به چه شهرهایی باید سفر کرد ؟

جزیره کیش

جزیره کیش یه خشکی کوچیک چون کشتی نشسته در آبای گرم و کم عمق خلیج فارسه، خرده اقلیما (میکرو کلیمای) کیش خیلی در سلطه پدیده های به دلیل بستر بزرگ آبیه که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبونه روزی اون در ایام سال بسیارکمه. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال بیشترً در حدی خیلی بالا اسـت(رطوبت نسبی 50 – 60 درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 9 – 10 درجه و سقوط دما هیچ وقت در حد یخبندان یا صفر نیس. طبق داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه 15 گرم و تیرماه حدود 25 گرمه. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم ومطبوعه ودر این فاصله ی وقتی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به همه. در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائینه هوای کیش تقریباً خشک و باد اون ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در کل هوای اون بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی اون خیلی مطلوبه و بهترین زمان واسه خرید تور کیش . فرق دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود 16 درجه. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان 12 درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود 28 درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیرهه. تبخیر زیاد ایام مرداد ماه در اتفاق بارشای اتفاقی هر از چندگاه جزیره به شکل رگبارهای موسمی که متأثر از جریان هوای مرطوب اقیانوس هند در این منطقه بی اثر نیس. بارانای اتفاقی مردادماه که بیشترً سیل آساه و در یه مدت کوتاه فرو می ریزند، بیشترً خاک رو شسته و به خاطر گرمای بالای سطح زمین نم اونا به سرعت از خاک محو می شه، و ضمنا بارانای این ایام خود نعمت و رحمت آسمانیه که باید از اون بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچیک زیاد آب اون رو مهار کرد. با اون که کیش روی گنبد نمکی قرار داره، ولی برخلاف جزیره ها دیگه (مثل قشم)، هنوز رأس گنبدهای نمکی زیرین اون زیاد بالا نیامدهه و بنابراین وضع زمین شناختی جزیره به نحویه که نفوذ اونا به زیرزمین باعث بالا اومدن شوری نمی شه و با تمهیداتی میشه نزولات آسمونی رو مدتها پس از هر بارندگی در آب بندها نگهداری کرد و بیشترین حد استفاده از اونا رو کرد (زمینه های شور جزیره نسبت به کل مساحت اون خیلی کمه).

شهر مقدس مشهد

شهر مشهد در شمال شرقی استان خراسان رضوی و مرکز استان خراسان رضوی هست. شهر مشهد به خاطر وجود بارگاه امام هشتم شیعیان (علی بن موسی الرضا)بعنوان پایتخت معنوی ایران انتخاب شده.در رتبه بندی شهرها در کشورمان، شهر مشهد بعد از تهران به خاطر موقعیت مذهبی، صنعتی، اقتصادی و جمعیتی در جای دوم قرار گرفته و حتی میشه شهر مشهد رو پایتخت اقتصادی و مرکز مبادلات بین قاره ای آسیای میونه نامید که خاطر اون هم اعتبار فرا منطقه ای و عوامل مختلفی چون راه راه های تجاری و ارتباطی کشورهای آسیای میونه و افغانستان هست.مشهد زیارتگاه امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) است و هرساله خیل بزرگی از مسافران تور مشهد به این شهر سفر می کنن.این شهر زیارتی در کنار حرم امام رضا دیدنیای خیلی مثل پارکای مختلف موضوعی و مرکزها خرید مختلفی رو در خود جای داده. مشهد به صنایع دستی و سوغاتیای عالی مثل زیورآلاتی با سنگ عقیق و فیروزه، چرمای خوش دوخت و زعفران خوش طعم و عطر اصیل معروفه.

جزیره قشم

جزیره قشم یکی از جزیره ها استان هرمزگانه که به عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز قرار داره و از زمان های قدیم به ایران تعلق داشته. جزیره قشم در زمان ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) خوندهمی شده. واژه ی «کاوان»، که در زبون پارسی میونه به معنای «از نسل کاوه» است، به شکل یه اسم شخص در منابع یافته می شه. ممکنه که این نام به شکل درگاهان / درگوان، که به روستایی در کرانه ی شمالی جزیره ی قشم، سیزده مایلی غرب شهر قشم گفته شده، برجای مونده باشه. به نوشته ی اصطخری و ابن حوقل، ابرکاوان جزیی از کوره ی اردشیر خره ی استان فارس بود.قشم در گروه سرزمینای گرم و مرطوب قرار می گیرد و این در حالیه که رطوبت نسبی هوا در قشم بالاست. فشار هوا در قشم بین 1015 تا 1018 میلی بار جیوهه که در تابستون به خاطر گرمای زیاد، فشار هوا به کمتر از 1000 میلی بار می رسد. دمای متوسط سالیانه جزیره قشم حدود 26 درجه سانتی گراد، با متوسط بیشترین حد و کمه کم دمای روزانه به ترتیب 33 و 18 درجه سانتی گراده. اختلاف درجه گرما فصلی این جزیره خیلی زیاده. گرم ترین زمانا 10 تیر تا 10 شهریور و سردترین ماه ها دی و بهمنه و بهترین زمان واسه سفر مسافران تور قشم وسطای پاییز هستش .در جزیره قشم بیشترین حد و کمه کم دمای مطلق 46 و 16 درجه سانتی گراد به ثبت رسیده.

شهر توریستی اصفهان

شهر اصفهان در دامنه شرقی کوهای زاگرس مثل شهرهاییه که شاید تاریخ و سابقه اون به قدمت خود کشوربرمی شه. این شهربر روی آبرفت زاینده رود ساخته شده و طول و عرض جغرافیایی اون به ترتیب 4/51و 32/38 و ارتفاع اون از سطح دریا 1575 متر است. شهر اصفهان از تهران 414 کیلومتر تا شیراز 481 و تا یزد 316 کیلومتر فاصله داره. آب وهوای شهر اصفهان نیمه خشک معتدله، طوری که متوسط درجه گرما هرساله این شهر 16 درجه سانتیگراد هستش. در حالی که بیشترین حد مطلق درجه گرما تا 41 درجه سانتیگراد و کمه کم مطلق منهای 16 درجه سانتیگراد گزارش شده. متوسط بارندگی هرساله شهر اصفهان در حدود 13 میلیمتر و معدل تعداد روزهای یخبندان در طول سال در حدود 68ه. فرودگاه بین المللی اصفهان در شمال شرقی شهر در فاصله 35 کیلومتری مرکز شهر واقع شده. از این فرودگاه روزانه و هفتگی پروازهایی به شهرهای مختلف ایران و دنیا صورت می گیرد.این شهر واسه مهمونا تور اصفهان دارای صنایع دستی چون سیم کشی، زر کشی، زربافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، سکمه دوزی و زنجیر بافیمی باشه. الان زربافی و سکمه دوزی بازم رواج داره. ضمنا  اصفهان در صنایع خاتم کاری، کاشی کاری، قلم زنی، مینیاتور، مینا کاری، زرگری نقره و طلا در دنیا معروفیت داره.جنسا کشاورزی و میوه های منحصر به فردی مثل سیب ، گلابی ، سیب گلاب ، پیاز کوهی و کرفس اصفهان مشهور هستن.

شهر تاریخی شیراز

شیراز یکی از پرطرفدارترین و بزرگ ترین شهرهای ایران و مرکز استان فارس هکه هرساله هزاران مسافران تور شیراز از نقاط مختلف به این شهر قشنگ و دیدنی سفر می کنن. جمعیت شهر شیراز در سال 95 بالغ بر 1/712/745 نفر بوده و به خاطر هجرت گردشگران از نقاط مختلف به این شهر تعداد جمعیت رو به افزایش هستش. لازمه بدونین از شهر زیبای شیراز در کتابای مختلفی به نامای دیگری مانند ((تیرازیس)) یا ((شیرازیس)) یاد شده. این شهر قشنگ در بخش مرکزی استان فارس در ارتفاع 1486 متری سطح دریا در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده. این شهر قشنگ آب و هوای معتدلی داره که خیلی دلچسب و دوست داشتنی هو هر ساله گردشگران بیشماری رو به طرف خود می کشوند. شهر زیبای شیراز از طرف غرب به کوه دراک، از طرف شمال به کوههای بمو، سبز پوشان، چهل مقام و بابا کوهی محدود شده. این شهر در گروه یکی از مهم ترین شهرهای ایران شناخته شده و تونسته رتبه ی برتری رو از دید جاذبهای گردشگری و تفریحی ازآن خود کند.

شهر زیبای استانبول

استانبول شهر مساجد عثمانی و بازمانده باشکوه قسطنطنیه، از دید جغرافیایی طوری ست که بخشی از اون در قاره آسیا و بخش دیگش در قاره اروپا قرار داره. این دو بخش به وسیله پل معروف بسفر به همدیگه وصل می شن و از همین روی، استانبول رو پلی بین دو قاره می نامند. شهر استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیهه و به باعث جاذبهای تاریخی و مدرن بسیارش، مرکز فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ترکیه هم حساب می شه. دین بیشتر مردم ترکیه و استانبول اسلامه و پس این موارد در کنار هم، استانبول رو به مقصد دلپذیری واسه مسافران تور استانبول بدل می کند. شهری با ترکیبی از المان های مذهبی، سنتی و همراه با ظاهری به روز و شکیل…

شهر مدیترانه ایی آنتالیا

آنتالیا مرکز استان هم نام خود یعنی آنتالیاست و هشتمین شهر محبوب ترکیه هستش. این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی ترکیه واقع شده و بزرگترین شهر این کشور در ساحل مدیترانه به حساب می آید. آنتالیا در دره ای ساحلی قرار گرفته که با رشته کوهای تاروس محاصره شده. مساحت این شهر 1417 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسطش از سطح دریا 35 متر هستش. آنتالیا از قسمت شمالی خود با بوردور، از قسمت شرقی با شهر سریک، از قسمت غربی با شهر کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی خود با شهر کمر هم مرزه و دریای مدیترانه در جنوب اون قرار داره. آنتالیا بزرگترین تفرحیگاه ساحلی بین المللی ترکیه در ترکیش ریوراست که به طور متوسط هرساله پذیرای 12.5 میلیون مسافر تور آنتالیا هستش. در آنتالیا تعدادی مسجد، کلیسا، بخش علمیه، کاروانسرا و حموم ترکی هست. کالیچی که در نزدیکی دیوارهای شهر قرار داره قدیمی ترین بخش آنتالیاست و با کوچهای باریکش تشکیل شده از خونه های تاریخی با حمامای ترکی سنتی و معماری یونان قدیم هستش. سواحل کونیالتی و لارا از معروف و محبوبترین سواحل آنتالیا هستن و از مناطق بی داگلِری و ساکلیکنت واسه ورزشای زمستونی استفاده می شه.

گرجستان