فناوری

«نهنگ آبی» اولین سریال با سرمایه‌گذاری فیلیمو به زودی پخش خواهد شد

فیلیمو اولین سریالی که در اون سرمایه گذاری کرده رو به زودی روونه بازار می کنه؛ سریال نهنگ آبی به کارگردانی «فریدون جیرانی» که بنا به گفته مدیر پروژه فیلمیو شاید اوخر این ماه و یا در آخر دوم بهمن ماه به شکل سی قسمت پخش شه. «احسان عمرانی» در گفتگوی خود با سایت ما خبر میده که تا الان ۱۰ قسمت از این سریال ساخته شده و ۶ قسمت اون واسه دریافت مجوزها به وزارت ارشاد فرستاده شده و هم اینکه احتمال داره که سریال به صورت دو فصل ۱۵ قسمتی پخش شه.

کارگردان نام آشنای سینمای ایران که دو تجربه موفق «مرگ کم کم یه رویا» و «تعبیر وارونه یه رویا» رو در تلویزیون پشت سر گذاشته، ترجیح داده تا سومین سریال خود رو به نمایش خونگی بیاره. عمرانی ضمن اعلام این خبر به سایت ما میگه که فیلیمو قبل از ساخت نهنگ آبی در مورد تولید برنامه های تاک شو فعالیت داشته و برنامه های موفقی چون ژمد و کافه آپارات رو با همکاری آپارات جفت و جور کرده ولی نهنگ آبی اولین اثریه که اونا بطور جداگونه روی اون سرمایه گذاری کردن. اون به سایت ما میگه:

«در کنار سریال نهنگ آبی، حق مجوز پخش سریال ترسناک ایرونی احضار رو هم داریم ولی به عنوان سرمایه گذار در اون حضور نداشتیم. چند سریال دیگه هم در دست تولید داریم که بنا به دلایلی نمی تونیم جزییات اونو الان افشا کنیم اما خیلی از این آثار الان در دست تولید قرار گرفته و در ژانرهای مختلفی هم ساخته می شن.»

عمرانی وضعیت بازار VOD در کشور رو اونطور نمی دونه که الان یه سریال منحصرا به صورت آنلاین پخش شه و نسخه فیزیکی از اون به بازار نیاد. اون ضمن تایید عرضه نسخه فیزیکی سریال نهنگ آبی در کنار پخش آنلاین اون به سایت ما میگه:

«بازار VOD وارد یه بازی عجیب و غریبی شده و رقمای خیلی بالایی در اون در حال گردشه. این اتفاق البته در سینما هم اتفاق افتاده و فیلمبرداری که تا قبل از این n تومن دستمزد می گرفت الان n به توان سه دستمزد می خواد و این ارقام نجومی و بدون برنامه در سینما جابجا می شن. همین شرایط گریبانگیر VODها هم شده و مشخص نیس این هزینه ها با چه سیاست و منطقی صورت میگیره. سریالی با ۶ میلیارد هزینه ساخته می شه و یه شرکت یهو دوازده میلیارد تومن بدون دیدن سریال اونو فقط واسه پخش VOD می خره! این مسائل خیلی عجیبه و وقوع اون در این دوران تحریم عجیب تر.»

عمرانی سایتای دانلود رو هم یکی دیگه از مشکلات VODها می دونه اما باور داره که این مشکلات فعلا در حاشیه قرار دارن. اونم اینکه قیمت دسترسی مردم به شبکه رو از مشکلات دیگه VODها می دونه و میگه اونا فعلا واسه توجیه پذیری کارشون واسه مردم هزینه اینرنت مصرف شده رو به خیلی از ISPها میدن اما نمی تونن این کار رو تا ابد ادامه و باید فکری اساسی واسه این موضوع صورت بگیره:

«اگه می خوایم مردم در مورد VOD هم به نت فلیکس و امثال خارجی وابسته نشن و نمونه های داخلی رو در کنار نمونه های خارجی ارج بذارن، باید تا دیر نشده کارایی انجام داد. اگه این پشتیبانیا انجام شه VODها هم به تولید محتوای فاخر علاقه بیشتری نشون میدن و در کل صنعت سینما و سریال کشورمون غنی تر می شه.»

مدیر پروژه فیلیمو باور داره که اونا بعد از عرضه چند قسمت از سریال نهنگ آبی به واکنشات مردم توجه می کنن و داستان رو پیش میبرن و این کار رو یه چیزی جهانی در مورد تولید سریال موفق می دونه.

نام فریدون جیرانی و حضور بازیگرانی مثل لیلا حاتمی، ساق دست سهیلی، ویشکا آسایش، مصطفی وقتی، آزاده صمدی، حسین کمک، فرهاد آییش، دیبا زاهدی، الهام کردا، ماهور الوند شانس موفقیت این سریال رو بالا برده، مخصوصا که بدونیم شرکت «هنر اول» به عنوان پخش کننده سریال در کنار فیلیمو واسه جلوگیری از دانلودهای غیرقانونی و پخشای شبکه های ماهواره ای، یه تیم حقوقی رو مامور ثبت کپی رایت جهانی این اثر گرون کرده.

در آخر مطلب می تونین تریلر سریال نهنگ آبی رو ببینین: