عمومی

طرح کسب و کار (Business Plan) چیست؟

نوشته و توضیحیه درباره آینده کار و کاسبی تون. در واقع طرح کار و کاسبی (Business Plan)، سندیه درباره کارایی که در کار و کاسبی تون می کنین و این که چیجوری اونا رو انجام میدید.

۲ فایده مهم طرح کار و کاسبی

 • جذب سرمایه گذار: طرح کار و کاسبی می تونه کمک زیادی رو به کارآفرینانی کنه که به دنبال سرمایه گذار هستن و میخوان اهداف و تصاویر کسب و کارشون رو خوب به نمایش سرمایه گذاران احتمالی بذارن.
 • گم نکردن مسیرمون: هم اینکه طرح کار و کاسبی می تونه واسه جذب نیروهای کار لازم، بهبود معامله با تامین کنندگان و کلا، جواب به این سوال که چیجوری شرکت مون رو بهتر مدیریت کنیم، به درد بخور باشه.

بسیار ! حالا ببینیم که یه طرح کار و کاسبی شامل چه مواردیه و این موارد روچیجوری کنار هم بذاریم؟

اون چه که در طرح کار و کاسبی داریم!

به بیان ساده، طرح کار و کاسبی شامل این موارد هستش:

 • اهداف کار و کاسبی تون
 • روش هدف دارایی که واسه رسیدن به اهداف نامبرده دارین.
 • شناسایی مشکلات احتمالی پیش روی کار و کاسبی تون
 • مشکلات

 • راه های حل این مشکلات
 • چارت سازمانی شرکت تون (شامل عناوین پستا و وظایف هر کدامشون)
 • اندازه سرمایه لازم واسه تامین مالی کار و کاسبی تون

۳ بخش اصلی طرح کار و کاسبی

هر طرح کار و کاسبی ای شامل ۳ بخش اصلی هستش:

 1. طرح مفهومی (کانسپت) کار و کاسبی: که شامل بحثای کلی مربوط به صنعت تون، ساختار کلی کار و کاسبی تون و محصول یا خدمات اصلی تون هستش.
 2. بررسی بازار کار و کاسبی: که در اون باید این موارد رو توصیف و بررسی کنین:

 • بازار شما رو چه کسائی تشکیل میده؟
 • چه زمانایی بهتر میشه پیدایشان کرد؟
 • چه وقتی و به چه دلیل ممکنه خرید کنن؟
 • با چه کسائی واسه تصرف این بازار باید رقابت کنیم؟
 • واسه رقابت با اونا باید به چه سطحی برسیم؟

 1. بخش مالی: در آخر به این می پردازید که درآمدتون، جریان نقدی شرکت، ترازنامه مالی و دیگه نسبتای مالی مربوط به کار و کاسبی تون چیجوری میشه؟ واسه این بخش به احتمال زیاد به یه نرم افزار حسابداری و یه حسابدار احتیاج پیدا می کنین!

۷ مورد کلیدی در طرح کار و کاسبی

علاوه بر این ۳ بخش اصلی که در طرح کار و کاسبی هست؛ ۷ مورد کلیدی دیگه هم در طرح کار و کاسبی نوشته می شه که شامل:

 1. خلاصه اجرایی
 2. توضیح کار و کاسبی
 3. روش هدف دارای بازار
 4. تحلیل رقبا
 5. برنامه طراحی و پیشرفت کار و کاسبی
 6. عوامل اقتصادی-مالی شرکت
 7. اقتصاد

 8. برنامه مدیریتی و عملیاتی

Bisiness Plan سندی مرتب از عوامل و فاکتورای موثر در کسب و کارتونه!

هم اینکه، (فایلِ) طرح کار و کاسبی شامل مواردی چون صفحه عنوان، فهرست مطالب و یه کاور هستش.

طرح کار و کاسبی تون باید چقدر باشه؟

بسته به این که از طرح کار و کاسبی تون چه استفاده ای می خواین داشته باشین، این طرح می تونه از یه خط خطی در پشت یه پاکت نامه تا یه فایل ۱۰۰ صفحه ای رو شامل شه! اما معمولا یه طرح کار و کاسبی، در حدود ۱۵ الی ۲۰ صفحه س (که صدالبته این عدد قابل تغییره).

 • وجود کار و کاسبی تون: اندازه طرح کار و کاسبی تون بیشتر از هر چیز، به وجود کار و کاسبی تون بستگی داره. اگه کار و کاسبی و کارآفرینی شما وجود کارکردی ساده ای داره، می تونین اونو در تعداد کمی از کلمات خلاصه اش کنین.
 • کارآفرینی

 • جدید بودن یا نبودن کار و کاسبی تون: در سویی دیگه، اگه کار و کاسبی تون می خواد تا نوع جدیدی از یه کسب وکار رو و یا حتی صنعتی جدید رو در بازاری جدید معرفی کنه، ممکنه نیاز باشه تا مقدار بیشتری درباره اون توضیح بدین.
 • هدف از نوشتن طرح: هدف از نوشتن طرح کار و کاسبی هم عامل دیگریه که بر اندازه طرح کار و کاسبی تون تاثیر داره. اگه بر فرض، واسه کار و کاسبی خطری خود، می خواین یک یا چند میلیارد تومن بودجه بگیرین، نیاز دارین تا توضیحات بیشتر و راضی کننده تری رو در بخشای جور واجور طرح کار و کاسبی تون ارائه بدین.

اما اگه طرح کار و کاسبی تون فقط واسه مرور اهداف شرکت واسه سهولت مدیریت کسب و کارتونه؛ یه نسخه مختصرتر می تونه مناسب تر باشه.

کی به طرح کار و کاسبی نیاز داره؟

کسی که به طرح کار و کاسبی نیاز نداره، کسیه که اصلا کار و کاسبی ای نداره! در واقع، هر کسی که بخواد کار و کاسبی ای رو شروع کنه یا گسترش بده، قراره مقداری (کم یا زیاد) هزینه، وقت و انرژی رو واسه اون صرف کنه و شک نداشته باشین این فرد به یه طرح کار و کاسبی نیاز پیدا می کنه.

واسه استارت آپا

خیلی از شرکتا و استارت آپای بزرگ، کارشون رو از نوشتن طرح کسب و کارشون شروع کردن؛ طوری که بتونن بودجه لازم واسه راه اندازی کسب و کارشون رو از یه سرمایه گزار به دست بیارن.

البته این اشتباهه که بخوایم بگیم یه استارت آپ فقط وقتی به طرح کار و کاسبی نیاز داره که به دنبال سرمایه واسه شروع کارش می شه. طرح کار و کاسبی واسه همه شکلای جور واجور سرمایه گذاریا در هر برهه وقتی و در هر شرایطی که کار و کاسبی با اون مواجه می شه می تونه به درد بخور (و حتی لازم) واقع شه.

سرمایه گذاری

طرح کسب و کارم رو در چه زمانایی به روز کنم؟

در این جا واسه شما ۷ دلیل میاریم که به چه دلیل باید طرح کار و کاسبی تون رو بروزرسانی کنین. اگه هرکدوم از این موارد درباره کار و کاسبی شما صدق می کنه، کم کم باید به فکر به روزرسانی برنامه کار و کاسبی تون باشین.

 1. دوره جدید اقتصادی: وقتی که یه دوره جدید اقتصادی در حال شروع شدنه. اگه صنعت شما، صنعتی با نوسانات زیاد باشه؛ لازمه تا هر از چندگاهی تغییراتی رو در طرح کار و کاسبی تون اعمال کنین.
 2. اقتصادی

 3. نیاز به بودجه: احتیاج به تزریق بودجه یا افزایش بودجه دارین. سرمایه گزاران به یه طرح بروزرسانی شده واسه هزینه ای که قراره مرتکب شن، احتیاج دارن.
 4. تغییر سلیقه مشتریان: تغییراتی خاص و یهویی در بازار اتفاق افتاده و مثلا، سلیقه یا خواسته مشتریان کلا عوض شده (مثلا به خاطر سیل یا گرم شدن بی سابقه هوا در تابستون و…). در این صورت هم، احتیاج دارین تا آپدیتایی رو روی طرح کار و کاسبی تون اعمال کنین.
 5. پیشرفت غیر قابل پیش بینی: اگه شرکت شما و یا یکی از اجناس (و خدمات) شما، پیشرفت بسیار زیادی داشتن که از قبل پیش بینی نمی کردین؛ بازم باید روی طرح کار و کاسبی تون تجدید نظر کنین و به بروزرسانی اون بپردازید.
 6. تغییرات در مدیریت شرکت: اگه تغییرات خاصی در مدیریت شرکت تون به وجود اومد، نیاز دارین تا شرایطی رو جفت و جور کنین تا طرح کار و کاسبی تون با مدیران جدیدی که با روش هایی جدید، مدیریت می کنن؛ هماهنگ باشه.
 7. عبور از آستانه ای خاص: شرکت شما از یه آستانه خاصی عبور کرده. مثلا دفتر کارتون رو منتقل کردین یا درآمد هرساله شما از ۱ میلیارد تومن عبور کرده یا اینکه صدمین کارمندتان رو هم استخدام کردین. این شرایط خاص هم ممکنه به بروزرسانی طرح کار و کاسبی نیاز داشته باشه.
 8. بی فایدگی طرح قبلی: طرح قبلی تون دیگه مطابقتی با واقعیت ندارن و حس می کنین که مثلا، شرایط، زیادی و سریع عوض شده یا مثلا تا این جای کار، بسیار عواقب بدی رو براتون به جای گذاشته. در هر صورت اگه می ببینن که طرح کار و کاسبی تون از واقعیت بسیار دوره، وقتشه تا درباره اون کمی تجدید نظر کنین.

پیشنهاد می کنیم واسه نوشتن یه طرح کار و کاسبی مناسب به مقالات «بوم مدل کار و کاسبی (BMC)»  و «چیجوری در ۸ قدم طرح اولیه کار و کاسبی بنویسیم؟» مراجعه کنین.