تحقیق درمورد تجارت الکترونیکی، تجارت الکترونیک، سند الکترونیکی، فناوری اطلاعات

فصل اول: کلیات

1-1. بیان مسئله
در مورد تعریف سند، وجود اون، ارکان ایجاد دهنده، اقسام و شرایط تنظیم، توان اثباتی و اجرایی اون، در قوانین مدنی و ثبتی و مقررات مربوط به اونا، مطالب زیادی پیدا می شه که بیان کننده اهمیت موضوع و گسترده بودن اینه تا اونجا که بطور خلاصه میشه گفت اسناد مثل مهمترین دلایل و مدارک واسه افراد طبق اثبات حقوقشان هستش. ضمنا به خاطر پیشرفت روزافزون علوم بشر در عصر فناوری اطلاعات از سویی و تغییر ابزار انسانی از طرف دیگه و به دنبال اون تغییر روش ها و بوجود اومدن چالشا و پدیده های نوین، موجبات وضع قوانین و تفسیر قوانین حقوقی رو به دنبال داشته. در عصر حاضر، پیشرفت و اجرا فناوری اطلاعات، به عنوان بخش اصلی قدرت تمدنا مطرح شده. از یه طرف، کشورها و ملل مختلف به همدیگه نزدیک شده ان و دنیا به شکل دهکده ای جهانی درآمدهه. از طرف دیگه، با پیشرفت ی ارتباطات ماهواره ای، شبکه های رایانه ای و کاهش هزینه های حمل و نقل، فرآیند جهانی شدن، راحت تر و تجارت الکترونیکی جانشین تجارت قدیمی شده. تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از نمودهای عینی انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات، تحولی در روش ها و روش های تجاری گذشته ایجاد کرده و سرعت و صرفه جویی رو به بهترین وجه لباس عمل پوشانیدهه. بی مبنای تجارت الکترونیکی، امضای الکترونیکی و اسناد تجاری الکترونیکیه که مبنای تعهدات و تعاملات و تبادلات پولی خواهند بود. اما معنی سند الکترونیکی فقط مختص حقوق تجارت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی نیس. بلکه از دید حقوق ثبت اسناد و املاک و در چارچوب حقوق اسناد رسمی و عادی قانون مدنی و اونی که در بیان عموم به سند محضری یا سردفتری معروفه هم پدیده سند الکترونیکی جهت تنظیم عقود و تعهدات و ایفاعات و هرآنچه که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت می شه و حتی اسناد تنظیمی در اداره ثبت اسناد و املاک کاربرد زیاد داره.
در این رساله سعی در توضیح معنی سند الکترونیکی از دید قوانین داخلی و مقررات بین المللی و بررسی انواع سند الکترونیکی مثل عادی، رسمی، مطمئن، تجاری و قراردادهای الکترونیکی و توضیح صورت ها فرق و اشتراک اونا داریم و با بررسی مقررات و قوانین بین المللی و حقوق فرانسه به توضیح بنیان حقوقی جدیدی با عنوان سند رسمی الکترونیکی که در نظام حقوقی و ساختار ثبتی ما خلا اون محسوسه، می پردازیم.
کمبود منابع حقوقی در این موضوعات کلی مشکل و محل ابهام در تحقیقه. اما تخصص استاد راهنمای این رساله ضمنا داشتن مدرک دکتری حقوق خصوصی با تمایل اسناد و قراردادهای الکترونیکی از دانشگاه لیون 3 فرانسه، کمک شایانی در تهیه و تهیه این پایان نامه بود.
امضای الکترونیکی، دفاتر گواهی امضاء، داده پیام، الگوریتمای رمزنگاری و جنبهای حقوقی قراردادهای الکترونیکی به عنوان عناصر و مقدمات بحث جهت ورود به دنیای حقوق اسناد الکترونیکی می باشن. ضمنا تعریف سند الکترونیکی، اقسام اون مثل سند رسمی الکترونیکی، سند مطمئن الکترونیکی، سند راحت الکترونیکی می باشن. جایگاه و قدرت اون در نظام دلایل اثبات دعوی، تفاوتای سند مطمئن الکترونیکی با سند رسمی الکترونیکی و …. از مباحث مهمی می باشن که در این رساله بررسی شده می شن.

