ژانویه 23, 2021

همه چیز برای برگزاری یک مراسم عروسی عالی

کلی وقت و هزینه واسه آرایشگاه، پیراهن، کت و شلوار، نوازنده و کلی چیزهای دیگه...

کلی وقت و هزینه واسه آرایشگاه، پیراهن، کت و شلوار، نوازنده و کلی چیزهای دیگه مراسم عروسی می گذارید که دیگه بخش احساسی مراسم بالکل فراموش می شه. حق هم دارین، با این همه کار طبیعیه که چیزایی از قلم بیفتند. در این جا کلی ایده ی راحت واسه بخشیدن روح و احساس به مراسم عروسی تون داریم. یادتون باشه که هیچکی توقع مراسم بی اشکال نداره و همه می دانند که برنامه ریزی اینجور مراسمی خیلی سخته.

عکسی بگیرین که در اون هر کدوم یه تصویر از مراسم ازدواج مادر و پدرتان رو به دست دارین.

یا این که یه عکس مورد علاقه تون از روز عروسی مادر پدرتان رو بازسازی کنین.

-از اولین لحظه ای که پدرتان در لباس عروسی می بیندتان عکس بگیرین.

با مادر و مادربزرگ تون از حلقه های تون عکس بگیرین.

پیش از “بله” گفتن مکث و کنین و مادرتان رو ببوسید.

پیش از ترک کردن مراسم با همسر جدیدتان با یه بوسه به پدرتان یادآوری کنین که هنوزم بخش مهمی از زندگی تانه.

تاریخ عروسی تون رو روی پیراهن تون بدوزید.

حرف اول اسم خود و همسرتان رو روی تور عروسی تون بزنید

لباسی که هنگام آماده شدن به تن می کنین رو فراموش نکنین.

همسرتان رو با پیام عاشقانه ای روی دستمال جیبش سورپرایز کنین.

کف کفشتان پیام عاشقانه ای به همسرتان بنویسید و یا از دوستان تون بخواهید که کف کفش تون واسه تون پیام بنویسند.

.درون حلقه تون پیام عاشقانه حک کنین.

     عروسی

اگه پدرتان از دنیا رفتهه، تصویرش رو با خود حمل کنین.یا یه قاب تاشو به دسته گل آویزون کنین.

یا اگه پدر یا مادر همسرتان فوت کرده، تصویر اونا رو از گل روی کت او آویزون کنین.

اگه یکی از عزیزان تون نمی میتونه در مراسم شرکت کند، براش پیامی بنویسید و با اون عکس بگیرین.

به زوجی که بیشترین مدت از ازدواجشان می گذرد هم اهمیت بدید و در مراسم اونا رو معرفی کنین.

اگه حیوان خونگی دارین، اونا رو هم در مراسم تاثیرگذار کنین.

در ورودی مراسم داستان عشق تون رو بنویسید.

از این عکسا در ماه عسلتون بگیرین.
معیارهای انتخاب آتلیه عروس
عکس و فیلم عروسی، مهم ترین یادگاری های شما از این مراسمه که تا پایان عمر براتون می موند و خاطرات اون روز شیرین رو در ذهنتون زنده نگه می داره. راه های زیادی واسه پیدا کردن یه آتلیه عروس خوب هست، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی. بد نیس قبل از انتخاب این نکتها رو با هم مرور کنیم.

برگزاری مراسم عروسی

10سوال مهمی که باید از عکاس بپرسید
– شما با کسی که از عروسی شما عکاسی می کنن ملاقات می کنین یا با نماینده آتلیه؟
– آتلیه آلبومای نمونه ای از عروسیای قبلی که عکاسی کرده ان واسه ارائه دارن؟
– عکسای نمونه اونا از نوعیه که شما واسه خود فکر کردید؟
– کمه کم هزینه های این آتلیه عکاسی چقدره؟
– هزینه شامل فیلم ورداری هم می شه یا هزینه جداگونه داره؟
– از دستیار استفاده می کنن( دستیار به عنوان تمرین عکاسی می کنن؟)
– برنامه روز عکاس چیه؟ (خیلی مهمه که عکاس در روز جشن شما واسه جشن دیگری وقت نگذاشته باشه)
— عکاس تمایلی به شنیدن حرفا و خواستهای شما دارن؟
– واسه انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارن؟
– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آمادهه؟

آلبوم های عروس چند نوع هستن؟
بیشتر آلبوم های عروس که الان می بینید، در یکی از دو دسته راحت و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می میتونن در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و قشنگ ارائه شن. اما یه فرق اساسی بین اون دوه. آلبوم های راحت که در کشور های اروپایی به آلبوم های Matted هم معروفند، معمولا به وسیله برنامه های کامپیوتری آماده طراحی می شن. این آلبوم ها طرفداران زیادی ندارن و کمتر آتلیه عکسی رو می بینید که اون رو به عنوان آلبوم اصلی به مشتریان نشون بده. در این آلبوم ها معمولا عکس ها با کادر ها و الگو هایی آماده در هر صفحه از یه تا چار عکس قرار داده می شن و به عنوان آلبوم های هدیه عروس و داماد در همون شب عروسی چاپ و صحافی شده و به اونا تقدیم می شه. ضمنا برخی از آتلیه ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و داماد هایی که ترجیح میدن به جای آلبوم های گرانقیمت تنها عکسهایشان رو چاپ کنن این گزینه رو که قیمت کمتری داره پیشنهاد می کنن.

بیشتر آلبوم های عروس که الان می بینید، در یکی از دو دسته راحت و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می میتونن در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و قشنگ ارائه شن

آلبوم های دیگه انواع طراحی شده یا Flush-mount هستن که به آلبوم های ژورنالی، ژورنال عروس ایتالیایی یا آلبوم های مجله ای (magazine style) هم معروفند. این آلبوم های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به جز مهارت عکاس و فکر طراح اون ندارن. طراحی این ژورنال ها بسته به شخصی که اونا رو طراحی می کند از طراحی هایی مثل به همون آلبوم های قبلی یا صفحاتی رویایی مثل به مجلات مد متفاوته و واسه همین قیمت اونا بسته به دستمزد شخصی که روی اون کار می کند خیلی متغیره. یکی از نقاط مشترک بیشتر صفحاتی که به این صورت طراحی می شه، استفاده از عکس ها به شکل ترکیبیه. طوری که کمترین لبه های عکس رو شامل شده و عکس ها طوری قرار می گیرند که در همدیگه و در مورد ترکیب می شن. هر آتلیه عکس یه استایل مخصوص خودشو واسه طراحی های آلبوم های عروس خود استفاده می کند.

آلبوم دستی، گرون یا یه ضرورت؟
عکسایی که شما می گیرین معمولا نپخته به حساب بین ودر آتلیه با تکنیکای فتوشاپ روتوش می شن و از نگاه روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می شن. عکاسان آتلیها با تکنیکای عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای مختلف، آرایش سوژها، عکسای مدلینگ که بعضی وقتا با نمونه های روز دنیا هم برابری می کند، چهره ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد می سازند. ضمنا آلبومایی که این روزها مد شده، شامل 10 برگ 30 در 60ه که مثل مجله های مد، عکس عروس و داماد رو در صفحات آلبوم چاپ می کنن. این آلبوما حس خوشایندی در مشتری ایجاد می کند. قیمت این آلبوما معمولا از 400هزار تومان به بالاست.

مراسم عروسی

اندازه های گرون عکسا
عکسای شما ممکنه پرتره و اسپرت باشه. ضمنا واسه یه عکس بزرگ دو نفره در اندازه 100 در 70 روی شاسی واسه نصب روی دیوار خونه باید بین 160 هزار تا 250 هزار تومان هزینه کنین. واسه چند عکس 30 در 40 یا 30 در 100 روی شاسی واسه اتاق خواب یا واسه یادگاری دادن به پدر و مادر باید بین 50 تا 100 هزار تومان بپردازید. قیمت یه آلبوم 30 در 60 ده برگی کمه کم 500 هزار تومانه.

اگه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان رو جمع کنین. چون روتوش بیشتر از حد چهره شما رو با اون همه آرایش و… خیلی مصنوعی نشون میده

عروس

عکسایی که باید در آلبومتان داشته باشن
1) کارت دعوت عروسی
2) لباس عروسی آویزون شده روی رخت آویز
3) حلقه نامزدی و عروسی
4) عروس و ساقدوش هاش
5) داماد و ساقدوشهایش
6) جواهرات عروس

7) لحظه قرار دادن تور روی سر عروس در آرایشگاه
8) لحظه ای که داماد کتش رو می پوشد و مشغول درست کردن یقه یا گره زدن کرواته
9) لحظه ای که داماد جلوی در آرایشگاه عروس از ماشین پیاده می شه
10) عروس و داماد وقتی که اولین بار دم در آرایشگاه همدیگه رو می بینند
11) عروس، داماد، همه پدربزرگا و مادربزرگا
12) لحظه امضای قباله سر سفره عقد
13) برش کیک
14) لحظه خداحافظی عروس و داماد از خونواده

موقع انتخاب آتلیه به این نکات هم توجه کنین:
1. سطح تجربه تیم عکاسی و فیلمبرداری رو آزمایش بزنید
2. به محل دفتر موسسه دقت کنین و مطمئن شید که آتلیه مورد نظر عضو اتحادیهه یا نه.
3. قاطی واسطه بازیا نشوید و مراقب کلاهبرداران باشن.
4. جزئیات کاری که می خواین و آلبوم مورد نظرتون رو در قرارداد اشاره کنین.
5. عکسای دلخواه عروسی تون رو واسه عکاس توضیح کنین.

6. حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم روی هزینه ای که پرداخت می کنین اعمال می شه یا نه.
7. آتلیه ای رو انتخاب کنین که امنیت عکسای شما رو تضمین می کند
8. اگه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان رو جمع کنین. چون روتوش بیشتر از حد چهره شما رو با اون همه آرایش و… خیلی مصنوعی نشون میده.

معیارهای یه تالار عروسی مناسب واسه مراسم عروسی

امکانات تالار پذیرایی

1-نورپردازی مناسب و قشنگ
2-داشتن پارکینگ عمومی
3-داشتن جایگاه قشنگ واسه عروس و داماد
4-سرویس دهی منظم و دقیق
5-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ واسه خانما
6-داشتن فضا با اندازه مناسب واسه رقصیدن
7-اتاق عقد تمیز و به روز
8-دی جی که با اهنگای روز و مناسب مجلس رو خوشحال نگه داره

موقعیت و دسترسی شهری تالار پذیرایی

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما باید از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشه. شاید مهمترین موضوع در انتخاب تالار عروسی همین باشه. چون که مهمونا شما باید این راه رو طی کنن و اگر دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشه باعث کلافه شدن و خستگی مهمونا شما میشه. از طرفی سعی کنین تالار یا باغ محل برگزاری عروسی رو در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنین چون که خود شمام باید این راه رو طی کنین و اگر این اماکن دور از هم باشن ، دیر در جشن خود حاضر می شید. هیچی بد تر از این نیس که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

ظرفیت سالن پذیرایی تالارعروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما رابطه مستقیم با تعداد مهمونا شما داره. اگه تعداد مهمونا شما کم هستن ، سالن بزرگ و وسیع واسه برگزاری عروسی شما مناسب نیس چون که مهمونا شما در اون پراکنده می شن و عروسی شما خلوت و سرد مثل اینکه. بنابراین در صورتی که تعداد مهمونا شما کم هستن ، یه سالن کوچکتر رو واسه پذیرایی در نظر بگیرین. در علاوه بر درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سوال کنین که در صورت ضرورت صندلی اضافه واسه پذیرایی دارن یا نه؟

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشه . سالنای با سقف کوتاه دلگیر هستن و مهمونا احساس خفگی می کنن. سقف تالار از نکاتیه که حتما باید در هنگام انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به اون دقت کنین.

مراسم عروسی

پارکینگ تالار پذیرایی

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتیه که باید به اون توجه کنین. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خودشو در اون برگزار می کنین حتما باید مجهز به پارکینگ واسه اتومبیلا باشه. قطعا بیشتر مهمونا شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما بین و علاقه ندارن مدت زیادی رو در خیابانای دور به دنبال جای پارک بگردند و آخر سر نگران امنیت اتومبیل خود باشن. خصوصا اگه ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستین حتما به این ویژگی توجه کنین.

روکش صندلیا و رومیزیای تالار

در هنگام انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکشا و رومیزیا توجه کنین. در علاوه بر حتما به مدیر تالار تاکید کنین که واسه مهمانی شما ، روکشا و رومیزیا باید تمیز باشن و تا امکان داره روز قبل شسته شده باشن و روی این موضوع اصرار کنین تا متوجه حساسیت شما بشن. وگرنه ممکنه در روز عروسی شما ، برخی از مهمونا شاهد روکشای صندلی و رومیزیایی باشن که با انواع و اقسام نوشیدنیا ، لک شده ان.

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای پذیرایی ، یه میز جداگونه رو واسه صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و اون رو با گل و شمع و … تزئین می کنن. برخی از تالارها هزینه این میز رو جداگونه محاسبه می کنن و برخی هم بعنوان هدیه اون رو در نظر می گیرند. کلا اگه از نظر هزینه مشکلی نداشته باشن ، ایده خوبیه و می میتونه شکلی عاشقونه به مجلس شما بده. علاوه بر اینکه در عکس و فیلم عروسی شما هم موندگار میشه.

سرویسهای بهداشتی و بقیه امکانات تالار

سرویسهای بهداشتی رو فراموش نکنین. خصوصا اگه عروسی شما در فصلای سرد سال برگزار می شه حتما بررسی کنین که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشن و ضمنا تمیز و بهداشتی هم باشن. علاوه بر این محل سرویسا و فاصله اونا تا محل جشن هم خیلی مهمه. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکنای زنانه و … هم از نکاتی هستن که باید به اونا توجه کنین.

هزینه های تالار

واسه خودتون بودجه تعیین کنین و به اون پایبند باشن. هزینه های تالار عروسی معمولا شامل :
” هزینه ورودی ” که یه رقم ثابت بی در نظر گرفتن تعداد مهمانانه
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شه و بستگی به تعداد مهمونا ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … داره
” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد عرف اینه که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار هم از شما اخذ میشه.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از کل هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شه
” هزینه مالیات برارزش افزوده و مشکلات ” که طبق قانون پرداخت اون بر عهده شماست
” هزینه تزئینات ” مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت نبود تمایل شما ، حذف می شن
هزینه برنامه هایی مثل : آتیش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستن و در صورت نبود تمایل شما از برنامه حذف می شن
معمولا محاسبه هزینه ها به این صورته که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها رو بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ رو رزور می کنین. حدود یه هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها رو پرداخت می کنین و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتبه و مشکلی در ارایه خدمات نیس ، تسویه حساب پایانی رو انجام میدین.

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار

متداوله که بعد از انتخاب تالار و باغ عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی به وسیله مشتری تست می شه. معمولا مشتری یه شب به شکل سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار خواسته تست غذا و نگاه نوع سرویس دهی رو می کند. امکان نگاه نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد اونا با مهمونا ، نوع لباس اونا ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک می کنن که تصمیم پایانی خودشو آسون تر بگیرین.

سرکشی و بررسی پایانی تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذیرایی یا باغ عروسی خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنین که همه چیز مرتبه. تمیزی روکشای صندلی و رومیزیا ، تعداد صندلیا ، نور پردازی ، تزئینات و خلاصه همه چیز رو بررسی کنین. این سرکشی و حساسیت شما ، به مدیریت تالار هم ثابت می کند که شما نسبت به همه چیز حساس هستین و در جهت جذب رضایت شما تلاش می کنن.