موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟

درود

موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ Organizational success 1024x683

امتیاز خودشو ثبت کنین

[کل: ۱ میانگین امتیازها: ۵]

موفقیت سازمانی چیه؟ موفقیت سازمانی رو میشه مجموعه ای از عواملی دونست که باعث موفقیت یه سازمان در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود می شه.

موفقیت سازمانی هم مثل موفقیت در زندگی، موفقیت در کار و کاسبی و موفقیت در هر زمینه دیگری دارای اصولیه که تقریبا واسه هر سازمانی یکسانه. در این مقاله هدف داریم که به بررسی عوامل موفقیت سازمانی بپردازیم.

عوامل موفقیت سازمانی

اگه یه سازمان رو مثل یه ساعت در نظر بگیریم، واسه اینکه بتونه کار خودشو به بهترین راه و یه ریز انجام دهد، نیازمند مجموعه ای از عوامله که به شکل هماهنگ طبق هدفی خاص فعالیت کنن. واسه رسیدن به موفقیت سازمانی ، هر سازمان به ۵ عامل مهم نیاز داره که در ادامه مطرح می شه.

اینفوگرافی عوامل موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ rganizational success infographic

۱- اهداف سازمان

هدف مهمترین عامل در موفقیت سازمانیه. این هدفه که مشخص می کند راه آینده یه سازمان به چه طرف هستش. میشه هدف رو مثل جاده ای ترسیم کرد که باعث موفقیت و یا نبود موفقیت یه سازمان می شه. از همین روه که یکی از مهارتای کلیدی مدیران سازمانا مهارت هدف گذاریه. اونا باید بتونن اهداف کلی سازمان خودشو به شکل شفاف و قابل اندازه گیری مشخص کنن. از اونجا که هدف سازمان رسیدن به وضعیت مطلوبیه که یه سازمان هدف رسیدن به اون رو داره، مدیران ارشد سازمانا باید بتونن با تعیین روش های هدفمند مناسب و ایجاد محیط مطلوب واسه دسترسی به این راه حل رسیدن به این مهم و موفقیت سازمانی رو ممکن کنن.

اهداف سازمان در موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ Organizational success2

یعنی اهداف رو میشه ماموریتا و چشم اندازه های یه سازمان دونست که در جواب به سه سوال کجا هستیم؟ به کجا میریم؟ و واسه رسیدن به این هدف باید چه کنیم؟ داده می شه. واسه هدف گذاری درست، آگاهی از ماموریتا و چشم اندازه های یه سازمان ضروریه.

ضمنا بخونین:   با روشای مهم زوج درمانی آشنا شید

نکته مهم در هدف گذاری سازمانا اینه که اهداف واقعی باشن. مثل ویژگی های دیگری که یه هدف سازمانی خوب باید داشته باشه اینه که روشن و روشن باشه. هدف باید واسه همه ذینفعان سودمند بوده و توانایی نرمی داشته باشه. علاوه بر اون هدف نباید یه مسئله کلی باشه بلکه باید قابل اندازه گیری باشه. در کل رعایت این نکاته که قدم اساسی واسه موفقیت سازمانی ورداشته می شه.

۲- منابع انسانی (کارکنان)

شاید منابع انسانی رو بشه مهمترین بخش یه سازمان دونست. اگه در یه سازمان کارکنان و پرسنل وجود نداشته باشن، سازمان نمی میتونه به اهداف خود و موفقیت سازمانی برسد. تریسی در واژه نامه منابع انسانی، منابع انسانی رو به عنوان افرادی که کار می کنن و سازمان رو به فعالیت می اندازند تعریف می کند.

منابع انسانی که شامل کارکنان یا پرسنل یه شرکت موسسه و یا سازمانه بخش مهمی از مباحث مدیریت سازمانا تعریف می شه. یکی از پایه های موفقیت یه سازمان منابع انسانی اون سازمانه که به خاطر اهمیت زیاد این موضوع رشته دانشگاهی با عنوان مدیریت منابع انسانی در خیلی از دانشگاهای معتبر دنیا ایجاد شده.

کارکنان و منابع انسانی در موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ Organizational success5

مدیریت موفق منابع انسانی

طبق اونی که تحقیقات نشون داده، یه مدیر منابع انسانی باید شش فعالیت کلیدی در مورد کارکنان خود انجام دهد تا منابع انسانی باعث موفقیت سازمانی شه. این شهر فعالیت عبارتند از:

۱- مدیریت تاثیرگذار افراد

۲- آزمایش کارکرد منابع انسانی

۳- پیشرفت مواردی که باعث ارتقاء کارکرد فردی و موفقیت سازمانی می شه

۴- افزایش خلاقیت و نوآوری در جهت افزایش رقابت و موفقیت سازمانی

۵- اعمال رویکردهای نوآورانه در طراحی راه حل برنامه ریزی و پیشرفت حرفه ای بین سازمانی

۶- مدیریت اجرا و ترکیب فناوری از راه آموزش رابطه و درمان منابع انسانی

در عصر حاضر نیروی انسانی متخصص و موثر جوری اهمیت داره که تموم سازمان ها و شرکت ها در سرتاسر دنیا می کوشند تا کارکنان خودشو به شکل متخصص و پایبند موثر کنن و با افزایش آگاهی اونا، تا حد امکان از خروج اونا از سازمان جلوگیری کنن. چون که به مراتب استخدام یه نیروی انسانی جدید هزینه های بالاتری رو واسه سازمان به همراه داره.

ضمنا بخونین:   کارگاهای روانشناسی چرا مهمند و واسه چه کسائی مناسب هستن؟

منابع پولی و مادی در موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ Organizational success4

۳- منابع پولی (مادی)

منابع پولی و مادی رو میشه مجموعه ای از لوازم و هزینه دونست که واسه پرداخت هزینه های سازمان مثل پرداخت حقوق کارکنان مصرف می شه. مدیریت درست منابع پولی آخر سر باعث بهبود کارکرد و موفقیت سازمانی می شه.

مدیریت درست منابع پولی در یه سازمان مهم زیادیه. طوری که اگه این مدیریت درست انجام نشه ممکنه باعث ایجاد نارضایتی در مشتریان و حتی کارکنان یه سازمان شه که پس میتونه ضربات جبران ناپذیری رو به سازمان وارد کند. طوری که میشه یکی از اصلی ترین دلایل شکست سازمانا و کسب و کارا رو نبود موفقیت در مدیریت جریان نقدینگی دونست.

۴- مشتری

معمولا مشتری به افراد خارج از سازمان گفته میشه که در ازای پرداخت هزینه، جنسا و یا خدماتی رو از سازمان خریداری می کنن. مشتری در موفقیت سازمانی دارای نقش کلیدیه. جوری که پیتر دراکر سالها قبل در اهمیت مشتری گفته که: هدف اصلی کسب و کارا باید گرفتن و نگهداری مشتری باشه.

واسه جذب مشتری سازمانا معمولا از بازاریابی استفاده می کنن. اون چیزی که باید در بازاریابی و جذب مشتریان، سازمانا مورد توجه قرار دهند، اینه که به مشتریان خود خدمات و یا کالاهایی بدن که اونا نیاز دارن؛ نه چیزی که خود سازمانا به دنبال اون هستن.

واسه موفقیت سازمانی در جذب مشتری، باید اون سازمان به اصل افزایش وفاداری مشتری توجه کند. واسه افزایش وفاداری مشتری راهکارهای زیادی هست که سازمانا می تونن با انجام اونا مشتریان وفادار خودشو نگه دارن؛ چون که هزینه نگهداری مشتریان فعلی یه سازمان تقریبا ۷ برابر کمتر از جذب یه مشتری جدیده.

کلید ایجاد مشتریان وفادار  و موفقیت سازمانی رو میشه راضی نگه داشتن مشتریان دونست. یه سازمان باید در مشتریان خود به شکلی احساس رضایت بسازه که اونا به این نتیجه برسند که واسه سازمان مهم هستن. واسه مدیریت فرآیندهای وفاداری مشتری crm یه راه حل مناسبه. سی آر ام رو میشه ابزاری بالا العاده واسه تبدیل مشتریان موجود به مشتریان وفادار سازمان مطرح کرد.

ضمنا بخونین:   ازدواج

فرایندها و عملیات در موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی موفقیت سازمانی چیه و چطوری میشه به اون رسید؟ Organizational success3

۵- فرآیندها و عملیات

فرآیند و عملیات رو میشه مجموعه ای از فعالیتا و کارایی دونست که کارکنان یا پرسنل یه سازمان واسه رسیدن به اهداف ترسیم شده اون سازمان انجام می دن.

عملیات سازمان جوری با یه سازمان آغشته شده که انجام درست و یا نادرست اون میتونه یه عامل مهم و کلیدی در شکست یا موفقیت سازمانی شه. کارکرد تاثیرگذار تاثیرگذار و درست کارکنان یه سازمان باعث می شه که همون ارزشی که سازمان به دنبال اینه ایجاد شه.

نتیجه گیری

کلا اونی که از مقاله بالا میشه نتیجه گیری کرد، اینه که واسه رسیدن به موفقیت سازمانی باید عوامل مطرح شده طبق همدیگه، به طور درست انجام شه. یعنی انجام درست چند مورد از موارد بالا، به تنها باعث موفقیت سازمانی نمی شه؛ بلکه مشکل در هر کدوم از عوامل مطرح شده ممکنه، باعث ایجاد باعث شکست و نابودی یه سازمان شه.