دانلود پایان نامه روانشناسی در مورد موتورهای جستجو-خرید و دانلود فایل

ک تک اعضا خانواده بدانند و بفهمند که هنگام آنلاین شدن چه کارهایی میتوانند و چه کارهایی نمیتوانند انجام دهند.
بهترین روش آنست که همه دور هم نشسته و قوانینی تعریف کنید که همگی آنرا فهمیده و قبول کنند و آنرا مانند یک دستورالعمل برای هر کودک مطابق سن او بروی کاغذ آورده و قوانین خاص سن او را برایش مشخص سازید تا هنگام وبگردی از آن استفاده کند. این قوانین را در ادامه بشما پیشنهاد مینمایم.
بهتر است این دستورالعملها را مطابق یک قرارداد تنظیم کرده و بعد از تفهیم به کودک، آنرا به او بدهید تا امضاء کند و موافق اجرای آن نیز باشد. البته این مسئله بستگی مستقیم به سن کودک دارد و هرچه سن او بالاتر میرود حساسیت بیشتری می یابد.
پس بیایید تا به کودکانمان کمک کنیم با امنیت بیشتری از اینترنت استفاده کنند. کودک شما در چه مقطع سنی قرار دارد؟ ابتدا این مقطع سنی را مشخص کنید و سپس توصیه های این مطلب را خوانده و دنبال نمایید.
الف) سنین 2 تا 4 سال – آغاز
معمولاً در این سن فعالیتهای اینترنتی با همراهی والدین انجام میشود مانند نگاه کردن به عکسهای خانوادگی، استفاده از یک وبکم برای ارتباط با سایر اعضاء خانواده و فامیل و یا دیدن سایتهای مورد علاقه کودکان مانند سایتهایی که لیست آنها در سایت کامتونت آمده است. مطابق مطالعاتی که در سال 2003 انجام شده است کودکان پیش دبستانی یکی از پررشدترین مصرف کنندگان اینترنتی محسوب میشوند. هرچند که این کودکان توجه محدودی به فعالیتهای آنلاین دارند اما تصاویر و اصوات اینترنتی میتواند به بازسازی قوای تجسمی آنها کمک کرده و
تجربیاتشان را دوچندان نماید.

اما سئوال اینجاست که گروه پیش دبستانی چه نوع فعالیتهای آنلاین می توانند داشته باشند. پاسخ اینست که والدین و پدربزرگ و مادربزرگها بچه ها را به دیدن وب سایتهای مخصوص کودکان میبرند و به بازیهای آنلاین میپردازند. در این رده سنی افراد بزرگسال نقشی اساسی در ایجاد محیط امن اینترنتی بازی میکنند و از نزدیک اقدام به مراقبت از کودکان خود مینمایند.
● حال باید دید که چه نکات امنیتی را میتوان در این گروه رعایت کرد.
1) همیشه وقتی آنها میخواهند به اینترنت وصل شوند همراهشان باشید.
2) با افزودن سایتهای مخصوص کودکان که میشناسید در لیست Favorites برایشان یک محیط آنلاین شخصی ایجاد نمایید.
3) از موتورهای جستجوی مخصوص کودکان مانند MSN Kids Search به آدرس اینترنتی http://sea.search.msn.com/kids برای جستجوی موارد مورد نیاز استفاده کنید.
4) ابزار فیلتر سازی اینترنت را مورد توجه قرار دهید. MSN Premium Parental Controls میتواند بشما کمک کند.
5) به کمک ابزار پیشگیری از بروز پاپ آپ از کودک حکایت کنید. اکثر نمونه های ویندوز XP بروز شده، حاوی این قابلیت هستند. تولبار MSN هم میتواند بشما کمک کند. این تولبار را میتوانید از آدرس http://toolbar.msn.com بردارید.
ب)سنین5تا6سال-خودمختاری
بچه های این سن بیشتر تمایل دارند تا به تنهایی وبگردی کنند. در این مرحله باید با آنها بیاموزید که به چه نکاتی دقت کنند. این رده سنی دیدی مثبت به دنیا دارد و معمولا همه چیز را باور دارد.
بچه های این سن معمولا دستورات کامپیوتر را دنبال میکنند، از ماوس استفاده میکنند و به بازیهای کامپیوتری میپردازند. البته آنها وابستگی شدیدی به افراد بزرگسال دارند تا بتوانند به وب سایت مورد نظر برسند، ایمیل بفرستند یا اطلاعات آنلاین را تحلیل کنند.
● مسائل امنیت برای وبگردی این رده سنی به این شرح است.
1) مانند رده سنی قبلی نکات امنیتی را راعایت کنید.
2) کامپیوتر را به نحوی قرار دهید که بتوانید صفحه آنرا دیده و فعالیتهای کودک را زیر نظر بگیرید.
3) به کودک خود مسائل شخصی را بیاموزید و به او یاد دهید که اطلاعات مربوط به خود و خانواده را وقتی آنلاین است به دیگران نگوید.
4) در این سن به او اجازه ندهید تا از سیستم پیام فوری IM ، ایمیل، چت روم استفاده کند.
5) در کودک خود این اعتماد را بوجود آورید که اگر مسئله ای او را در اینترنت ناراحت کرد با شما در میان بگذارد.
ج) سنین 7 تا 8 سال – رشد علائق
بچه های این رده بدنبال انجام کارهایی که از آن منع شده ا ند میروند. وقتی آنلاین هستند به سایتهایی میروند که اجازه ندارند و یا با کسی صحبت کنند که نباید. این سن بسیار به خانواده علاقمند است. دوست دارد در مورد جنسیت و توانمندی عقلی خود بداند، اعتماد میکند و سئوالی درباره شناسایی طرف خود نمیکند.
● مسایل امنیتی این سن میتواند بشکل زیر باشد.
1) مطابق ابتدای مقاله، یک قانون برای استفاده از اینترنت تدوین کنید.
2) او را تشویق کنید که فقط از سایتهایی دیدن کند که اجازه آنرا دارد.
3) مسائل مطرح شده در ردیفهای سنی قبلی را نیز رعایت کنید.

پایان نامهاینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

4) بجای آنکه به کودک اجازه دهید آدرس ایمیل شخصی داشته باشد یک آدرس ایمیل خانوادگی بگیرید.
5) به کودک بگویید قبل از ارسال اطلاعات در محیط آنلاین، شما را آگاه سازد.
6) از فیلترهای ایمیل برای جلوگیری از دریافت ایمیلهایی از افراد بخصوص یا حاوی مطالب و موارد نامناسب استفاده کنید.
7) در این سن به او اجازه استفاده از پیام فوری IM را ندهید.
8) او میتواند فقط از چت رومهای سایتهای مخصوص کودکان تحت نظارت شما استفاده نماید.
9) درست مانند رفتارهای او با سایر دوستانش در زندگی عادی، از او درباره دوستان آنلاینش سئوال کنید و به بحث بنشینید.
10) با او درباره امنیت مسائل جنسی بزبان کودکانه صحبت کنید و هشدار دهید چون میتواند براحتی وارد این نوع سایتها شود.
د) سنین 9 تا 11 سال – وبگرد دانا
این نوجوانان میخواهند همه چیز را بدانند. برای آنها عادی است که بدانند آنجا چیست. برای عدم دسترسی به مسائل خطرناکی مانند مسائل سکسی و یا نحوه ساخت بمب و آدم کشی میتوانید از کنترلهای مخصوص اولیا در اینترنت استفاده کنید تا آنها را سد نمایید. این سن در حین وابستگی به خانواده تمایل زیادی به استقلال دارد. او میخواهد ا ز مسائل اطراف برای خود جذابیت درست کند و
ارتباط با دوستان برایش بسیار مهم میشود.
بچه های این سن از اینترنت برای یادگیری و تحقیق مسائل مدرسه سود میجوید. آنها میتوانند موزیک دانلود کنند، از ایمیل استفاده کنند، به بازیهای آنلاین بپردازند. آنها بهترین راه برای ارتباط با دوستانشان را پیام فوری IM می دانند.
● برای حفاظت از این گروه سنی، موارد زیر مهم خواهد بود.
1) مسائل گروهای قبلی در اینجا هم کاربرد دارد.
2) مصر باشید که کودک شما هیچگاه افراد آنلاین را بصورت واقعی ملاقات نکند.
3) به او بیاموزید که بدون اجازه شما اقدام به دریافت فایل از اینترنت نکند. ممکن است او با این کار
انواع برنامه های جاسوسی و ویروسها را به کامپیوتر راه دهد.
4) بهتر است یک user account با محدودیت در اختیار او قرار دهید تا بدون اطلاع شما نتواند کارهایی مانند نصب برنامه روی کامپیوتر انجام دهد.
5) به او در مورد سایتهای مستهجن هشدار داده و او را به سمت سایتهای مفید هدایت کنید.
6) حتما به ایمیل و اشتراک پیام فوری IM او دسترسی داشته باشید تا مطمئن شوید که با غریبه ها ارتباطی ندارند.
7) با کودک خود درباره عادات رفتارهای شایسته آنلاین صحبت کنید. آنها باید یاد بگیرند که از اینترنت برای ایجاد شایعه و یا آسیب رسانی به دیگران استفاده نکنند.

مطالب نامناسب و غیر مجاز در اینترنت
مطالب نامناسب نیز یکی دیگر از خطراتی است که کودکان ما را تهدید می‌کند. وجود سایت هایی با محتواهای وحشتناک و مشمئز کننده و یا سایت های هرزه نگار که به راحتی و تنها با تایپ چند عبارت کوتاه در اختیار کودکان ما قرار می‌گیرد.
رؤیت مطالب نامناسب در اینترنت ممکن است از همان کودکی ، کودک را به مسیری ببرد که پدر و مادر مخالف آن هستند. روزی در هنگام تماشای یک مسابقه ی فوتبال صحنه ای را دیدم که اگر اینجا نقل کنم مشخص خواهد شد که والدین تا چه اندازه مواظب فرزندانشان هستند تا کلمات رکیک را نه جایی بشنوند و نه درجایی مشاهده نمایند.
روزی در یکی از ورزشگاه های کشور و در جریان یک مسابقه فوتبال لیگ برتر که اتفاقا به صورت زنده از یکی از شبکه های استانی در حال پخش شدن بودن پدری هر دو گوش فرزندش را محکم گرفته بود.
پس از پایان مسابقه فوتبال وقتی که گزارشگر برنامه ورزشی نود از این پدر دلیل این کار را پرسید گفته بود که می خواستم پسرم فحش ها و حرف های رکیکی که تماشاگران در دقایق پایانی مسابقه فوتبال بر زبان می آوردند را نشنود.
حال قطعاً در اینترنت که بزرگی و عظمت آن به وسعت یک دنیاست و در آن همه چیز خوب و بد یافت می شود و صد البته خوبی ها و نکات مثبتش بیش از نکات منفی آن است باید مراقب بود و خیلی هم باید مراقب بود.
ارتکاب جرایم: بمبها، مواد مخدر، دزدی و شخصیت های غیر واقعی
در برخی از صفحات مخرب سایتها اطلاعات و دستورالعملهای ساخت انواع بمبها و… توضیح داده شده است. در کمتر از 60 ثانیه بعد از وارد کردن واژه‌های کلیدی مناسب، چند سایت اینترنتی حاوی دستورالعملهای دقیقی با عناوین ذیل را می‌توان پیدا کرد:
چگونه یک بمب اولیه دستی بسازید.
چگونه از مواد شوینده، مواد منفجره بسازیم.
مبارزه با تستهای متابولیت مواد مخدر و…..
زورگویی‌های الکترونیکی نیز یکی دیگر از خطرات اینترنتی است و عبارت است از اذیت و آزاری که از طریق رسانه‌های الکترونیکی صورت می‌گیرد. این مسئله از افترا و تهمتهای ناروا بر روی سایت گرفته تا تهدیدات ارسال شده توسط پیام های الکترونیکی یا تلفن های همراه را در بر می‌گیرد.

تهاجم به حریم خصوصی
این گفته که هیچ چیز مجانی به دست نمی آید در اینترنت هم مثل دنیای واقعی، مصداق دارد. در بسیاری موارد، شما حریم خصوصی خود را فدای اینترنت می‌کنید و این کار را با استفاده به ظاهر رایگان از نرم افزارها و خدمات کامپیوتری انجام می‌دهید.
بسیاری از سایت ها اعلام می نمایند که هرشب می توانید جدیدترین اخبار را در ایمیل خود داشته باشید یا خیلی از آنها اعلام می نمایند که ما جدیدترین آهنگ های موسیقی را به ایمیل شما ارسال خواهیم کرد و یا پیام های مشابه اینچنینی و در مقابل از شما آدرس ایمیل و پسوردتان را می خواهند.
باید دقت نمود که در اکثر سایت و معمولا در سمت راست یا چپ لینکی تحت عنوان عضویت در خبرنامه قراردارد.
این مسأله در خیلی از سایت های معتبر و سایت های وابسته به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی نیز صادق است چرا که مدیر سایت می خواهد از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشد و آخرین اخبار و یا به طور مثال محصولات شرکت را برای شما ارسال نماید.
در این موارد منطقی است که فقط از شما نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل شما خواسته شود ، حالا ممکن است گاهی وقت ها شماره همراه شما هم پرسیده شود که این هم تاحدودی منطقی به نظر می رسد اما اگر از شما به طور مثال از شما رمز ایمیل شما یا رمز کارت شما پرسیده شود در این مواقع باید احساس خطر نمود و با احتیاط عمل نمود، چراکه تنها با داشتن آدرس ایمیل هم فرد قادر خواهد بود برای شما ایمیل ارسال نماید و یا با داشتن شماره روی کارت به حساب شما پول واریز نماید و نیازی به رمز نیست.
برخی از سایت ها هم از کاربران خود درخواست می کنند که در صورت تمایل به استفاده از خدمات سایت ابتدا باید در سایت عضو شوند که در اینجا هم وضعیت به همین منوال می باشد و شما نباید رمز خود (حالا رمز هر چیزشخصی که مربوط به شماست) را در اختیار مدیر سایت قراردهید.

خطرات خاصی که کودکان در اینترنت با آن روبرو هستند
قرارگرفتن در معرض اطلاعات نامناسب
به دلیل دستیابی رایگان به اطلاعات روی اینترنت، که اصلی ترین خطری که ممکن است کودکان ممکن است در معرض آن قرارگیرند، اطلاعات نامناسب، مسایل جنسی، مسائل نفرت انگیز یا خشن و یا تشویق به انجام این گونه فعالیتهای خطرناک و غیر قانونی در سطح اینترنت است.
قمار و شرطبندی
علیرغم غیر قانونی بودن سایتهای قمار آنلاین، آنها اینترنت را مورد هجوم قرار داده اند. برای کودکان ناشایست است که هرگونه فعالیت این سایتهای قمار را تماشا کنند یا در آن شرکت نمایند، این مسأله (افزون بر حرام بودن) یک تهدید بالقوه نیز برای وضعیت مالی اعضای خانواده محسوب میشود.
مواد مخدر، الکل، تنباکو
برخی سایتها و گروه های خبری، افزایش کاربرد مواد مخدر، تنباکو، یا الکل را در دستور کار دارند.

