خاطر باد کردن باتریای گوشی موبایل چیه

 

 

شاید تا به حال با باتریای باد کرده و متورم روبرو شده باشن. شاید در این موقع فکر کنین که مشکل از تولید کننده باتریه یا این که خودشو به خاطر خرید باتری تقلبی سرزنش کنین. اما خاطر اصلی چیه؟

قبل ازبررسی خاطر اصلی باد کردن باتری موبایل اول بهتره مشخص کنیم که به چه نوع باتری، باتری باد کرده یا متورم گفته می شه.

تعریف باد کردن یا تورم باتری گوشیای موبایل

قسمت بزرگ وسایل الکترونیک قابل حمل و مدرن، مثل لپ تاپا، اسمارت فونا، تبلتا و کتاب خوانای الکترونیکی و ردیابای تناسب اندام با باتریای لیتیوم یونی کار می کنن. هر چه که باتریا جمع و جور تر می شن این وسایل بهتر از قبل می شن.

باتریای لیتیوم یونی جدید دارای چگالی انرژی بالا، خود تخلیه شارژ و اثر حافظه کم هستن؛ همه این ویژگیا باعث شده که اونا واسه استفاده در همه چیز از مک بوکا گرفته تا کیندلا عالی باشن. بدیش اینه همه چیز مثبت نیس و این مقدار چگالی انرژی بالا معایبی هم داره. واسه مثال باتریای لیتیوم یونی نسبت به نسلای قبلی خود پایداری کمتری داره. عنصر لیتیوم نسبت به ترکیباتی که قبلا در باتریا استفاده می شد واکنش پذیرتره و باتریای جدید پارتیشنای خیلی کوچیکی بین سلولا و روکش بیرونی دارن و کل باتری در یه فضای زندونی تحت فشار قرار گرفته.

وقتی که باتریای لیتیوم یونی زیادی داغ و یا زیادی شارژ می شن یا این که به طور طبیعی در اثر گذر زمان کارایی خودشو از دست می دن، ممکنه سلولای داخلی تر باتری ترکیب قابل اشتعال الکترولیت رو بیرون دهند. این وقتیه که باتریا باد می کنن؛ چون باتریا در فضای محبوسی قرار دارن آزاد شدن گازهای نامبرده باعث باد کردن اون می شه.

وقتی که باتری لیتیوم یونی کهنه و خراب می شه یا موقعی که زیادی روی پریز به برق به شارژ زده باشن یا باتری اون داغ شده باشه، احتمال این که سلولای باتری ترکیبی از الکترولیت قابل اشتعال رو پخش دهند هست. نتیجه ی این به تورم و باد کردن باتری شناخته می شه. این گازها بازم درون باتری زندونی هستن اما باعث باز شدن و باد کردن اون می شن. پوشش باتری مثل یه لایه محافظ عمل کرده و از آتیش گرفتن باتری جلوگیری می کند.

 

شما ممکنه از درست جا نخوردن درب پشت گوشی یا وجود یه درز غیرمعمول بین درب پشت و شاسی گوشی تون متوجه باد کردن باتری موبایل تون شید.

بسته به میزان تورم باتری، برخی از نمونه های شدیدتر باعث می شن که باتری تا اندازه ای باد کند که بتونه trackpad یا درب باتری رو بشکند.

به یاد داشته باشن که در حالی که این موارد بعضی وقتا وقتا اتفاق می افتد، اما کلا، باتریای لیتیوم یونی واقعا ایمن هستن.

مطلب دیگر :  باکس لوازم آرایش کشودار

اونا با کارا ایمنی چندگانه طراحی شده ان که اونا رو در برابر زیاد شارژ شدن، زیادی داغ شدن و غیره محافظت می کند.

 

تورم یا باد کردن باتریا به خاطر گاز تولید شده در سلول باتریه که در فرآیند واکنش شیمیایی که اکسیداسیون الکتروشیمیایی الکترولیت نامیده می شه تولید می شه که می میتونه نتیجه گرمای غیر طبیعی  باشه که اون هم به خاطر باتری معیوب، شارژ ناصحیح یا شارژر خراب تولید می شه. ممکنه شارژر شما خراب شده باشه و نتیجه اش باد کردن باتری باشه یا استفاده از شارژر مخالف باعث باد کردن تورم در وسط باتری شما شه.

علاوه بر این، برخی از روشای شارژ کردن گوشیای گوشی که شما به کار برده اید ممکنه باعث خراب کردن و باد کردن باتری موبایل  شما شده باشه.

خیلی از گوشیای ما که روزمره استفاده می کنیم دارای باتریای لیتیوم یونی هستن و بیشتر وقتا همه چیز بی اشکال پیش میره. اما بعضی وقتا وقتا وقتی که یه باتری خراب می شه، ممکنه باد کند و خطرناک شه. در این مقاله یاد می گیرین که با باتریای باد کرده چکار باید بکنین و چطور ابتدائا از باد کردن باتری موبایل خود جلوگیری کنین.

رعایت کردن 3 نکته اصلی واسه جلوگیری از باد کردن باتری موبایل

کلا میشه گفت همیشه باید 3 نکته اصلی رو رعایت کنین تا از باد کردن باتری گوشی تون جلوگیری شه.

  • نکته اول: همیشه از شارژر اصلی یا شارژر موافق با گوشی تون استفاده کنین.

برخی از شماها این نکته رو ندیده می گیرین و وقتی که ندیده گرفتید و به طور منظم از شارژر نامناسب واسه موبایل خود استفاده کردید باتری شما آخرسر باد می کند.

واسه مثال استفاده از شارژر 5 ولت، 2 آمپر واسه گوشی که نیاز به شارژر 5 ولت 1.5 آمپر داره باعث خرابی اون می شه.

  • نکته دوم: از بیشتر از حد شارژ کردن باتری موبایل تون خودداری کنین. با اینکه بعد از این که شارژ باتری تون پر شد و چند ساعتی هم روی پریز موند استفاده از گوشی تون تا مدتا هیچ نشانی از خرابی باتری نداره به ویژه وقتی که از شارژر اصلی واسه شارژ دستگاه تون استفاده کنین، اما بهتره گوشی که پر شارژ شده رو از پریز بکشین چون تکرار این کار باعث می شه که باتری شما بیشتر از حد شارژ شه به ویژه وقتی که از شارژر اصلی استفاده کنین و این خود باعث باد کردن باتری موبایل تون می شه.
  • نکته سوم: از گوشی موبایل تون هنگام شارژ کردن استفاده نکنین.

بله، استفاده از موبایل تون در هنگام شارژ کردن به آسونی می میتونه انرژی اضافی در باتری بسازه و بنابراین نتیجه اش باد کردن باتری در گذر زمونه.

آخرسر، اگه متوجه شدید که باتری شما باد کرده، بهترین کار واسه حفظ ایمنی تون اینه که به طور درست باتری رو جدا کنین، چون باتریا در این موقع خیلی آسون می میتونه آتیش بگیرند یا منفجر شن.

مطلب دیگر :  هک فالوور واقعی رایگان اینستاگرام

راه های دیگه پیشگیری از باد کردن باتری گوشیای موبایل

o       شارژر اورجینال و موافق

اطمینان یابید که واسه شارژ گوشی خود از یه شارژر موافق و مناسب استفاده می کنین. شاید هنگام انتخاب شارژر به خرید شارژر ارزون قیمت تر وسوسه شید با این حال استفاده از شارژر غیر اصلی که به طور خاص واسه دستگاه شما ساخته نشده می میتونه باتری موبایل شما رو خراب کند. شارژرهای اصلی شامل ملاحظات ایمنی و اجزای با کیفیت هستن که از خراب شدن و آتیش گرفتن باتریا جلوگیری می کند. شارژرهای کپی و غیر اصلی با اینکه هزینه ابتدایی ارزون دارن اما با گذر زمان ممکنه هزینه های بیشتری روی دست تون بذارن. جنسا گرون تر که به طور خاص واسه گوشی و دستگاه شما طراحی شده ان و این فرق قیمت به خاطر ملاحظات ایمنی و متریال درجه یکی که در اونا به کار رفتهه.

 

o       نگذارید شارژ موبایل تون بیشتر از حد تخلیه شه

قبل از این که ولتاژ باتری تون به کمه کم میزان ممکن برسد از استفاده از اون دست بکشین.

o       گرما دشمن باتری هاست

از باتریا یا شارژ باتریا هنگامی که داغ هستن استفاده نکنین. بعد از این که از شارژی استفاده کردید بذارین کمی سرد شه و دوباره از اون استفاده کنین. باتریا رو در جای گرم نگهداری نکنین. واسه مثال، باتری یا گوشی موبایل خودشو در روزهای داغ تابستون روی داشبورد ماشین آزاد نکنین. هیچوقت گوشی، لپ تاپ یا دیگه دستگاه هایی که درون اون باتری هست رو در یه روز داغ تابستونی در خودرو آزاد نکنین. هیچوقت گوشی خودشو در جای بالا العاده داغ مانند کنار یه پنجره آفتابی به شارژ نزنید. پس هنگامی که از دستگاه خود استفاده نمی کنین اون رو در جای خنک و خشک قرار بدین.

o       عوض کردن باتری قدیمی

اگه متوجه شدید که عمر باتری گوشی، لپ تاپ و تبلت تون به پایان رسیده، حتما باید اون رو عوض کردن کنین. با این کار مطمئن هستین که با باتری باد کرده و مشکلات مربوط به اون روبرو نمی شید.

o       از  آزاد کردن گوشی خود در حالت شارژ خودداری کنین

باتریا وقتی در بهترین حالت خود هستن که زیادی داغ نشده باشن و زیادی شارژ نشوند. هیچ احتیاجی نیس که دستگاه تون رو به طور همیشگی شارژ کنین یا اون رو روی پریز آزاد کنین. بیشتر از حد شارژ کردن واسه باتری خوب نیس و گرمای اضافی ایجاد می کند و چرخه عمر باتری شما رو کاهش میده.

درحالی که باتریای لیتیوم یونی کلا خیلی ایمن هستن اما بعضی وقتا وقتا ممکنه باد کنن و خراب شن.

سوالات عادی در مورد باد کردن باتریای موبایل

Recommended Articles