آموزشی

دانستنیای روانشناسی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنن!

 

دانستنیای روانشناسی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنن!

چه شما در موقعیتای اجتماعی، احساس خجالتی و ناراحت بودن داشته باشن و چه خیلی برونگرا باشن، می تونید از این دانستنیای روانشناسی استفاده کنین تا بتونین بیشتر در جامعه و جامعه مورد پسند واقع شید. این دانستنیای روانشناسی از نکات پایه بهره می گیرند و در هر موقعیت اجتماعی، از شرکت در یه مهمانی گرفته تا مصاحبه ای شغلی در یه دفتر و یا حتی رفتن سر قرار، اطلاعاتی رو در اختیارتان قرار میده.

دانستنیای روانشناسی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنن!

 1. اعتماد به نفس داشته باشن

گفتن این جمله، خیلی آسون تر از عمل کردن به اینه؛ اما در نظر داشته باشن که اعتماد به نفس کافی تاثیرات ابتدایی (تاثیرات ثانویه، ثالثیه و بیشتر) خیلی خوبی رو از خود به جای می گذارد. ما این روش رو خیلی قابل اعتماد، مهم و جذاب می دانیم.

 1. وقتی که شما واسه اولین بار یه نفر رو ملاقات می کنین، به رنگ چشمانشان توجه کنین

یکی از دانستنیای روانشناسی مفید توجه به رنگ چشمان مخاطبتانه. البته این به خاطر این نیس که رنگ چشمانشان مهمه، بلکه شما قطعا وقتی رو اختصاص میدین که به اون نگاه کنین و توجهتان رو به اون متمرکز کنین، بنابر این می تونید رابطه چشمی خوبی رو برقرار کنین. همه ما می دانیم رابطه چشمی در موقعیتای اجتماعی خیلی مهمه. البته رابطه چشمی خیلی زیاد باعث می شه طرف مقابل ناراحت شه. نداشتن یه حد واسه انجام این کار، باعث می شه که ما آدمی حیله گر و حتی بی اعتماد به نظر برسیم.

 1. زبون بدن

زبون بدن و روش استفاده اون یکی از دانستنیای روانشناسی پرکاربرده. مشخص کردن زبون بدن یه نفر، روونه خیلی تاثیرگذار واسه گرفتن آرامشه. این کار رو با حواس پرتی همیشه پشت سر هم انجام ندید، بلکه زیرکانه همون ژستای کلی بدن رو در خودتون نشون بدین. نسبت به شخصی که در فاصله ای از شما ایستاده و دست به سینهه، با کسی که حالت بسته داره و بازوهایش بازه کمتر احساس راحتی می کنین.

 1. یه مرتبه و بی معطلی از نام شخص یادی کنین و اون رو صدا بزنید

من بی معطلی که به کسی معرفی می شوم نامها رو فراموش می کنم. خیلی بده. کارشناسان پیشنهاد می کنن که چندین بار نام شخص رو استفاده کنین تا اون رو در ذهنتون ثبت کنین. این باعث می شه که شخص مقابل شما رو بیشتر دوست داشته باشه! مردم دوست دارن اسمتان رو بشنوند. این باعث می شه که حس کنن از امنیت برخوردارن. دانستنیای روانشناسی زیادی در مورد ایجاد رابطه خوب هست که استفاده از اونا در زندگی شخصی و کاری مفیده.

 1. خودنمایی کنین که احساس راحتی می کنین

دوست ندارین که افراد جدیدی رو ملاقات کنین و یا در جمعیت زبون به سخن بگشایید؟ دانستنیای روانشناسی راه حلای مختلفی واسه این مورد ارائه می دن. مثلا اینکه، خودنمایی کنین که با این موارد مشکلی ندارین. می تونید ذهنتون رو گول بزنید و دلهره رو از اون دور کنین، و جوری رفتار کنین که در اینجور شرایطی،  احساس راحتی دارین. اگه دیدار افراد جدید شما رو مضطرب می کند، خودنمایی کنین که همه این آدما رو می شناسید. بنابر این آسون تر می شید، این باعث می شه افراد جدید شما رو بیشتر بپسندند. این یه حرکت دو سر برده!

 1. به پای آدمها دقت کنین

یکی دیگه از دانستنیای روانشناسی درباره ارتباطات اینه که وقتی نزدیک به یه گروه می شید، توجه داشته باشن که اونا پایشان رو به طرف شما برمیگردانند تا شما وارد اون جمع شید یا نه. اگه این کار رو کردن، اونا به شما خوشامد گفته ان، اما اگه پاهایشان رو از شما دور کردن و برنگشتند، می شه گفت که شما رو نپذیرفته ان و یا شما در یه لحظه نامناسب مزاحمشان شدین.

 1. ساکت بمونید و ببینین بقیه چه میگن.

اگه یه شخص به سوال شما جواب نداده، و یا هنوز متوجه منظور شما نشده، سعی کنین تا وقتی که حرفشان تموم نشده ساکت بمونید. سکوت شما باعث می شه اونا مجبور شن که حرفشان رو ادامه دهند.

 1. جای نشستن خودتون رو عاقلانه انتخاب کنین

اگه می خواین با یه نفر مناظره و دعوا کنین، به جای اینکه روبه رویشان بشینید کنارشان بشینید. جای شما باید کمتر مخالف اونا باشه و طرف کنار شما هم کمتر حس می کند که خطری در حال تهدید کردن اوست. استفاده از این روش دانستنیای روانشناسی، در اتاقای کنفرانس و یا حتی سر میز سپاسگذاری، خیلی موثره.

 1. خواسته چیزایی که مورد علاقه تون هست رو بکنین

این نکته از دانستنیای روانشناسی درباره ارتباطات کمی عجیب مثل اینکه، اما همونقدر که واسه بن فرانکلین تاثیرگذار بوده، واسه ما هم کافی و موثره.  بنجامین فرانکلین آزمایشی انجام داد که در اون از افرادی که تازه دیده بود میخواست کاری براش انجام دهند. این کشفیات نشون داد که این افراد بیشتر مایل می شن که شما رو دوست داشته باشن، چون که ذهن اونا این طور بررسی می کند که حتما باید دوستتان داشته باشن چون که واسه شما کاری انجام داده ان. این می میتونه شامل اعلام یه خواسته کوچیک باشه. از کسی زمان رو بپرسید، و یا بخواهید از روی پیشخوان به شما دستمال بدن، و یا نظرشان رو در مورد چیزی بپرسید.

 1. اگه عصبی هستین آدامس بجوید

می تونید واسه کاهش عصبانیت، مغز خودتون رو گول بزنید. طبق این مورد از دانستنیای روانشناسی، مغزهای ما وقتی که در حال خوردن چیزی هستیم، باور دارن که همه چیز امن و امانه. گذشته از اینا، انسانای اولین وقتی که خرس دنبالشان بود، نمی نشستند تا غذا بخورند. در طول مصاحبه یا ارائه چیزی آدامس نجوید، اما وقتی که در حال انتظار هستین یه تکه آدامس به شما کمک می کند که بتونین میزان دلهره خودتون رو کمتر کنین.

 1. تایید کنین

مردم دوست دارن که شنیده شن و کسی اونا رو تایید کند. یه راه واسه اینکه نشون بدین واقعا به حرف کسی گوش میدین، اینه که چیزی که یه نفر گفته رو دوباره تکرار کنین. این نشون میده که شما حرفای اون رو متوجه شدین، براتون اهمیت داره و به اون توجه نشون داده اید. این نکات راحت از دانستنیای روانشناسی می میتونه اثر بزرگی در روابط اجتماعی شما داشته باشه.

 1. واسه درک بهتر در یه گروه دوستی، وقتی که می خندند به اونا توجه کنین

طبق دانستنیای روانشناسی ، وقتی که گروهی از آدما با هم می خندند، هر شخص به طور ذاتی به شخصی در گروه نگاه می کند که بیشتر با اون راحته. می خواین بدونین کی مخفیانه با شما رابطه داره و یا کدامشان در اول یا انتهای یه مجموعه مراتب اجتماعی قرار دارن؟ وقتی اتفاق خنده داری افتاد، ببینین که نگاه افراد به کجا میره.