آسیب بدنی
سوء استفاده کنندگان از کودکان که هدفشان جستجوی کودکان است، از ایمیل و اتاقهای گفت وگو برای جلب اعتماد کودک استفاده می کنند و سپس یک ملاقات حضوری ترتیب می دهند. زمانی که اعتماد جلب و دیدار انجام گردید، کودک در معرض خطر صدمات بدنی، آزار جنسی و ترس دائمی قرار میگیرد.
پیام های آزاردهنده
یک کودک ممکن است با ایمیل یا پیامهای روی صحنه ی چت روبه رو شود که ناراحت کننده، تحقیرآمیز یا خصمانه هستند؛ اطلاعاتی که برای فرزند شما ارسال می شود، اثرات روانی بر او دارد.
مشکلات مالی و قانونی
خطر دیگری که وجود دارد این است که کودک کاری را انجام میدهد که عواقب منفی قانونی یا مالی دارد مثل اعلام کردن شماره ی کارت اعتباری والدینش یا ارتکاب جرم کامپیوتری.
گذشته از موارد قانونی، باید رفتار اینترنتی را به کودکان آموزش داد مثل پرهیز از گستاخی و شرارت یا توجه کردن به رفتارهای اجتماعی پسندیده و …

تجاوز به حریم خصوصی
حریم خصوصی بسیار مهم و روی اینترنت بسیار حساستر است. هیچ کس حق ندارد به اطلاعاتِ شخصیِ کودک بدون اجازهی او و والدینش دسترسی داشته باشد.
این اطلاعات شامل: اسم، سن، تاریخ تولد، نام مدرسه، جزئیاتی درباره ی خانواده ی کودک، جزئیاتی درباره ی دوستان کودک، مکانهایی که کودک زیاد به آن جا میرود، علایق و سرگرمیهای او میشود. آشکار کردن چنین اطلاعاتی روی اینترنت ممکن است کودک را در معرض تهدیدهای واقعی قرار دهد.
تحلیل توان کودک
احتمالاً بزرگترین خطری که برای کودک ( در صورت ساعتها استفادهی نامحدود از اینترنت ) وجود دارد آن است که او مقدار زیادی از زمان با ارزش و مفیدش را که می تواند صرف فعالیتهای خلاق نماید، به هدر می دهد.
در صورتی که کودک از اوقات فراغتش به نحو سازندهای بهره نبرد، رشد او به میزان زیادی دچار لطمه می شود.

دلایل نگرانی

والدینِ کودکانی که خطرات اینترنت را به جان می خرند باید مراقب بسیاری از نشانه ها باشند. شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید بنابراین از تجربه و غریزه تان پیروی کنید!
تغییر صفحه
اگر کودکتان هنگام ورود به اتاقش، به سرعت صفحه را تغییر می دهد یا مانیتور را خاموش میکند، احتمالا او مشغول تماشای چیزی است که نمیخواهد شما آن را ببینید. خونسرد باشید. از او بخواهید شما را نیز در تماشای آن چه می بیند سهیم نماید. اگر موضوع نامناسبی بود، با کمال ادب و آرامش، به او بگویید که نباید آن موضوع را نگاه کند.
بدون صحبت اولیه با کودک، هرگز او را سرزنش نکنید.
تماسهای تلفنی
اگر کودکتان به طور ناگهانی با افراد غریبه (و یا حتی کودکان دیگر) تماسهای تلفنی برقرار کند، ممکن است با مشکل جدی روبه رو شوید. یک سیستم تلفنی تشخیص مخاطب روی تلفن نصب کنید تا بدانید از طرف چه کسانی بوده و از فرزندتان بخواهید آنها را معرفی کند.
ساعت های خاصی از شب
اگر کودکتان در ساعاتی از شب مشغول تایپ باشد احتمالا در حال چت کردن است؛ این فعالیت باید در ساعات و مکانهایی انجام شود که تحت نظارت شما باشد.
استفاده ی افراطی کودکان یا نوجوانان از سرویس های اینترنتی، به خصوص در ساعات دیروقت شب می تواند دلیلی بر دل نگرانی والدین باشد.
اگر کودکتان خیلی ناگهانی، پول نقد یا هدایای توجیه ناپذیر و یا لباس ناآشنایی به دست آورد، ممکن است عاملی برای نگرانی شما به وجود آورد. خلافکاران اغلب با صرف مقدار زیادی پول با کودک طرح دوستی و آشنایی می ریزند تا اعتماد و اطمینان او را جلب کنند.
علایم گوشه