رییس سازمان فناوری اطلاعات: فیلترینگ تلگرام یک اشتباه امنیتی بود

امیرناظمی، رییس جدید سازمان فناوری اطلاعات کشور در گفتگوی خبری خود درباره راهکارهای آینده بازار ICT ایران، خدمات دیجیتالی در کشور، کار و کاسبیا و موضوع فیلترینگ اشاره کرده و تاکید داشته که فیلترینگ تلگرام به این شکل، بدترین راه حل ممکن بود. اونم اینکه اعلام کرده که دولت و وزارت ارتباطات، کار و کاسبیا رو بازوی خود می دونه و می خواد واسه آسون کردن بخشی فعالیتای اونا، اقدامات مثبتی بکنه.

ناظمی در گفتگوی خود با روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به اینکه بخش IT کشور از مخابرات به موبایل و حالا به ضریب نفوذ اینترنت و پهنای باند رسیده، دقیق شدن و فوکوس کردن روی خدمات دیجیتالی رو یکی از اولویتای اصلی وزارتخانه ارتباطات عنوان کرده:

«این خدمات مثل سفارش آنلاین تاکسی یا خرید آنلاین بوده که شهروندان به واسطه وسیله ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) ازش استفاده می کنن. از حدود دو سال گذشته تا الان تماشاگر بودیم این شاخص رشد کرده. البته هنوز به یه پارادایمی که از اون زمان گذشته باشه، تبدیل نشده ولی برنامه وزارتخانه اینه که تا دو سه سال آینده شهروندان به سرویسای بیشتری دست پیدا کنن.»

ناظمی با انتقاد نسبت به جلسات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرده که در در دو سال گذشته جلسات با حضور تموم اعضا تشکیل نشده و در واقع، جلسات به صورت آنلاین تشکیل شده و رای گیری هم بطور آنلاین انجام شده: «اگه در این جلسه تنها نصف هم اینکه یه نفر حاضر در جلسه آنلاین (نه همه اعضای کارگروه) رای مثبت بدن، فیلترینگ اجرا می شه. یعنی مثلا اگه پنج نفر در جلسه حضور داشته باشه فیلترینگ با رای مثبت سه نفر اعمال می شه. هم اینکه در این کمیته دو نماینده مجلس عضویت دارن که بدیش اینه حتی هنوز اقدامی واسه دریافت username و password خودشون نکرده ان.»

اون ضمن بیان انتقاد نسبت به اینکه موضوع فیلترینگ واسه نمایندگان مجلس از اهمیت بالایی بهره مند نیس، میگه که دولت در موضوع فیلترینگ نصف هم اینکه رای رو نداره و تنها ۶ عضو از کارگروه دوازده نفره فیلترینگ مربوط به دولت هستن. ناظمی فیلترینگ تلگرام رو هم یه اشتباه امنیتی حساب کرده:

«فیلترینگ تلگرام به این شکل، مردم رو به طرف فیلترشکن جهت داده و از دید ما فیلترشکن به احتمال بالایی می‎تونه یه وسیله جاسوسی خارج از ایران روی گوشی شهروندان ایرونی باشه. از روز اول نسبت به این موضوع موضع گرفتیم که نباید انجام شه. البته خود تلگرام هم خالی از مشکل نبوده و مشکل اصلی اون امنیت شهروندانه. چون تلگرام به عنوان یه شبکه اجتماعی هیچ تعاملی با کاربران نداشته و هیچ تعهدی هم به اونا نمی ده.»

رییس سازمان فناوری اطلاعات عقیده داره که اگه در کنار تلگرام، بقیه شبکه ها مانند توییتر، اینستاگرام و فیس بوک هم در دسترس شهروندان قرار بگیره، افراد در این شبکه ها پخش شده و خطرات امنیتی کمتری اتفاق می افته چون که همه دیتاها و اطلاعات کاربران تو یه شبکه ساکن نمی مونه.

اون کار و کاسبیا و دولت الکترونیک رو دو بازی اصلی دولت واسه تحقق ارتقای خدمات دیجیتال در کشور دونسته و گفته که افزایش یهویی قیمت دلار باعث شد که وعده پنج یونیکورن استارتاپی داشتن وزیر ارتباطات محقق نشه. ناظمی هم اینکه عقیده داره که دولت الکترونیک، کیفیت زندگی شهروندان رو بالا می بره و با تاکید به قرارداد حفظ حریم شخصی، اجرا شدن اونو واسه همه دستگاه ها به درد بخور گفت.

ناظمی آماری از سال ۹۷ ارائه داده که براساس اون تعداد شرکتا و سازمانای پیوسته به دولت الکترونیک دو برابر سال گذشته شده و راضی کردن بخشای سنتی رو یکی از سخت ترین موارد تحقق دولت الکترونیک و سد راه پیشرفت کار و کاسبیا می دونه:

«راضی کردن سازمانای سنتی که فکر می کنن انحصار داشتن داده منتهی به قدرت می‎شه، واسه اینکه داده هاشون رو ارائه بدن، زمانبره. سازمانای دولتی از پایه دوست ندارن خدماتشون رو به خارج از دولت برون سپاری کنن. در آخر فقط راضی می شن اطلاعات رو به خود دولت بدن. به هر حال، تموم تلاش سازمان IT اینه که تعداد سازمانا، سرویسا و اپلیکیشنای بخش دولت الکترونیک رشد کنه و انتظار میره این هدف تا دو سال آینده به شکل ملموسی محقق شه.»

رییس سازمان فناوری اطلاعات رقابتای کار و کاسبیا رو بیشتر از این مورد خونده و از جنگیدن دولت واسه حقوق کار و کاسبیا صحبت به میان آورده. اون باور داره که در این اکوسیستم هم مشکلا و خطاهایی هست که در تموم دنیا هم هست ولی عقیده داره که میشه با نظارتایی خاص، تموم این مسائل رو حل و فصل کرد. اون با اشاره به قوانینی که در دنیا واسه آسون کردن راه حل و کاسبیا تنظیم شده، ایران رو در این مورد عقب می دونه و دیدگاه بعضی افراد رو به دیدگاهی صفر و یه مانند تشبیه کرده: «در لحظه شروع کار کار و کاسبی های نوپا نباید سختگیری شه که انگیزه واسه راه اندازی استارت آپ از بین بره. سختگیریا باید متناسب با رشد پلکانی، مسوولیت اجتماعی و تاثیرگذاری کار و کاسبی بر جامعه اعمال شه.»

ناظمی در ادامه صحبتای خود به طرح پشتیبانی از کار و کاسبی های نوپا موسوم به طرح نوآفرین اشاره کرده و تاکید داره که همه کشورها واسه رقابتای قانونی موجود، قوانین تجارتشان رو تا حدی تغییر دادن. اون جزییات طرح دولت رو اینجور توضیح داده:

«وزارت ارتباطات به شکل طرح «نوآفرین» که ۱۲ بسته داره، ۱۰ بسته رو به نیازمندیای اصلی استارت آپا اختصاص داده. از این ۱۲ بخش یه بخش نیاز به تنظیمات داخلی داره یعنی خود وزارت ارتباطات یه سری آیین نامها رو باید تنظیم کنه. بخشی از اون به رابطه بقیه دستگاه های دولتی نیاز داره. در قدم اول باید سازمانایی مانند بیمه و مالیات رو راضی کرد که شکل فعالیت استارتاپا با واحدهای سنتی فرق داره. البته اونا هم حق دارن، چون که در مقررات اونا جایی واسه استارت آپا تعریف نشده و احتیاج به تغییری داره که خیلی راحت قابل اجرا نیس. بخشی از اونم نیاز به دخالت دولت واسه اجرا داره چون که چند دستگاه باهم درگیر می شن. یه بخشی نیاز داره که قوانین تجارت عوض شه. قانون تجارت ما اصلا پاسخگوی وضعیت فعلی استارتاپا نیس.»