 1. هیجان داشته باشن

اگه می خواین سر قرار اول برید و موفق باشن، سعی کنین کمی هیجان رو در کاراتون تاثیرگذار کنین. هورمونایی که به هنگام هیجان، سورپرایز و یا ترس منتشر می شن، به شما کمک می کنن تا رابطه برقرار کنین.

 1. از لمس کردن نترسید

این یه کار حقه آمیزه. واضحا، بعضی از لمسا، نامناسبند. چون کنجکاوید تا بدونین اونا چه حسی دارن، و یا به هر خاطر دیگری واسه ارضای نفس، کسی رو لمس نکنین. بلکه بازو یا شانه ی اونا رو بگیرین، اینکار به شما کمک می کند که باعث ایجاد گرما و صمیمیت شید. این روش از دانستنیای روانشناسی به هنگام هیجان، خنده، و شادی خیلی تاثیرگذار واقع می شه. یه لمس ( افلاطونی) باعث می شه احساس خوبی به وجود بیاد.

 1. سرتون رو تکان بدین

درخشش زبون بدن به یه محتوا خیلی طبیعی ست. اگه شما می خواین کسی رو تشویق کنین که با اون موافق هستین، هنگامی که حرف می زنید سرتون رو تکان بدین. شاید اونا هم در جواب سرشان رو تکان دادن. دانستنیای روانشناسی میگن که این ذهن رو گول می زند که شما با اون موافقید و پس رابطه بهتری ساخته میشه.

 1. دستانتان رو گرم کنین

همه ما می دانیم دست دادن خوب، خیلی مهمه. این کار نباید خیلی ضعیف باشه و یا جوری باشه که استخوانای دست درد بگیرند. هیچکی هم دوست نداره یه دست عرقی رو لمس کند. اما این مورد از دانستنیای روانشناسی رو می دونستید که دستان سرد، اثر ابتدایی بدی می گذارد؟ اطمینان حاصل کنین که دستانتان به هنگام دیدن دوستانتان و افراد دیگه، گرمند. اگه دستان شما سرده، یه حقه سریع اینه که به سرویس برید و دستان خودشو با آب داغ بشویید.

 1. اگه می خواین کسی شما رو به خاطر بسپارد، یا اولین باشن یا آخرین.

همه ما دلمان می خواهد بقیه ما رو به یاد داشته باشن، به ویژه اگه بخوایم در فرآیند رابطه ای قرار بگیریم. افراد معمولا اول و انتهای چیزها رو بهتر از اونی که در که در وسط ماجرا ا اتفاق افتاده، به یاد می بیارن. اگه می تونید، این نکته از دانستنیای روانشناسی رو به کار ببری و سعی کنین مصاحبه خودتون رو یا به عنوان نفر اول، یا نفر آخر از بین افراد انتخاب شده انجام بدید.

 1. تقاضاها رو به عنوان انتخاب عنوان کنین

مردم دوست دارن که انتخابی داشته باشن، و اگه شما چیزی می خواین که در اون بیشتر موفقید، به مردم حق انتخاب بدید. به جای اینکه از اونا بپرسید ” دوست داری در نهضت من کمکی بکنی؟ ” بپرسید “دوست داری سهمت در کمک به نهضت من ۵ دلار باشه یا ۱۰ دلار؟”

 1. به دنبال اشتراکات باشن

اثر هاله یه پدیده از دانستنیای روانشناسیه که در اون احساس خوب در یه ناحیه، روی احساس یه شخص در ناحیه ای دیگه اثر می گذارد. می تونید از این به نفع خودتون در مصاحبه شغلی، سرقرار، و یا هرجایی که می خواستین احساس خوبی به جای بذارین استفاده کنین. به دنبال چیزی باشن که مشترکه. نیاز نیس که این خیلی بزرگ باشه، جوری که انگار هردوی شما چتربازی می کنین و یا غیره، می تونید از  هر چیزی به عنوان اشتراک استفاده کنین.

ضمنا بخونین:  کنترل نیروی جنسی

“شما اهل مینپولیس هستین؟ مادربزرگ من هم اونجا زندگی می کرده و من از ملاقات اون جای خاطرات خوبی دارم” به زودی صحبتتان به این طرف کشیده می شه که چقدر مینپولیس عالیست و مصاحبه کننده هم احساس صمیمیت و گرما نسبت به شما پیدا می کند. اثر هاله بدین معنی ست که احساسات گرم و صمیمی مینپولیس روی احساس اون درباره ی دارای شرایط بودن شما در شغل اثر می گذارد.

 1. شور و اشتیاق مسریه.

این مورد از دانستنیای روانشناسی می گه: اگه می خواین بقیه یه ایده رو قبول کنن، تا جایی که ممکنه درمورد اون شوق داشته باشن. اگه می خواین کسی از دیدن شما هیجان داشته باشه، به اونا هیجانتان رو نشون بدین تا اونا شما رو ببینند. هرکسی از دیدن یه سگ خوشحال که منتظره صاحبش به خونه بیاد خوشحال می شه. شمام هیجانتان رو نشون بدین؛ انعطاف پذیر باشن. مردم هم به اون با مهربانی جواب می دن.

 1. به دنبال کمک باشن

اگه چیزی رو نمی دانید، قبول کنین که نمی دانید. اگه واسه انجام کاری نیاز به کمک دارین، خواسته کمک کنین. دانستنیای روانشناسی میگن، این باعث می شه انسانیت و خودآگاهی به وجود بیاد، و اینا ویژگیایی هستن که بقیه اون رو تشویق می کنن. اونا هم اینجور می دانند که که می تونن واسه انجام درست کاری روی شما حساب باز کنن، حتی اگه شما با اون کار آشنا نباشید.

 1. لیستهای تون رو سه تایی کنین

اگه می خواین کسی یه گزینه خاصی رو انتخاب کند، یه لیست با سه گزینه رو پیش رویشان قرار بدین، و اون گزینه ای که می خواین انتخاب کنن رو در آخر بذارین. طبق دانستنیای روانشناسی اونا بیشتر میتونن که اون رو انتخاب کنن، چون که در ذهنشون تازه تره.

 1. یه مثلث واورنه بکشین.

طبق دانستنیای روانشناسی واسه اینکه نشون بدین واقعا به کسی گوش می کنین، به یکی از چشم هاش ، و بعد به چشم دیگش و بعد به دهنش نگاه کنین. این الگوی مثلثی رو در کل مکالمات خودتون حفظ کنین. اونا واقعا حس می کنن که شما به اونا توجه می کنین.

ضمنا بخونین:  پیش گیری سرخوردگی در رابطه

از طرفی…

 1. مثلث به طرف بالا هم به کار می آید

دانستنیای روانشناسی روش برعکس بالا رو رو هم پیشنهاد می کنن: اگه می خواین از یه مکالمه خارج شید، به یه چشم ، و بعد به چشم دیگه، و بعد به پیشانی نگاه کنین. این به اونا می فهماند که شما کارتون تموم شده و کارهای مهمتری از حرف زدن با اونا دارین.

 1. اجازه ندید بقیه سخن شما رو قطع کنن و مزاحم شن

اگه کسی سعی می کند بلندتر از شما حرف بزند، تنها به حرف زدنتان ادامه بدین. این روش از دانستنیای روانشناسی خیلی خوبه: صدایتان رو بالا نبرید و یا آهنگتان رو تغییر ندید. تنها همونطور که قبلا حرف می زدید به حرف زدن ادامه بدین. اونا حس بی دست و پایی می کنن و عقب نشینی می کنن.

