جدال بر سر ماهیت پتنت ها؛ همه آن چه باید از دعوای حقوقی اپل و کوالکام بدانید

دعوای حقوقی اپل و کوالکام این روزا به یه جنگ حماسی و البته ظاهری در تعریف وجود پتنتا و ً حق مالکیت الهی در دنیای تکنولوژی تبدیل شده. پس بد نیس در آستانه سال جدید میلادی مروری داشته باشیم به همه اتفاقاتی که تو یه سال گذشته بین این دو برند بزرگ به وقوع پیوسته س.

دعوای حقوقی اپل و کوالکام از کجا شروع شد؟

اگه بخوایم ریشه این ماجرای حقوقی رو جستجو کنیم باید به چند سال به عقب تر برگردیم. شرکت کوالکام یکی از مشهورترین چیپ سازه ها و بزرگترین سازنده چیپای موبایل در سرتاسر دنیاست. اما این همه ماجرا نیس، چون که این شرکت یکی از بزرگترین دارندگان گنجینه پتنتا، به خصوص در بخش فناوریای مربوط به موبایلا هم هستش.

عمق نفوذ این شرکت آمریکایی تا بدون حده که تقریباً هیچ موبایل هوشمندی به صورت بین المللی عرضه نمی شه مگه اینکه سازنده اش واسه گواهی به کار گیری یکی دو پتنت به کوالکام پولی پرداخت کنه. مشکل هم دقیقاً از همین جا شروع شد. تعدادی از شرکتا باور دارن که این موقعیت دلیل شده تا کوالکام بالاترین مبلغ ممکن رو واسه دادن گواهی به سازندگان درخواست کنه.

همین مسئله اولین اعتراضا رو در میان بعضی کمپانیا به خصوص چینیا بلند کرد. اپل از این فرصت استفاده کرد و شکایت مشابهی رو از کوالکام مطرح کرد. سازنده چیپای مودم آیفونا به تلافی، از اهالی کوپرتینو واسه نبود پرداخت گواهی به کار گیری چند پتنت در تولید آیفون شکایت کرد و از اینجا ماجرا شروع شد.

 

شکایتای دوطرفه اپل و کوالکام

در هفته آخر نوامبر، دو شرکت که وقتی همکاری تنگاتنگی با همدیگه داشتن بر علیه همدیگه و باز به بهونه نقض پتنتا از همدیگه شکایت کردن. اپل به فکر بود که کوالکام در تولید چیپ مجتمع اسنپدراگون ۸۰۰ و ۸۲۰ هشت پتنت این شرکت مربوط به بهینه سازی مصرف باتری رو نقض کرده.

 

یه روز بعد کوالکام تو یه حرکت دوطرفه شکایتی در مورد نقض ۱۶ پتنت خود به وسیله اپل تسلیم دادگاه ایالتی کالیفرنیا کرد. تولید کننده بزرگ نیمه هادیا درخواست غرامت و ممنوع بودن فروش چند مدل خاص از آیفونا رو ارائه داد.

درخواست ممنوع بودن تولید و فروش آیفونا در چین

یه مدت نگذشت که کوالکام ضربه بعدی رو وارد کرد و شکایتی بلند بالا رو واسه دزدی پتنت هاش به وسیله اپل در کشور چین به ثبت رساند. این شرکت از دادگاه ملی چین درخواست کرده تا نه فقط فروش آیفونا در چین ممنوع شه، بلکه از تولید اونا هم در اون کشور جلوگیری به عمل بیاد.

یکی از سخنگویان کوالکام در این مورد به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود: «اپل بدون پرداخت هزینه اش از تکنولوژیای کوالکام بهره برده. این فقط محدود به سیستمای مدیریت انرژی و فناوری فورس تاچ نمی شه.»

سخنگوی اپل در جواب این صحبتا تاکید می کنه که «در میان مذاکرات طولانی و زیاد ما در سالای گذشته هیچوقت بحث پتنتای نامبرده مطرح نشده بود. ما تصور می کنیم که این تنها یه مانور حقوقی بوده و به شکست میرسه.»

هرچند احتمال تایید اینجور ممنوعیتی از طرف دادگاه چینی پایینه، اما در این پریشون بازار هیچ چیزی بعید نیس.

درخواست کوالکام از دولت آمریکا واسه ممنوع بودن واردات آیفون

چیپ ساز آمریکایی کارایی مشابه رو هم در آمریکا به انجام رساند و علاوه بر شکایت از اپل طی درخواستی از کمیسیون تجارت خارجی دولت فدرال درخواست ممنوع بودن واردات جدیدترین آیفونا و ممنوع بودن فروش مدلای وارد شده رو کرد.

کوالکام عقیده داره که اپل در تولید جدیدترین موبایل هاش ۶ پتنت غیر لازم این شرکت رو به صورت غیر قانونی مورد استفاده قرار داده. انتظار میره کمیسیون تجارت خارجی آمریکا تا چند هفته دیگه به درخواست کوالکام جواب دهد.

شکایت اپل واسه انحصارگرایی کوالکام و درخواست حق امتیاز غیر مساوی

در ماه ژوئن ۲۰۱۷ اپل شکایتی رو در دادگاه سندیگو تنظیم و از کوالکام واسه «در پیش گرفتن مدل تجاری غیر قانونی» شکایت کرد. اهالی کوپرتینو فکر می کنن که سازنده چیپ مودم آیفونا علاوه بر درخواست رقمای بالا واسه گواهی به کار گیری پتنت هاش، دامنه دریافت این پولا رو به هر دستگاه بی سیمی که از چیپ هاش استفاده می کنن هم گسترش داده.

تیم کوک و همکارانش هم اینکه باور دارن که بعضی از پتنتایی که کوالکام واسه اونا درخواست پول می کنه ً نامعتبر هستن.

اپل قدم بعدی رو بنیادی تر برداشت و به سراغ اصلاح قانون تجارت رفت. این شرکت در ماه می از دادگاه عالی آمریکا درخواست کرد تا کنترل صاحبان پتنت بر اجناس رو پس از عرضه اونا محدود کنه.

در آخر هم سازنده آیفونا از دادگاه درخواست کرد چند شکایت کوالکام از جمله «ارائه اطلاعات غلط در مورد کارکرد مودمای ساخت این شرکت در مقایسه با محصول اینتل» و «دخالت اپل در شکایت دیگه شرکتا» رو مختومه اعلام کنه.

در آخر اپل درخواست داشته تا کوالکام مبلغ ۱ میلیارد دلار واسه پولای اضافه که در ازای دادن حق پتنتا دریافت کرده رو برگردونه.

اتهام کاهش سرعت مودمای ساخت کوالکام

یکی از دیگر از موارد دعوا ادعای کوالکام در مورد کاهش از قصد سرعت مودمای ساخت این شرکت در آیفونا واسه برابری کارکرد اون با مودمای ضعیف تر ساخت اینتله. هرچند شرکت تحت مدیریت تیم کوک این اتهامات رو رد می کنه، اما گزارش نشریه بلومبرگ که ادعای کوالکام رو تایید می کرد ماجرا رو بیشتر از قبل جدی ساخته.

اثرات این جنگ بر درآمدهای کوالکام

از زمان مطرح شدن شکایت اپل مبنی بر دریافت حق گواهی ناعادلانه به وسیله سازنده مودما، این شرکت کالیفرنیایی تموم پرداختای خود در این مورد به شریک سخت افزاری اش رو به حالت تعلیق درآورد.

همین مسئله دلیل شد که کوالکام پیش بینی درآمدهای خود واسه سه ماهه سوم سال مالی ۲۰۱۷ رو حدود یه میلیارد دلار کم کنه. مطمئناً ادامه این روند می تونه واسه این شرکت دردسرهای زیادی رو به دنبال داشته باشه.

گسترش دامنه جنگ دو شرکت به انگلستان

دعوای حقوقی بزرگ دو شرکت در آمریکا و چین در جریان بود که اپل شکایت بعدی خود رو در کشور انگلستان مطرح ساخت. هرچند هنوز جزئیات شکایت فوق اعلام نشده، اما خبرگزاری بلومبرگ عقیده داره که محتوای اون شباهت زیادی با شکایتای اپل در آمریکا و چین داره و روی دو بحث به کار گیری پتنتا و طراحی سخت افزار تمرکز داره.

مدیرعامل کوالکام: ما از جنگ پا پس نمی کشیم

استیو مالنکوف مدیرعامل کوالکام تازگیاً تو یه جلسه با سرمایه گذاران اعلام کرده شرکتش آماده مقابله بوده و از جنگ پا پس نمی کشه. اون در ادامه صحبت هاش گفت:

«اپل مسائل مختلفی رو در شکایتای خود مطرح ساخته، اما در آخر همه اونا به چانه زنی در مورد قیمت حق مالکیت الهی برمیگرده. اونا میخوان در ازای مبالغ مساوی ای که در این بازار در مقابل تکنولوژی هامون می خوایم چانه زنی کرده و پول کمتری بپردازند، در حالی که خودشون از این راه میلیاردها دلار پول به جیب زده ان.» اون البته تایید کرد که شرکتش در هر حال به تامین سخت افزار واسه اجناس اپل ادامه میده.

به طور حتم سال آینده سال سرنوشت سازی در مورد این دو شرکت بزرگ تکنولوژیک میشه و سرنوشت دعوای پیچییده حقوقی بین اونا مشخص می شه. پس باید باید به انتظار نشست تا دادگاه همه چیز رو مشخص کنه.