تور کیش و جاذبهای دیدنی اون

ایران رو بی شک میشه یکی از زیباترین کشورهای دنیا معرفی کرد که هر چار فصل اون جلوه ای خاصی از طبیعت رو داره. فصل پاییز فرصت خیلی مناسبی جهت سفر به جزیره ی کیشه. جزیره کیش از جزیره ها زیبای خلیج فارس به حساب میاد که در استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه قرار گرفته که هرساله حدود یه میلیون گردشگر از اون بازدید می کنن. خیلی از گردشگران تور کیش این جزیره رو با جاذبهای دیدنی و جاذبهای مدرن اون می شناسند. در این مطلب با دیدنیهای محلی جزیره کیش آشنا می شید.

خونه اعیانی کیش

خونه ی اعیانی قطعا یکی از بهترین دیدنیهای تاریخی جزیره کیش حساب می شه که در شهر حریره واقع شده.به هنگام بازدید گردشگران تور کیش از خونه ی اعیانی کیش قطعا دلباخته معماری ایرونی و سبک اون می شن. طبق گفته ی قدیم شناسان خونه ی اعیانی کیش به دوره ی ایلخانیان تعلق داره. کاشیای ستاره ای شکل که در ساخت و تزئین نمای بیرونی این بنا، استفاده شده، نمایی خاص به این بنا بخشیده.

در دوره ی ایلخانی این کاشیا جهت ساخت تخت سلیمان و سلطانیه مورد استفاده قرار می گرفت. طبق این دلایل میشه نتیجه گرفت این کاشیا از طرف جزیره ی کیش وارد شده ان چراکه در اون دوره این کاشیا جزو جنسای وارداتی بوده ان و دوم اینکه صاحب این عمارت شخصی ثروتمند بوده ان که در اون زمان تونستن خونه ی اعیانی داشته باشن و در اون زندگی کنن. این جاذبهای تاریخی و طبیعی باعث شده خیلی از هموطنان بازدید از جزیره رو به تور دبی ترجیح دهند .

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره از دیگه جاذبهای گردشگری کیش، است که دارای 800 سال قدمته که در فضایی به وسعت 120 هکتاری قرار گرفته.

زمان طلایی شهر حریره کیش رو میشه بین سالای 367 تا 912 هجری قمری در نظر گرفت که به عنوان ستاره ی این منطقه هم شناخته می شده. بقایایى در مرکز ساحل شمالى جزیره و در شهر باستانی حریره در جزیره ی کیش موجوده که به احتمال خیلی زیاد به دوره ساسانیان و ابتدا دوره اسلامى تعلق داره. این بقایا از وسعت 3 کیلومتر مربعی بهره مند هستن. این موضوع نشون دهنده اینه که در روزگارى این شهر بزرگ و آباد بوده و جمعیت خیلی زیادی رو در خود جای داده.

طبق نتایجی که قدیم شناسی به دست آورده ان، محوطه باستانی حریره جزیره کیش تشکیل شده از مجموعه ساحلی و خونه اعیانی از حموم، مسجد و قنات های قدیمیه.

روستای باغو

روستای باغو از روستاهای خیلی قدیمی و زیبای جزیره ی کیش هکه به دور از جذابیتای مدرن و امروزی جزیره ی کیش قرار داره.

گردشگرانی که تمایل دارن سفری به دور از شلوغی و زرق وبرق جزیره داشته باشن، روستای باغو بهترین گزینه هستش.

گردشگرانی که هدف بازدید از این داهات رو دارن می تونن به طرف میدون غروب جزیره ی کیش برن و از اونجا به جاده ی روستای باغو بپیچند. راه دیگه اینه که می تونن از طرف بزرگراه خلیج فارس به این روستای قدیمی دسترسی داشته باشن.

جالبه بدونین نام این داهات از نام پیرزنی 100 ساله به نام ننه باغو گرفته شده. ننه باغو وقتی که کیش تحت تصرف نیروهای پرتغالی بوده در اون زندگی می کرده. جذابیت این داهات بیشتر بخاطر فضای مثبت و صمیمی اینه.