1-2. گذشته تحقیق
در مورد امضای اسناد رسمی و اسناد الکترونیکی تحقیقات زیادی در داخل و خارج از کشور صورت گرفته. در زیر به تعدادی از این تحقیقات اشاره می کنیم:

1- KAINIYA, Mohammad. (2008).LA SIGNATURE ELECTRONIQUE, Mémoire pour le master 2 de droit notariat. Université Jean-Moulin Lyon III
تز مزبور رساله بالا لیسانس دکتر کی نیا – استاد راهنمای این پایان نامه- هکه در رشته حقوق سردفتری از دانشگاه ژان مولن لیون 3 فرانسه تهیه گردیده.
1- KAINIYA, Mohammad.(2011). La dématérialisation des actes et conventions (de l’expérience francaise à sa réception par le droit iranien?), Thèse de doctorat. Université Jean-Moulin Lyon3.
تز مزبور رساله بالا دکترای دکتر محمد کی نیا – استاد راهنمای این پایان نامه- هکه در رشته حقوق خصوصی تمایل اسناد و قراردادهای الکترونیکی از دانشگاه ژان مولن لیون 3 فرانسه تهیه گردیده.

2- در سال 1387، جلاییان تحقیقی با عنوان «امضای دیجیتال و امنیت انتقال اطلاعات» انجام داد که در شماره 77 بانکداری الکترونیک به چاپ رسید. او نتایج این تحقیق رو اینجور بیان می کند: «بحث امضای الکترونیکی در سطح بین المللی، اولین بار در ماده ۷ قانون نمونه آنسیترال به سال ۱۹۹۶ مطرح گردید. در این ماده، امضای دارای شرایط الکترونیکی دارای همون کارا و ارزش اثباتی شناخته شده که امضای سنتی داراس. طبق گزارش گروه کاری تجارت الکترونیکی آنسیترال، با امضای الکترونیکی، اصالت سند و هم پیوند اون به امضا کننده اثبات و او پایبند به محتوای سند هستش. در اتحادیه اروپا، دستورالعمل اروپایی امضاهای الکترونیکی و دستورالعمل تجارت الکترونیکی رو باید مبنای قانونی اعتبار امضاهای الکترونیکی دونست. این مقررات، فرمون و پیوستن دولت های عضو اتحادیه اروپا به اونا اجباری هست. ماده ۲ دستورالعمل امضاهای الکترونیکی علاوه بر تعریف اون، با قید چار شرط پیوند قطعی به امضاکننده، امکان تشخیص هویت او از راه امضا، کنترل امضا کننده بر اون و شباهت امضا و متن داده پیام، امضای الکترونیکی پیشرفته رو محقق دا
نستهه.»
3- کی نیا، محمد، 1388، امضای الکترونیک منطبق با حقوق فرانسه، تهران، انتشارات بنیاد حقوقی میزان
4- در سال 1388، سیروس علیدوستی کتابی با عنوان «محتوای دیجیتال، مفاهیم و ابتکار عمل ها» به چاپ رساند و در فصل 8 این کتاب زوایای مختلف امضای الکترونیکی رو بررسی می کند. او در این نوشتار عنوان می داره: «مهمترین خدمات ایمنی ای که امضای دیجیتالی فراهم می کند شامل اتحاد پیام، گرفتن هویت راحت، و از دست دادن انکاره. باید توجه داشت که همه استانداردهای امضاها، مثل استانداردهای اینکه چه نوع از داده های امضا شده، اهمیت ندارن. نوشتجات نشون می ده اسناد دیجیتالی با محتوای پویا ممکنه در مراحل تأیید امضای دیجیتالی مشکلاتی بسازن. در این کتاب تلاش می شه تا به برخی از این مشکلات اشاره شه. در ادامه به مسئله ی امضای اسناد دیجیتالی با محتوای پویا اشاره میشه و بعد با اشاره به موقعیت های ممکن کارکرد امضا در سیستم کامپیوتری راه حلهای موجود واسه مسائل مطرح شده بررسی می شن. اگه برنامه ای بخواد امضای دیجیتالی رو روی یه ساختار داده، برای مثال یه سند بسازه، اول باید اون رو به شکل زنجیره های از بیت ها و بایت ها کدگذاری کند،. بعد امضا بی ابهام از امضاکننده به محتوای این سند زنجیره وار تحویل شه. با این حال، هنگامی که امضاکننده و تأییدکننده ی امضا این رشته رو به طور متفاوت تلقی کند، ابهاماتی در تعبیر رشته ی داده ها پیش میاد.
