پایان نامه با کلید واژگان خشونت علیه زنان، آزار جنسی، قوانین حمایتی، شایسته سالاری

قرار بده. اول سوء استفاده از زنان واسه تبلیغات و دوم تبلیغات علیه زنان که هر کدوم طبق فرهنگ عادی در هر جامعه ای میتونه کاربرد بیشتر و کمتری داشته باشه. سوء استفاده جنسی در تبلیغات بر اساس جنسیت زنان اینطوری که در خیلی از کشورهای غربی، رسانه های گروهی مثل تلویزیون واسه نمایش کالاهایشان از زنان استفاده های زیادی می کنن. اونا در حالت های مختلف، با پوشش های جورواجور طوری که بیشترین حد تحریک جنسی رو در نگاه گر بسازه، به جهت تبلیغ یه محصول، به طور مثال یه ماشین – در کنار اون قرار می گیرند. واقعا سازندگان اینجور تبلیغاتی با در نظر گرفتن غریزه جنسی آدم ها اونی که رو که میتونه بیشترین اثر در جذب توجه افراد داشته باشه در نظر گرفته و اون رو به جذاب ترین شکل ممکن حتی در کوتاه ترین مدت اما اثر گذارترین حالت، در مقابل چشمان بیننده قرار میدن. جوری که بیننده حتی چند دقیقه بعد از تبلیغ، به خاطر بازی رنگ ها و حرکات، بازم تحت اثر اون قرار داره و البته شاید بشه گفت به یه جور شرطی می شه چون که با هر بار دیدن کالای مورد تبلیغ در هر جا، در کنار اون جذابیت زن هم براش تداعی می شه. اون چیزی که در این کشورها مورد انتقاد قرار میگیره استفاده ابزاری از زنانه. به باور این گروه از منتقدین زن مثل برده واسه مقاصد تجاری استفاده می شه. گروههای اسلامی هم فکر می کنند کشورهای غربی با شهوانی نشون دادن زنان به اهمیت اونا توهین کرده و مورد سوءاستفاده قرار می دهند108.
اونی که مهمه نقش پنهونی تبلیغاته که با دور کردن آدما از ذاتشان و نقش دادن به اونا، به ویژه زنان در سراسر دنیا، فرصت بهینه زیستن رو گرفته و به شکل خشونتی پنهونی، آدمی رو در سطوح ارضای غرایز نگه می داره. تبلیغات همیشه و همه جا در خدمت رشد و گسترش تسلط بر اراده و قدرت تفکر مردم بوده، وسیله ای طبق تحقق اهداف سودجویان. طوری که انسان امروزی اگه نتونه با اونی که تبلیغات به آهستگی در بطن جامعه می پروراند هم جهت شه منزوی می شه. تبلیغات در کل دنیا تهدیدی واسه تفکر آدمیه و زنان اصلی ترین هدف و سیبل هجمه واسه اینجور تهدیداتی هستن و این مخفی ترین نوع خشونت علیه زنانه.

2-2-4 بزه دیدگی طبق جا و زمان
1-2-2-4- خشونت در محیط شغلی
آزارهای جنسی در محیط کار، ‏به اذیت و آزارهای جزیی محدود نیس و در برخی موارد، ‏به کتک کاری و قتل هم منجر می‏شه. محیط کار در آمریکا واسه زنان به‏گونه‏ایه که خاطر اصلی مرگ زنان کارگر، ‏قتله که همتاهای اونا انجام دهنده می‏شن. برپایه گزارش‏های شخصی، ‏حدس زده شده که در انگلستان از هر ده زن، ‏هفت نفر در دوره زندگی شغل خود به یه مدت طولانی دچار آزار جنسی می‏گردند. آزار جنسی ممکنه رویدادی تک یا الگوی رفتاری پیوسته و ثابت باشه. در حالت گذشته، ‏زنان بیشترً در حفظ آهنگ عادی کار خود با سختی روبه‏رو می‏شن. ممکنه مرخصی استعلاجی بگیرند یا به کلی از کارشون دست بکشند. آزار جنسی در محل کار میتونهبه عنوان استفاده از قدرت شغلی یا قدرت به خاطر مجبور خواسته‏های جنسی تعریف شه. این کار ممکنه شکل‏های خشنی به خود بگیره؛ مثل هنگامی که به یه کارمند زن گفته می‏شه که یا به یه برخورد جنسی رضایت دهد یا اخراج شه. بیشتر انواع آزار جنسی تا حدودی زیرکانه‏تره؛ واسه مثال، ‏این نوع شامل فهماندن این مطلبه که پذیرفتن خواهش‏های جنسی، ‏پاداش‏های دیگری به همراه خواهد بیاره یا اگر این‏گونه خواهش‏ها برآورده نشه، ‏یه جور مجازات مثل جلوگیری از ترفیع به دنبال داره.
کمتر بودن فرصت های شغلی ، نابرابری در دستمزد، تحقیر و تجاوز جنسی به زنان مثل مصادیق خشونت علیه اونا در محیط کاره که جنبش های زیادی رو در سراسر دنیا بوجود آوردهه. در گوشه و کنار این دنیا پهناور، هنوز هستن کسائی که نتوانسته ان باورهایشان رو متناسب با اقتضائات زمان تغییر دهند و با جنس دوم دانستن زن، برابری فرصت های شغلی زنان و مردها رو غیرقابل قبول میدونن. برخی از این ایده ها با خزیدن به لایه های فکری جامعه و حتی با استتار در لباس روشنفکری و شایسته سالاری ، نقش مهمی در مسکوت نگاه داشتن طرح ها و برنامه های مربوط به مسائل زنان اجرا می کنند109 .

2-2-2-4 خشونت خیابانی
آزار خیابانی، هر نوع تخّیل جنسیه که در ملأ عام، خارج از خونه و در اماکن عمومی به مرحله بیان و عمل رسیده و موجبات اذیت روحی و روانی فرد بزه دیده رو فراهم می کند.
آزارهای خیابانی پدیده شومیه که درسطح دنیا قربانیان زیادی داره و الان یکی از نگرانی های قابل توجه کارشناسان مسائل اجتماعی و مدیران جامعه هست. بررسی گرون اجتماعی با توجه به آسیب های فردی و اجتماعی آزارهای خیابانی و تکثّر روزافزون و مختلف اون، ضرورت طرح، بررسی و برنامه ریزی در روبرو شدن با اون رو میگن. ترس و ناامنی، فشارهای روانی، خراب شدن شخصیت و کاهش مشـارکت اجتماعی زنـان کمترین پیـامد آزارهای خیـابانیه که جبرانش نیـازمند هزینه های پولی و انسانی سنگینی است110 .
طبق آمار منتشر شده در سال۸۳،۷۳ درصد زنان ایرونی بیشتر از یه بار با خشونت خیابانی روبرو شده ان. به باور کارشناسان، زنان دراکثر مواقع بدلیل ناآشنایی با مقررات موجود، از دست دادن قوانین حمایتی و ترس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *