بارکد چیه؟ چه مزیتایی داره و چرا باید از اون استفاده کرد؟

بارکد یه جور نمایش تصویری اطلاعات روی سطوحه که اطلاعات اونو میشه به وسیله ماشین بارکد خوان، بازخوانی کرد. سیستم بارکد بیشتر به عنوان روشی واسه کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت در نظر گرفته می شه. یه انتخاب روشن و مهم واسه کسب و کارایی که به دنبال بهبود استفاده و کاهش سربار هستن، بارکدا خواهند بود که هم مقرون به صرفه بوده و هم قابل اعتماد هستن.

با توجه به تکنولوژی بارکد، خرید وسایل در مغازه مواد غذایی هیچوقت از این آسانتر و سریعتر نبوده. شما باید نوارهای گورخر سیاه و سفید رو در همه چیز از بسته های ذرت گرفته تا کتاب داخل کتابخونه که واسه خوندن اونا استفاده می شه دیده باشن. اما تا به حال فکر کردین که چجوری کار می کنن؟

بارکد با یه الگوی میله ای سیاه و سفید چاپ می شه هر کدوم از این الگوا، نشون دهنده اعدادی خاص هستن. بارکدها که به وسیله یه نور قرمز LED و لیزر خوندهمی شه طراحی شده که به سرعت به کامپیوتر منتقل شه.

  1. بارکدها احتمال خطای انسانی رو از بین می برند. اتفاق خطا واسه داده هایی که به شکل دستی وارد می‎شن به طور زیادی بالاتر از بارکده. اسکن بارکد سریع و قابل اعتماده و خوندن بارکد به وسیله بارکد خوان زمان بی آخر کمتری نسبت به ورود دستی داده ها به خود اختصاص می‎دهد.
  2.  استفاده از یه سیستم بارکد، زمان آموزش کارکنان رو کاهش میده. فقط چند دقیقه واسه تسلط یافتن اسکنر دستی جهت خوندن بارکدها، زمان لازمه. علاوه بر این، کارکنان مجبور به آشنایی با روش قیمت گذاری یا موجودی کامل نیستن. آموزش کارکنان رو ارزون تر می کند، چون اونا مجبور نیستن مدت وقتی اضافی رو صرف آموزش کنن و کارمند دیگری مجبور نیس تاوان آموزش اونا رو بده.
  3.  بارکدها از دید طراحی و چاپ ارزون هستن. کلا اونا ، صرف نظر از هدفشان و یا جایی که چسبونده می‎شن، فقط چند پنی هستن. بارکدها می تونن بطور اقتصادی، با انواع مواد مختلف، به دلخواه تهیه شن.
  4.  بارکدها خیلی مختلف ان. اونا می تونن واسه هر مجموعه‎ای از اطلاعات که لازم باشه، مورد استفاده قرار گیرند. این اطلاعات می میتونه شامل اطلاعات قیمت گذاری یا اطلاعات موجودی باشه. علاوه بر این، چون بارکدا می تونن به هر سطحی وصل شن، میشه از اونا نه که واسه ردیابی خود جنسا، بلکه واسه ردیابی حمل و نقلای خروجی و حتی لوازم استفاده کرد.
  5.  کنترل موجودی بهبود می یابد. از اونجا که بارکدا امکان ردیابی دقیق موجودی رو ممکن می‎سازند، میشه سطح موجودی رو کاهش داد. این خود به معنی مخارج کلی کمتره. محل لوازم هم می میتونه ردیابی شه، زمان صرف شده واسه جستجوی اونا کاهش یابد، و هزینه‎ی صرف شده واسه جایگزینی تجهیزاتی که خیال می‎شه از دست رفته‎ان کاهش پیدا می کنه.
  6.  بارکدها اطلاعات بهتری ارائه می دن. از اونجا که یه بارکد می میتونه واسه اطلاعات موجودی و قیمت گذاری استفاده شه، امکان دسترسی سریع به داده ها رو در هر دو مورد ممکن می‎سازد. علاوه بر این، بارکدها می تونن به دلخواه شامل بقیه اطلاعات مربوطه هم در صورت نیاز باشن. اونا اطلاعاتی سریع و قابل اعتماد واسه طیف بزرگی از برنامه ها ارائه می دن.
  7. داده های به دست اومده از راه بارکدا به سرعت در دسترسه. از اونجا که اطلاعات مستقیما به رایانه مرکزی اسکن می شه، تقریبا بی معطلی آماده می شن. این چرخش سریع، تضمین می کند که وقتی واسه ورود یا بازیابی اطلاعات تلف نخواد شد.
  8. بارکدا تصمیم گیریای بهتری رو گسترش می دن. از اونجا که داده ها به سرعت و دقیق به دست بین، می‎میتونیم تصمیمات آگاهانه تری بگیریم. تصمیم گیری بهتر آخرش باعث صرفه جویی در وقت و پول میشه.
مطلب دیگر :  نمونه جشنواره تجارب برتر تربیتی | کاملترین نمونه های رایگان سالتحصیلی 97-98

بارکدها هم از دید ارزون بودن و هم کاربر پسند بودن، یه ابزار لازم واسه ردیابی انواع داده ها، از قیمت گذاری تا موجودی هستن. نتیجه پایانی یه سیستم بارکدگذاری کامل، کاهش مخارج کلیه.

 

 

Recommended Articles