 1. به رفتارهای خوب جایزه بدین

تا اونجا که ما دوست داریم فکر کنیم خاص هستیم، انسانا هم به این عامل مثل دیگه حیوانات، واکنش نشون می دن. وقتی که یه نفر کاری می کند که شما دوست دارین (مثلا هم اتاقی تون ظرفا رو می شید و یا رختخواب شما رو آماده می کند) بابتش از اونا تشکر کنین و از اونا تعریف کنین. از طرفی اونا خوشحال می شن و همون رفتار رو تکرار می کنن، از طرفی دیگه، طبق دانستنیای روانشناسی، قدرشناسی یه کار خیلی خوب و پسندیدهه و اثر مثبت اون به خودتون باز می شه.

 1. اون چیزی که می خواین مستقیم بگید

اگه عباراتی این چنینی بگید که “من نیاز دارم که تو فلان کار رو برایم بکنی”، افراد جوری واکنش نشون می دن که شما در موقعیتی هستین که بر چیزی نفوذ دارین (حتی اگه واقعا اینطور نباشه). با توجه به این نکته از دانستنیای روانشناسی ، اگه می خواین به چیزی که دست دارین برسید، بی اینکه نفوذتان رو نشون داده باشن می تونید جمله تون رو اینطور بگید که “باید فلان اتفاق بیافتد”.

 1. یه تخته و گیره به همراه داشته باشن.

در صورتی که همراه خودتون تخته گیره دار داشته باشن و با هدف قدم وردارید، می تونید خیلی بالاتر از زندگی برید. هیچکی به این فکر نمی کند که کسی که دارای یه تخته گیره داره رو متوقف کند، همون کسی که واضحا وسط یه کار مهمه. از این مورد دانستنیای روانشناسی بهره ببری.

 1. با هدف قدم وردارید

وقتی که در یه پیاده روی شلوغ راه می روید با افرادی که سر راهتان هستن رابطه چشمی برقرار نکنین. عوضش نگاهتان رو به بالا و به پشت سر اونا در جهتی که می روید باشه. اونا خودشون ناخودآگاه سرنخی که شما داده اید رو می گیرند و از راهتان کنار می روش.

 1. می خواین گپ بزنید؟ رفت و امد اولتان رو خیلی خلاصه نگه دارین.

ایده ی پشت این مورد از دانستنیای روانشناسی اینه: چیزی که کسی می خواهد رو جلویشان بذارین. اگه کسی  رو در کافه دیدید و خواستین به اون نزدیک شید، رفت و امد ابتدایی تون رو خلاصه نگاه دارین- اول خودتون رو معرفی کنین، چند سوال بپرسید، و بعد بگید “من باید پیش دوستانم برگردم، بهتره بعدا صحبت کنیم [چیزی که درباره اش حرف زده اید].” اون شخص به شکل اتومات، به دنبال رفت و امد بعدی شماست و یا شاید منتظرش بنشیند.

 1. با درخواستای کوچیک شروع کنین.

در یه پروژه گروهی کار می کنین؟ دانستنیای روانشناسی به شما می گه که اگه می خواین کسی کاری واسه شما بکنه، کارتون رو با سوال از اونا شروع کنین. “می تونید این کار رو شروع کنین؟”. شروع چیزی مثل اینه که واسه تکمیل یه کار، کارهای کمتری بکنین، اما شاید اگه کاری شروع شه، تا تکمیل رفتنش پیش رود.

 1. ایجاد یه سکوت فوری در جمعیت

اگه در مقابل یه جمعیت بزرگ در حال ارائه هستین، روشی هست که بتونین اونا رو ساکت کنین. خیلی آسون شروع کنین به لب زدن و گرفتن ژستایی که انگار در حال صحبت هستین.  اونا شما رو میبینن و به سرعت ساکت می شن.

 1. اشاره کنین و حرف بزنید

دانستنیای روانشناسی ، نکاتی درباره انواع وسواسای فکری دارن. تا به حال حس کردید که کاری رو در خونه تون نکرده اید- مثلا شاید گاز رو روشن گذاشته اید، و یا سماور برقی تون به برقه؟ واسه اینکه با این حس جنگ کنین، از روش “اشاره کن و حرف بزن” استفاده کنین. وقتی که گاز رو خاموش کردید، به اون اشاره کنین و بلند بگید “گاز خاموشه”. بعدا این رو به یاد خواهید بیاره و ذهنتون آروم میشه.

 1. احمق بازی درنیاورید!

اگه کسی در تلاشه که شما رو وارد یه بحث کند، با ادب ، موافق و مثبت باشن. لبخند بزنید و و وقتی که اونا سعی کردن شما رو تحریک به مخالفت کنن، بگید “شاید شما راست می گویید”. هیچی به غیر از گفتن این جمله، باد اونا رو نمی خوابون. با به کار بردن این مورد از دانستنیای روانشناسی خودشو تنشای بیهوده دور کنین.

 1. طوری پیشنهاد بدین که اگه کسی خواست اون رو رد کند، بتونه.

اگه می خواین کسی کاری براتون بکنه (و یا چیزی براتون بخرد)، تقاضایتان رو مطرح کنین، و بعد بگید، “می تونید این پیشنهاد رو قبول نکنین”. این به سرعت فرد مقابلتان رو آسون می کند به جای اینکه اونا رو تحت فشار قرار بده، و بعضی وقتا باعث می شه که با هرآنچه که مطرح کردید موافقت کنن.

 1. سوال بپرسید.

می خواین کسی شما رو دوست داشته باشه؟ از خودشون سوالاتی درباره خودشون بپرسید. مردم عاشق این هستن که درباره خودشون بپرسید. با استفاده از دانستنیای روانشناسی می تونید تغییرات مثبتی در روابط خود بسازین.

 1. ابرویتان رو بالا بندازین

وقتی کسی رو که میشناسید ملاقات می کنین، ناخودآگاه ابروهایتان رو بالا میندازین، و اونا هم ناخودآگاهانه واسه رابطه ابروهایشان رو بالا میندازه که این نشون میده اون هم شما رو می شناسد و خطری تهدیدتان نمی کند. با سپردن این مورد از دانستنیای روانشناسی به ذهنتون، می تونید با ابرو بالا انداختن مهندسی برعکس کنین. وقتی که واسه اولین بار کسی رو می بینید، آروم ابروهایتان رو بالا ببری، و بعد اون رو به یه لبخند راحت تبدیل کنین. این ناخودآگاه اونا رو گول می زند که با شما آرامش دارن.

 1. فقط بگید نه

اگه کسی از شما خواست کاری کنین و شما نمی خواستین و یا نمی تونستید اون رو کار رو بکنین، تنها بگید “نه” و یا “متاسفم نمی میتونم”، توضیح دیگری لازم نیس. این ممکنه کمی اونا رو ناراحت کند چون که مردم بیشتر سعی می کنن بهونه بیارن که چرا نمی میتونن اون کار رو بکنند. دانستنیای روانشناسی میگن: در بیشتر موارد، نیاز نیس که به کسی توضیحی ارائه بدین، “نه” خودش یه جمله کامله و توضیح بیشتر، کار رو سخت تر می کند.

 1. تا ۵ بشمارید

زمان بعدی که نخواستید کاری رو که باید بکنین، رو شروع کنین، به خودتون بگید که تا ۵ می شمارم و بعد اون کار رو انجام می دهم. این مدارهای کوتاه در بخشی از ذهنتون، بهونه می بیارن که چرا بهتر نباشه به جای ورزش کردن، بستنی بخوریم.

 1. دست به سینه نباشید و پاهایتان رو از روی هم وردارید.

همونطور که در دانستنیای روانشناسی دیگه گفتیم، زبون بدن خیلی مهمه. اگه می خواین مطمئن به نظر برسید، پاها و دست هاتون رو از هم باز کنین (اما زیاد باز ننشینید). عوضش، اگه می خواین افراد رو از نزدیک شدن به خودتون منع کنین، دستا و پاهایتان رو ببندید تا یه سد رو شکل بدین.