5- در همین سال (1388) مصطفی السان تحقیقی با عنوان «جایگاه امضای دیجیتالی در ثبت اسناد» انجام داد. او نتایج این تحقیق رو اینطور میگه: « توجه به مبانی و زیرساخت ها شرط اول ورود در دنیای تجارت الکترونیکی و پیشرفت در اون بخش به شمار میاد. قانون تجارت الکترونیکی رو ـ علی خلاف میل پاره ای از ایرادات و نواقص ـ باید نقطه شروع این روش حساب داشت. تجربه دیگه کشورها نشون می ده که در صورت تحقق تجارت الکترونیکی، بحث ایمنی از طرفی و مدلل درست کردن دعاوی از طرف دیگه مطرح هستش. در بخش اول ایجاد و ثبت امضای دیجیتالی و در طرف دوم ثبت الکترونیکی اسناد و مدارک الکترونیکی راهگشای خیلی از مشکلات قابل فکر در این میدون هست. در مورد ثبت الکترونیکی امضا و مدارک، نکته مهم «اعتماد» به سردفتر و تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای روز پیشرفت هست. مورد گذشته اونقدر اهمیت داره که بی اون نمیشه امکان ثبت الکترونیکی موثر و اصولی رو فکر کرد. هر اقدامی در واگذاری ثبت به توضیح بالا به سازمان جدید و یا اشخاصی که هیچ تخصصی در امور ثبتی ندارن، به خاطر ناآشنایی اونا به اصول و قوانین ثبت محکوم به شکست هستش: ثبت امضا و مدارک الکترونیکی از همون قوانین و اصولی پیروی می کند که در مورد بقیه اسناد و امضاها (کاغذی و دستی) جاریست و بر خلاف نظر گروهی، نمیشه تحولات فناوری رو مستمسک نقض اصول و قوانین قرار داد. قبل از هر چیز باید با تصویب قانون مناسب «ثبت الکترونیکی» رو به رسمیت شناخت و تعدادی از دفاتر اسناد رسمی موجود رو بعد از آموزشهای لازم به این اختصاص داد. امکان ثبت به هر دو روش الکترونیکی و کاغذی در این دفاتر بهترین خاطر واسه نبود عدول از اصول و قوانین موجود هست. دفتر ثبت الکترونیکی همونجوریکه میتونه امضای دیجیتالی رو ثبت و از سند ثبتی حمایت الکترونیکی تهیه کند؛ قادر هستش که به امور روزمره و عادی خود هم پرداخته و واسه مثال معاملات ملکی رو هم ثبت کنه. این ادعا که پذیرش ایجاد مرکزها ارسال امضا و ثبت الکترونیکی، به طور جداگونه باعث تشریفاتی تر و پیچیده تر شدن معاملات الکترونیکی و پس نبود تمایل به اون می شه هم، محکوم به بی اعتباریست. نمیشه واسه رسیدن به سرعت و ارزانی، مشکلات زیادای رو از حیث تقلب، کلاهبرداری و سوء استفاده در فضای مجازی ایجاد نموده و اثبات مسایل رو سخت کرد. ضمنا با وضع مقررات دقیق این امکان هست که ارسال و ثبت امضای الکترونیکی در یه منبع (دفتر) و در کمه کم زمان ممکن، انجام شه. ایجاد تعادل بین فلسفه گسترش تجارت الکترونیکی و ایمنی و اطمینان اون ب
هترین گزینه که با ثبت الکترونیکی امضا و مدارک به راحتی میشه به اون رسید.»
6- در سال 1389، غلامرضا عزیزی، تحقیقی با عنوان « امضای رقمی و امنیت اطلاعات در مدیریت اسناد الکترونیکی» انجام داد و اون رو در اولین همایش آرشیوی ایران ارائه کرد. او نتایج این تحقیق رو اینجور میگه: «هدف غائی در سامانه دولت الکترونیکی و در مراحل ارتباطی بین سازمان ها و شهروندان، رایانه ای کردن انواع فرآیندهای مربوط به عملیات اداریه. در این سامانه به رقمی کردن رابطه بین دولت و مردم و تبادل الکترونیک داده ها توجه خاصی می شه. در مراحل دولت به دولت، ایجاد سامانه هایی مثل مدیریت اسناد الکترونیکی بین وزارتخانه ها، مؤسسات و یا کارکرد داخلی هر سازمان اجرایی از اهمیت خاصی برخورداره.»
7- در سال 1390، مجتبی مددی چلیچه مقاله ای تحقیقی با عنوان «الگوریتم های زیاد رمزنگاری» نوشت. او نتایج این تحقیق رو اینجور میگه: « با وجود تموم فایده هایی که امضای دیجیتال داره ولی این طرح بازم در حل برخی مشکلات ناتوانه. الگوریتم و قوانین مربوط به اون نمی تونن تاریخ و زمان امضای یه سند رو در زیر اون درج کنن از همین جهت شخص دریافت کننده نمی میتونه این اطمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *