اجتماعی واقع می شن، از صحبت کردن می ترسن، چون از اینکه حرف اشتباهی بزنن، صورت شون از کم رویی سرخ شه، به لکنت بیفته و کلا از خجالت زدگی ترس دارن. فرد گرفتار ممکنه زمان زیادی رو با استرس در رفتار اطرافیانش به دنبال نشونهای تأیید یا پذیرفته نشدن بشه. اینجور افرادی خودشون میدونن که در موقعیتای اجتماعی آسون نیستن و از دید اجتماعی احساس بی عرضگی می کنن. اما علی خلاف میل آگاهی بر این قضیه، بازم اگه کسی درمورد خجالتی بودن یا دستپاچگی شون چیزی بگه یا به شوخی سربه سرشون بزاره، حرفش رو بی معطلی مثل انتقاد یا نشونه ای مبنی بر نبود پذیرش خیال می کنن.نتیجه های اجتماعی دچار شدن به مشکل شخصیت دوری گزین

همونجوریکه گفته شد، دچار شدن به مشکل شخصیت اجتنابی باعث ترس از نبود پذیرش می شه و فرد واسه همین به سختی می تونه با بقیه رابطه برقرار کنه. مبتلایان به این مشکل شخصیتی در ایجاد دوستی با بقیه احساس دودلی می کنن، مگه اینکه مطمئن باشن که طرف مقابل دوست شون داره. اینجور افرادی وقتی در رابطه ای قرار دارن، از بیان احساسات و مسائل خصوصی شون می ترسن و از همین رو در حفظ روابط نزدیک و دوستیای صمیمی به مشکل برمی خورند.

طبق ویراست پنجم «راهنمای تشخیصی و آماری مریضیای روانی» که از طرف انجمن روان پزشکی آمریکا تهیه شده، فردی که گرفتار به مشکل شخصیت دوری گزین تشخیص داده می شه، باید دارای کمه کم چار مورد از معیارهای زیر باشه:

 • از فعالیتای شغلی ِ شامل روابط بین فردی به خاطر ترس از انتقاد، مخالفت و نبود پذیرش خودداری می کنه؛
 • تمایلی به ایجاد رابطه با بقیه نداره، مگه اینکه مطمئن باشه که دوست داشته میشه؛
 • در روابط نزدیک به خاطر ترس از خجالت زدگی یا مضحکه شدن خیلی احتیاط می کنه و خودش رو تحت فشار می ذاره؛
 • در موقعیتای اجتماعی همیشه نگران است که نکنه انتقاد شه و اونو نپذیرند؛
 • در موقعیتای بین فردی جدید به خاطر احساس بی کفایتی به عذاب میفته؛
 • خودش رو از دید اجتماعی بی عرضه، از دید شخصیتی نچسب و نسبت به بقیه پایین تر می بینه؛
 • به خاطر ترس از خجالت زدگی تمایلی به تصمیم گیری شخصی یا مشارکت در فعالیتای جدید نداره.

رفتارهای دوری گزینی ممکنه در کودکان یا نوجوانان هم نگاه شن، اما تشخیص مشکل شخصیت دوری گزین در این زمان خیلی آسون ممکن نیس، چون رفتارهایی مثل ترس از ناشناسا، کم رویی اجتماعی یا حساسیت به انتقاد معمولا طی مراحل رشد خیلی هم غیرطبیعی نیستن.راه های درمان مشکل شخصیت دوری گزین

مثل بقیه مشکلات شخصیتی، تشخیص و درمان مشکل شخصیت دوری گزین هم برعهده روان پزشکه. راهکارهای درمان این مشکل شخصیتی خیلی جور واجور ان، اما معمولا شامل صحبت درمانی هم می شن. اگه مریض علاوه بر مشکل شخصیت دوری گزین به افسردگی یا مشکل استرس هم گرفتار باشه، شاید دارو هم تجویز شه.

مشکل شخصیت دوری گزین و بقیه مشکلات در رابطه

مشکل شخصیت اجتنابی ممکنه با بقیه مشکلات روانی همراه باشه. در این صورت دکتر معالج می کوشد تا واسه درمان علائم هر مشکل راه حلی اتخاد کنه. عادی ترین اختلالاتی که معمولا همراه با مشکل شخصیت دوری گزین بروز می کنن، عبارت ان از:

 • ترس اجتماعی یا مشکل استرس اجتماعی: این مشکل باعث می شه که فرد در موقعیتای اجتماعی عادی با احساس استرس و خجالت روبه رو شه.
 • مشکل شخصیت وابسته: فرد گرفتار به این مشکل در هرکاری حتی تصمیم گیریای شخصی خیلی وابسته ی دیگرانه.
 • مشکل شخصیت مرزی: مبتلایان به این مشکل در بخشای مختلفی ازجمله روابط اجتماعی، رفتار، ایجاد وخو و خودانگاره (فکر فرد از خود) مشکل دارن.

خیلی از علائم مشکل شخصیت دوری گزین با علائم بقیه مشکلات نام برده به ویژه درمورد خصوصیات کلی جمع هراسی مشترک ان. واسه همین ممکنه که این مشکلات در تشخیص باهم اشتباه شن. از این روست که دکتر معالج واسه اینکه بتونه به تشخیص درستی برسه و راه حل درمانی مناسبی انجام کنه، کمی طول می کشه.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *