پایان نامه ارشد با موضوع سیستم مدیریت، مدیریت کیفیت، مدیریت محیط، سیستمهای مدیریت

قراردادهای قیمت ثابت تغییر دادن.
• 1965: در وسطای ده 1960 میلادی دنیا شاهد رشد عجیب استفاده از تکنیک‏های مدیریت پروژه نوین در صنعت ساختمان بود.
• 1965: شکست پروژه ساخت بمب‏افکن TSR-2 ، مشکلات و دردسرهای همزمانی تولید و پیشرفت، پیش از تکمیل طراحی در پروژه ها رو به اثبات رسانید. از دست دادن مدیریت درست بر افزایش دستور کار پروژه، هزینه‏ها و تاخیر‏های پروژه رو خیلی بالا برد و آخر سر باعث شکست پروژه گردید.
• 1966: یافته های یه تحقیق منتشره در این سال نشون داد که بیشتر، زمان کافی واسه مراحل تعریف و آماده سازی پروژه در چرخه زندگی پروژه ها در نظر گرفته نشده و دقیقا واسه همین مغایرتهای زیادی در کنترل استاندارد زمان و هزینه پروژه‏ها و ضمنا کنترل کم تغییرات طراحی بوجود میاد.
• 1969: موسسه بین‏المللی مدیریت پروژه به عنوان اولین موسسه رسمی مدیران پروژه تاسیس گردید. یکی از مهمترین دستاوردهای تاسیس این موسسه، تهیه استاندارد جهانی علم مدیریت پروژه بوده. ازین پس بود که دگرگونیا و پیشرفتای بخش مدیریت پروژه، صورتی منظم و منظم به خود گرفت.
2-21 کارکرد مدیریت پروژه
همون گونه که در گامای قبلی بیان کردیم، مدیریت پروژه مجموعه ابزارهایی واسه برنامه ریزی و هدایت پروژه به طرف اهداف موردنظره. این اهداف طبق رضایت مندی مشتری و توجه به سه عامل زمان، کیفیت و هزینه استوارند. در نگاه اول ممکن است ابزارها و روش های مورد استفاده در مدیریت پروژه زاید، زمان بر و هزینه زا باشن، اما باید توجه داشت که مدیریت پروژه تنها راهیه که میتونه شما رو از انجام به موقع پروژه مطمئن سازد. مدیریت پروژه راهیست واسه استفاده مناسب از انسان، ماشین و پول طبق اجرای درست و به هنگام یه کار نو، کاری که باید در همون اولین اجرا درست انجام شه.
مدیریت پروژه یا مدیریت بر مبنای پروژه، روش کارایی در مدیریت، واسه برخورد با کارهای نو و ایجاد برابری در توجه به محدوده پروژه، هزینه و کیفیت به شکل زمان و در محیطی پر ازریسکه. هدف از آموزش مدیران پروژه توانمندسازی اونا در برابر مشکلات پروژه و آماده سازی اونا واسه ورود به فضای جدید و ناشناخته پروژه. فنون مدیریت پروژه سوالات زیر رو جواب میگن:
• چطوری میشه کارهای لازم رو واسه اتمام موفقیت آمیز پروژه تعریف کرد؟
• مدت زمان اجرای پروژه چقدر هستش و چه هزینه ای در بر داره؟
• چطوری میشه گروه مناسب کاری واسه اجرای پروژه ایجاد کرد؟
• چه مقدار کار و وظایف رو بر عهده یه نفر میشه گذاشت و چطوری میشه از اجرای اون اطمینان پیدا؟
• چطوری میشه انگیزه کاری رو در بین افراد یه گروه زنده نگه داشت؟
• چطوری باید با افزایش هزینه ها خورد؟
بودجه و هزینه تحت کنترله؟
• در چه زمانی و کجا، پروژه روبروی شکست قرار میگیره؟
• واسه اطمینان از انجام به موقع کارا چه باید کرد؟
• میشه تشخیص داد که پروژه واقعا روی برنامه حرکت می کند یا نه؟
2-22استانداردهای مدیریت
با گسترش بخش تجاری شرکت ها و جهانی شدن پروژه ها، الان استفاده از استانداردها واسه همزبونی افراد درگیر در پروژه و اطمینان از اجرای درست کار ضروریه. استانداردها، علاوه بر توضیح کار و تعیین چگونگی اجرای درست عملیات، به عنوان مرجعی واسه افراد گروه پروژه در اختلافات مطرح است. قوت استانداردها در کامل بودن اونا، سادگی، مقبولیت عام استفاده کنندگان و تضمینش واسه اجرای درست کاره. با توجه به جهانی شدن شرکت های ساخت و تولید و گسترش بازارهای کار، مدیران پروژه بهتره با استانداردهای مدیریت پروژه آشنا شن. بهره گیری از اونا میتونه اونا رو در اجرای برنامه های پروژه کمک کنه.
موسسات و کشورهای مختلفی اقدام به تهیه استانداردهای مخصوص خود در مورد مدیریت پروژه کرده ان اما در این بین چار استاندارد مهم و مقبولیت بیشتری هستن:
• PMBOK) Project Management Body Of Knowledge)
این همون نام آشنا و معروفه که در انجمن مدیریت پروژه آمریکا (PMI) تهیه شده و استفاده از اون خیلی متداوله. پس از تهیه PMBOK ، موسسه ملی استاندارد آمریکا هم اون رو تایید و به عنوان استاندارد ملی آمریکا در مورد مدیریت پروژه ثبت کرده است. در این استاندارد علم مدیریت پروژه در نه بخش بیان شده است. در این بین فرق های کمی بین دو نسخه ی موسسه ی PMI و موسسه ی استاندارد وجوددارد. PMBOK نگاهی نظری و ANSI 99-001-2000 نگاهی اجرایی تر داره. PMBOK مثل بقیه استانداردها، هر ساله به وسیله هیات منتخبی از PMI بازبینی می شه و در صورت نیاز به تغییر، ویرایش جدیدی از اون به آگاهی اعضاء PMI می رسد.
• APM) Association For Project Management)
• این استاندارد به وسیله مرکز تحقیقات مدیریت پروژه انگلستان (UMIST) و زیر نظر پروفسور موریس تهیه و تهیه شده. این استاندارد شامل هفت قسمته که در این هفت قسمت چهل معنی کلیدی در مورد مدیریت پروژه توضیح شده ان.
• British Standard  –  BS6079
• این استاندارد به وسیله شرکت British Standard تهیه و تهیه شده. این استاندارد موردقبول دولت و صنعت انگلستان هست. در این استاندارد مدیریت پروژه به چار قسم
ت تقسیم شده.
• JPMF) Japanese Project Management Forum)
• این استاندارد به وسیله انجمن پیشرفت مهندسی ژاپن (ENAA) تهیه شده. دید این استاندارد بر خلاف استانداردهای بالا بر این اساسه که چطوری مدیریت پروژه میتونه باعث خلاقیت و ایجاد ارزش تجاری شه. این استاندارد هم مدیریت پروژه رو به چار قسمت تقسیم کرده.
• استانداردهای دیگری هم چون استاندارد ISO 1006 تهیه شده ان که نه عمومیت استانداردهای بالا رو دارن و نه مقبولیت عام اونا رو. در انتخاب استاندارد دلخواه لازمه نوع پروژه، محیط اجرا و نظر مشتریان و حامیان پروژه رو درنظر گرفت و با مدیرانی که پیش از این پروژه ای شبیه رو مدیریت کرده ان، مشورت کرد.
2-23 بخش های علم مدیریت
طبق استاندارد PMBOK، مدیریت نه گانه حاکم بر پروژه ها عبارتند از:
1. مدیریت اتحاد پروژه: توضیح کننده فرایندهای موردنیاز جهت حصول اطمینان از هماهنگی مناسب عناصر مختلف پروژه و شامل شروع پروژه، اجرای برنامه و اختتام پروژه هست.
2. مدیریت محدوده پروژه: توضیح گر فرایندهای لازم واسه حصول اطمینان از این که پروژه در برگیرنده همه فعالیتهای موردنیاز بوده و کار اضافی در اون انجام نمی شه، هست و شامل فکر پیشرفت پروژه، محدوده پیشرفت وکنترل، تعریف فعالیتها و کنترل اون می شه.
3. مدیریت زمان پروژه: توضیح گر فرایندهای لازم واسه حصول اطمینان از پایان به موقع پروژه هست و شامل تعریف رابطه فعالیتا، محاسبه مدت زمان فعالیتا، تهیه برنامه وقتی و کنترل زمانبندی آنهاست.
4. مدیریت هزینه پروژه ها: توضیح گر فرایندهای لازم واسه حصول اطمینان از اینکه پروژه در چارچوب بودجه پذیرفته شده به اتمام خواهد رسید، هست و شامل محاسبه هزینه، بودجه بندی و کنترل هزینه می شه.
5. مدیریت کیفیت پروژه: توضیح گر فرایندهای لازم واسه حصول اطمینان از تامین ضرورتای تاثیرگذار در اجرای پروژه بوده و شامل برنامه ریزی، تضمین و کنترل کیفیت هست.
6. مدیریت تدارکات پروژه: توضیح گر فرایندهای موردنیاز واسه فراهم کردن جنس و خدمات  لازم الوجود در پروژه هست و شامل برنامه ریزی و کنترل تدارکات، مدیریت مدارک لوازم، برنامه ریزی خواسته و خواسته، انتخاب منبع، مدیریت و آزمایش طرفهای قرارداد دست دوم (Subcontractors) آنهاست.
7. مدیریت منابع انسانی پروژه: توضیح گر فرایندیه که بهترین شکل استفاده افراد در پروژه رو تضمین نشون میده و شامل تعریف ساختار سازمانی نیروی انسانی پروژه، روش های جذب نیرو، روش تخصیص نیروها (در ساختار ماتریسی)، ایجاد، نظم و پیشرفت تیم پروژه هست.
8. مدیریت ارتباطات پروژه: توضیح گر فرایندهای لازم واسه حصول اطمینان از تولید، جمع، پخش و پخش مناسب و به موقع اطلاعات پروژه بوده و شامل برنامه ریزی ارتباطات، مدیریت اطلاعات، کنترل اطلاعات، گزارش کارایی و اختتام رسمی پروژه هست.
9. مدیریت ریسک پروژه: توضیح گر فرایندیه که با تعیین و جدا سازی و بررسی واکنش مناسب در مقابل درجه ریسک پروژه سر و کار داره و شامل تعریف ریسک در پروژه، محاسبه ریسک، کمی (مقداری) کردن ریسک، انجام واکنش در برابر ریسک و کنترل واکنش در قبال ریسک و پاسخگویی در قبال ریسک هست.

2-24 استانداردهای سیستم مدیریت
یکی از خاصیتای مدل بودن راه و روش سیستماتیک اینه. از طرفی مدیریت گرایی هم در اونا به چشم می خود. بنابراین بهتره که به اونا استانداردهای سیستم مدیریت گفته شه.
در این رتبه بندی مشخص می شه که سری ISO9000، ISO14000، (استانداردهایی که شناخته شده تر هستن)، استاندارد منابع انسانی(LIP)، استانداردهای ملی (NATIONAL STANDARD)، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت اسکاتلند (SQMS)، و استاندارد ایمنی و بهداشت (HSE) بیشترین امتیازات رو به خود اختصاص داده ان. از طرفی استانداردهای مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (OHSAS 18001)، استاندارد واسه مدیریت و کیفیت (BS7850)، استاندارد مربوط به ذینفعان (AA1000)، استاندارد تعهد اجتماعی (SA8000)، و مدل تعالی سازمانی EFQM کمترین امتیازات رو به خود اختصاص داده ان.
2-25 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت
تکامل استانداردهای سیستم مدیریت با استاندارد مدیریت کیفیت شروع شد. این استانداردها واسه این که سازمانها نیاز داشتن کیفیت جنسا و خدماتشان رو کنترل کرده و روشهای سیستماتیکینیز واسه اون بسازن، تا از کیفیت فعالیتهای مختلف در سازمان اطمینان حاصل کنه پیشرفت پیدا کردن. الان مشهورترین و شناخته شده ترین استاندارد مدیریت کیفیت، استانداراد مدییت کیفیت سری ISO9000ه. هر چند اولین استاندارد مدیریت کیفیت BS5750 بوده که واسه اولین بار در سال 1997 میلادی منتشر شده.
2-26 استاندارد سیستم مدیریت محیطی
استانداردهای سیستم مدیریت محیطی به خاطر افزایش قوانین زیست محیطی به خاطر افزایش قوانین زیست محیطی و هم افزایش توجه و علاقه سهامداران و ذینفعان درباره محیط زیست ایجاد شده. علاوه بر اون سازمانها تمایل دارن به کاهش هزینه های خود از راه استفاده بهینه از منابع انرژی و کمه کم ضایعات محیطی که این خود هم از دید جامعه و هم از دید زیست محیطی و سازمانی دارای اهمیته.
هدف و هدف استانداردهای سیستم مدیریت محیطی ایجاد سازمانهاییه با راه و روش سیستماتیک واسه اداره و نظارت فعالیتا، خدمات، تولید و پیشرفت جنسا که بر محیط اثر