فناوری

نگاهی به عملکرد فورس تاچ در مک بوک پرو های ۲۰۱۶

فناوری فورس تاچ که سال گذشته واسه تاچ پد مک بوک ۱۲ اینچی و مک بوک پروی ۱۳ اینچی رتینا معرفی شده بود، حالا در مک بوک پروهای جدید این شرکت هم حضور داره و علاوه بر اون سازنده فضای تاچ پد رو نسبت به قبل تا دو برابر بیشتر کرده.

کارکرد فناوری فورس تاچ هم به این شکله که مثل آیفونا اگه انگشت خود رو زیادتر از اندازه عادی فشار بدین، براساس اینکه در حال انجام چه کاری هستین، کارکرد خاصی انجام میشه، مثلا با فشار دادن آیکون یه فایل تصویری، پیش نمایشی از اون ظاهر می شه.

فرق ترک پدای فورس تاچ در چیه

اپل میگه تاچ پدای جدید خود رو با سبکی مشابه «تخته شیرجه» ساخته، یعنی تنها قسمت بالای تاچ پد به بدنه الصاق شده تا سه جهت دیگه آزاد باقی مونده و سطح ترک پد خیلی راحت با فشار پایین بره.

ممکنه شمام قبل از این با مواردی مواجه شده باشین که کنارهای تاچ پد رو کلیک کنین و دستگاه این موضوع رو تشخیص نده، اما سازنده در ترک پدای فورس تاچ ۴ حسگر تعبیه کرده که حتی کلیک کردن در گوشه ترین نقاط هم واسه کاربر ممکن باشه.

در آخر لازمه اشاره کنیم که هنگام کلیک کردن روی ترک پدای فورس تاچ، یه لرزش ناچیز احساس می کنین که بازخورد لمسی نامیده می شه و عملکردی مشابه ویبره در تلفنای هوشمند داره.

فرق فورس تاچ با کلیک راست چیه

وقتی که اپل در سال ۲۰۱۵ از مک بوکای مجهز به توانایی فورس تاچ پرده برداشت، بسیاری فکر می کردن هنگام به کار گیری این محصول دیگه احتیاجی به راست کلیک کردن نیس و حالا دیگه همه عملکردها رو میشه با فورس تاچ انجام داد.

اما در ادامه مشخص شد اینطور نیس و فورس تاچ کاربرده های دیگری داره که در ادامه به توضیح اونا می پردازیم.

  • فورس کلیک: که واقعا میشه اونو مشابه کلیک راست کردن به حساب آورد، فرقش اینه که در صورت انجامش گزینه های متفاوتی روی تصویر نمایان می شه. مثلا با فورس کلیک کردن روی یه لینک در مرورگر سافاری می تونین پیش نمایش اونو ببینین.
  • فشار فورس: اینکه تاچ پدای فورس تاچ می تونن اندازه فشار وارد شده به وسیله انگشت کاربر رو احساس کنن، کاربرده های جور واجور تری در اختیار کاربر قرار میده. مثلا وقتی که یه فیلم رو در نرم افزار پخش ویدیو به عقب یا جلو می برید، سرعت عقب یا جلو رفتن به اندازه فشار انگشت شما بستگی داره. همین موضوع هنگام زوم کردن در Maps هم صدق می کنه و از دیگر کاربرده های اون میشه به تنظیم اندازه فشار قلم هنگام نقاشی در نرم افزارهای گرافیکی اشاره کرد.

فورس تاچ شکلای جور واجور متنوعی داره

اپل به لطف اینکه تاچ پد فورس تاچ اندازه فشار انگشت کاربر رو تشخیص میده، ژستای حرکتی جدیدی واسه مک بوکای جدید در نظر گرفته. مثلا هنگام به کار گیری مرورگر سافاری می تونین با فشار دادن یه کلمه، صفحه ویکی پدیای مربوط به اونو باز کنین.

علاوه بر این اگه هنگام روبرو شدن با یه نشانی اونو فشار بدین، اپلیکیشن نقشه واسه مسیریابی باز می شه و قابلیتای دیگری که نشون میده این فناوری از پتانسیل بالایی برخورداره و تجربه کاربری دستگاه رو بهتر می کنه.

همونطور که قبلا هم اشاره کردیم ترک پد جدید به یه موتور واسه ایجاد بازخورد لمسی مجهزه و در صورت نیاز لرزشای کوچیکی زیر انگشت کاربر بوجود میاره.

مثلا اگه هنگام ادیت عکس تصویر رو جابجا کنین، وقتی که مرکز تصویر به طور کاملً در وسط قرار بگیره، تاچ پد دستگاه این موضوع رو با یه لرزش ناچیز به اطلاع شما می رسونه.