مسجد النبی (ص) و چاه آبی قدیمی که در کنار این مسجد قرار گرفته از بخشای دیدنی این داهات به حساب میاد. اگه شما هنوز بلیط کیش خودشو تهیه نکرده اید پیشنهاد میکنیم معطل نکنین و دیدن این همه جاذبه تاریخی و طبیعی رو از دست ندید

کشتی یونانی

خیلی از گردشگران تور کیش ترجیح می هند در سفر خود به کیش از کشتی یونانی بازدید کنه. این کشتی از حیث تاریخی جذابیت زیادی نداره ولی به عنوان یکی از جاذبهای جزیره ی کیش به حساب میاد. این کشتی به شکل اتفاقی و به دلیلی نامشخص یهو در بستر خلیج فارس فرو میره.

برخی خاطر به گل نشتن این کشتی رو مه آلود بودن هوا می دانند. بیشتر گردشگران تمایل دارن لحظه غروب آفتاب رو در کنار این کشتی سپری کنن چراکه نمای خیلی زیبایی از غروب آفتاب در پشت این کشتی ساخته میشه. اگر شمام اشتیاق زیادی پیدا کردید تا مسافر جزیره کیش شید اما از هزینه سفر نگران هستین ما به شما تور لحظه آخری کیش رو پیشنهاد میکنیم . این تورها کمی قبل از پرواز به وسیله آژانسهای مسافرتی ارائه میشوند و بعضی وقتا قیمت ارائه شده تا 50 درصد پایینتر از قیمت واقعیه .

نمایشگاه خزندگان

نمایشگاه خزندگان تشکیل شده از حدود 100 خزنده ی زنده از خونواده مارسانانه که خیلی دیدنی هستن. مثل ی خزندگانی که در این مجموعه نگه داری می شن میشه مثل به مارهای بزرگ بوآ، پیتون آفریقا و آمازون، سوسمار ایگوانا ماداگاسکار، عقرب سیاه امپراتور آفریقا، مار پرنده ی تایلند، عنکبوت های بزرگ و پرنده خوار برزیلی اشاره کرد. نمایشگاه خزندگان جزیره کیش در خیابان فردوسی و جنب پارک آهوان واقع شده.

آکواریومای پهناور کیش

آکواریومای پهناور کیش از بخشای دیدنی و جذاب کیشه که مثل یه آکواریومی پهناوره که از گونه های مختلف ماهی ها ایجاد شده که گردشگران این فرصت رو خواهند داشت تا از اون بازدید کنه. پیشنهاد می شه سری به اسکله بزنید و از تماشای محل زندگی ماهیای در آبای خلیج فارس لذت ببری.

ضمنا امکان غواصی و سوار شدن بر قایقای شیشه ای واسه علاقه مندان و گردشگران فراهم شده. و بازدیدکنندگان میتونن از نزدیک شاهد زیباییای زیر دریای خلیج فارس باشن. خوب اگر مسافر کیش شدید یکی از چیزای مهم سفر خوب انتخاب یه هتل مناسبه . پیشنهاد ما در این رابطه استفاده از هتلهای 5 ستاره کیشه . هتلهایی مثل هتل مارینا کیش ، هتل ترنج کیش ، هتل شایان کیش و یا هتل شایگان کیش.

کاریز کیش

از دیگه دیدنیهای جذاب کیش که گردشگران تور کیش در برنامه ی سفر خود باید قرار دهند، کاریز کیشه که آب مورد نیاز ساکنین جزیره رو تامین می کرده. کاریز کیش 45 متر ارتفاع داره و همین ویژگی این بنا رو منحصر بفرد کرده.

کاریز کیش دارای 15 کیلومتر طوله که در طول دو رشته از منطقه ی صفین و فرودگاه تا محل فعلی مجموعه فرهنگی و تفریحی شهر زیرزمینی کیش کشیده شده. این دو رشته در محل این شهر زیرزمینی به سه رشته تبدیل و بعد به یه رشته تبدیل می شن و به شهر قدیمی حریره می ریزند.

وجود سقف 8 متری که با سنگواره، صدف و مرجانا مزین شده جذابیت این بنا رو دو برابر کرده. این مرجانا در حدود 260 تا 560 میلیون سال قدمت دارن و به عنوان یکی از بهترین دیدنیهای کیش به حساب می آید.

تبدیل خونه ای با قدمت 200 ساله در کیش به موزه

تبدیل خونه ای با قدمت 200 ساله در کیش به موزه

دیدنیهای جزیره ی کیش تنها به کشتی یونانی و پاساژ و دریای نیلگون منتهی نمی شه، تازگیا بومیان این منطقه خونه ای با قدمت 200 ساله رو به موزه ای جهت بازدید گردشگران و آشنایی اونا با زندگی و وسایل قدیمی پدرانشان تبدیل کرده ان.

خونه ی مرحوم حاج عبدالله بن شاهین در زمینی به وسعت 1200 متری قرار داره که شامل 15 اتاقه. او یکی از شخصیت های معروف و محبوب جزیره کیش به حساب می آید که تاجر مروارید بوده و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی در اون زمان بود که به حرفه تجاری و گلافی (لنج سازی) هم مهارت داشته. حاج عبدالله خونه اش رو از سه نسل قبل خود به ارث برده. خونه او در یکی از قدیمی ترین خونه های محله سفین قدیم واقع شده که دارای سبک معماری بومیه. این خونه واسه بومیان نسل های گذشته کیش و اهالی روستای تاریخی سفین قدیم از جایگاه ویژه ای برخورداره چراکه بیشتر اونا در این خونه به مکتب و یاد گرفتن قرآن پرداخته ان. این خونه حکم مدرسه محله سفین رو هم دارا بود.

این خونه با هدف معرفی تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم، معیشت و صنایع دستی منحصر به فرد بومیان جزیره کیش، پس از موافقت صاحب اون، آقا حسینی و اخذ مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کیش در فروردین 1393 به خاطر اشتغالزایی واسه بومیان محله و تحقیق و پیشرفت گردشگری پایدار واسه جزیره کیش به خونه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل گشت. در بازسازی همه اتاق ها و فضاها سعی شد تا معماری سنتی اون حفظ شه و با استفاده از مصالح بومی بازسازی شده. این خونه نشون دهنده سبک زندگی بومیان کیش در 80 سال پیشه.

گردشگران جزیره کیش می تونن با وارد شدن به این موزه با نمایش زنده روش معیشت و کار بومیان کیش در گذشته آشنا شن و از ابزار و وسایل مورد استفاده بومیان کیش در قدیم دیدن کنه. ضمنا گردشگران این فرصت رو خواهند داشت تا شیرینی و قهوه عربی میل کنه. در آینده قراره اسناد و مدارک قدیمی موجود از بومیان کیش در این خونه به نمایش در آید و زنان هنرمند بومی نقش حنا روی دستان گردشگران ببندند و نام و غذای محلی و دریایی ارائه دهند. از بخش های دیدنی این خونه که به گردشگران پیشنهاد می شه از اون بازدید کنه حوی المجلس یا حیاط مجلسیه. این خونه شامل دو حیاطه. حیاط مجلسی اون واسه بازدید از میهمانان مرد در نظر گرفته شده. این حیاط دارای یه در اختصاصی، یه اتاق تابستانه (مجلس)، یه اتاق زمستانه، انبار خرما، انبار ابزار صید و شناورها و یه حلقه چاه هستش.

حیاط اندرونی که واسه خونواده بوده که مردها ناشناس و نامحرم حق ورود به اون رو نداشتن. این حیاط دارای بخشایی مانند اتاق خواب های زمستانه و تابستانه، آشپزخانه، مکتب خونه، اتاق میهمان زنان، انبار خرما، انبار علوفه و محل نگهداری گاو و گوسفند و یه حلقه چاه هو از درب ورودی مخصوص خونواده ایجاد شده.

اتاق تابستانه که ویژه مردانه دارای تاقچه ای در بخش حیاط مجلسی خونه هکه واسه میهمانان مرد بوده که به خونه می اومدن و این نشون دهنده میهمان نوازی و ارزش والای میهمان واسه بومیان بوده چراکه به باور بومیان جزیره کیش، میهمان حبیب خداس و حسن استقبال از میهمان رو از وظایف شرعی و دینی خود می دونستن. جلوی این اتاق سایبانی از دعن (شاخه های بهم بافته نخل) به چشم می خورد که بعد از ظهر تابستون پذیرای بزرگان محله و میهمانان بوده. به خاطر جایگاه اجتماعی ویژه صاحب این خونه در کیش که به کرم و میهمان نوازی هم معروف بوده کلا این خونه تقریبا در همه ایام سال میزبان میهمان های دور و نزدیک بوده. به غیر از اتاق مجلسی که به عنوان محلی جهت پذیرایی و خواب میهمانان در فصل تابستون بوده، اتاق دیگری هم در حیاط مجلسی هست که سبک اون زمستانه و رو به آفتابه. در این اتاق هیچگونه ای پنجره و یا بادگیری دیدیه نمی شه و واسه استفاده میهمانان مرد در فصل زمستون در نظر گرفته شده. جالبه بدونین همه اتاق های این خونه، مثل اتاق های مخصوص میهمان و اتاق خونواده از حمامی جداگونه بهره مند هستن که در قسمتی از اتاق ساخته شده و به اون «قطیعه» می گفتند. این ویژگی نشون دهنده اهمیت دادن بومیان به نظافت و پاکیزگی بوده. بازدیدکنندگان و گردشگران تور کیش می تونن در این اتاق از ابزار و وسایل بومیان کیش در 80 سال پیش دیدن کنه.

چندول اصطلاح بومیه که واسه انبار خرما و محل گرفتن شیره طبیعی خرما بکار میره. فناوری استحصار شیره خرما مختص بومیان کیش بوده و از سابقه 600 ساله برخورداره. این روش تا الان در هیچ جایی از ایران نگاه نشده. چندول از اتاقی با ابعاد 2 در 2 متر و یا بزرگتر ایجاد شده که محل نگهداری چند صد کیلو خرما بوده،. یکی از دلایلی که خرما رو انبار می کردن این بود که روبروی وزش باد قرار نگیرد چراکه خرما روبروی باد سریع خشک می شه. به خاطر این چندول رو در گوشه ای از حیاط قرار می دادن و در اون زنبیل های حصیری خرما رو انبار می کردن. بعد از تراوش شیره خرما از سبدها جهت استفاده از شیره، کف انبار رو با ساروج نفوذ ناپذیر و پشته می درست کردن و جوی ها با شیب ملایم به گوشه ای از چندول که دارای چاله ای جهت جمع شدن شیره بود، هدایت می شد تا شیره خرما در اون جمع شه و بی نیاز به اینکه به داخل وارد شن شیر خرما رو هر چند روز جمع بیاری می کردن. خونه از دو انبار چندول ایجاد شده چون مصرف خرما خیلی بالا بوده. کارا شیره و هسته های خرما که برای 80 سال پیش بوده در یکی از این انبارها هنوز موجوده.

اتاقای مضیف یا اتاق تابستانه مورد استفاده در تابستون بوده که از سبک معماری خاصی هم برخورداره. این اتاق روی سکویی با ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین و پشت به آفتاب، بنا کرده ان و دور تا دور اون با پنجره و بادگیرهای تاقچه ای مزین شده. هنگام تابستون بادگیرها و پنجرها رو باز می کردن تا هوا جریان داشته باشه تا اتاق رو خنک کند. این اتاق فقط در تابستون مورد استفاده قرار می گرفت. در فصل زمستون بادگیرهای اتاق با سنگ و چوب و گل پوشونده می شد. در استان خوزستان هم تعداد مضیف دیده می شه که بازم لیاقت داره. اونا در مطبخ قسمتی از حیاط رو دیوار چینی و مسقف می کردن و با اختصاص دریچه هایی واسه تهویه و خارج شدن دود به دلیل آشپزی جهت پخت و پز استفاده می کردن. در این نوع آشپزخانه در وجود نداره و در فصل تابستون جهت پخت و پز غذا، نونای محلی، آسیاب کردن گندم و جو از اون استفاده می شد. بومیانی که شرایط پولی خوبی نداشتن به جای استفاده از دیوار از دعن (برگای بافته شده درخت خرما) جهت ساخت آشپزخانه استفاده می کردن. برنج و نمک و نشاسته چهل سال پیش اینجا واسه بازدید گردشگران تور کیش به خطر نمایش گذاشته شده. اتاق خواب اصلی صاحب خونه دارای دیوارهایی مزین شده با آینه ها بزرگ و کوچیک و تاقچهایی با ظروف چینی و وسایل زینتی اون زمان هستش. قبی صندوق های چوبی 80 ساله، رادیو و تلویزیون قدیمی (با قدمت 40 سال) و یه تخت دو نفره چوبی با قدمت 85 سال که صاحب خونه از هندوستان خریداری کرده قابل مشاهدهه. این اتاق از قدیمی ترین اتاق های خونه به حساب میاد که با استفاده از ساروج به عنوان مصالح بومی ساخته شده که خاطر استواری اون برشمردن. این اتاقا تا حدود 40 سال پیش هم به وسیله اعضای خونواده مورد استفاده قرار می گرفت.