آموزشی

چند نکته طلایی واسه برنامه ریزی کنکور

90479 541 - چند نکته طلایی واسه برنامه ریزی کنکور

در نظر قرار دادن اهداف : اینکه هدف شما واسه شرکت در کنکور قبولی در چه رشته ای هست در برنامه ریزی خیلی مهمه، چونکه قبولی در رشته های دانشگاهی مختلف رتبه و درصدای متفاوتی رو میطلبه. طبیعی هست که واسه رسیدن به درصد و رتبه های خوب باید ساعات مطالعه بیشتری در طول روز داشته باشن و این ساعات رو در برنامه ریزی تون بگنجونید. مثلا داوطلبی که هدفش قبولی در پزشکیه با دو تا سه ساعت مطالعه در روز امیدی به رسیدن به هدفش نیس چون باید بیشتر از اینا مطالعه کنه.

سادگی و انجام پذیری : حتما پیشنهاد میکنم برنامه ای واسه خودتون تهیه کنین که بتونید اجرا کنین. خیلی دیدم علم آموزهایی رو که ابتدا جوگیر میشن و یه برنامه فضایی رو واسه خودشون تنظیم میکنن! نهایتش هم برنامه رو نمیتونن اجرا کنن و بی انگیزه میشن (روز از نو روزی از نو). توجه کنین که برنامه نباید بالاتر از حد توان شما باشه، وقتی میانگین مطالعه روزانتون ۳ ساعته واسه ۱۰ ساعت برنامه ریزی نکنین. شما باید قدم به قدم ساعت مطالعتون رو افزایش بدید.

ایجاد عادت ِ اجرای برنامه :اصلی ترین خاطر اجرایی شدنِ یه برنامه اینه که ما به اجرای برنامه و مطالعه از روی برنامه عادت نکرده ایم گفت: واسه این کار باید یه هفته فقط ساعت های مطالعه ی خودشو به همراه همه جزییات ثبت کنیم. بعد با استفاده از اون واسه هفته ی بعدِ خود یه برنامه بنویسیم.

یعنی به طور دقیق برنامه ای رو که هفته ی قبل اجرا کرده ایم، به عنوان برنامه ی هفته ی بعد در نظر بگیریم و اون رو اجرا کنیم.پس از این که سه هفته این کار رو انجام دادیم، اجرای برنامه واسه ما به شکل یه عادت درمی آید. یادمان باشه

زمانای مرده رو با مرور زنده کنین : مرور برگهای خلاصه ورداری شده که داوطلب از درسایی که خونده، برداشتهه هم کمک زیادی به فرد می کند.

داوطلبان می تونن از این برگها در زمانایی که تلف می شه مثل وقتی که در مترو یا اتوبوس هستن واسه مرور درسایی که خوندهان، استفاده کنن تا از زمانای باقی مونده تا کنکور بهترین استفاده رو کرده باشن،هم جنین به زمان امتحانات پایان ترم هم توجه داشته باشن و دانلود سوالات امتحان پایانی رو برنامه خود قرار بگنجانید.

بی رحم باشن : نازنین یکی از داوطلبان پشت کنکوری می گوید: “وقتی  که تصمیم گرفتم واسه کنکور مطالعه کنم، فهرستی از تموم دروس تهیه کردم و دربرنامه درسی خودم، وقتی رو واسه مطالعه اونا آدر نظر گرفتم؛ اما کم کم متوجه شدم که برخی از موضوعات و درس های مهم رو بخوبی نمی فهمم یا اصلاً یاد نمی گیرم؛ در حالی که در بعضی از درس های دیگه، با اینکه در گذشته در اون دروس ضعف داشتم، یادگیری خوبی دارم؛ بنابراین، واسه اینکه بتونم از وقتی که در دست دارم بهترین استفاده رو ببرم، با توجه به بودجه بندی دانلود سؤالات کنکور ، برخی از مباحث سخت رو، که نمی تونستم خوب یاد بگیرم و کمتر در کنکور از اونا سؤال داده می شد و ضمنا برخی از مباحث مهم رو هم، که برایم سخت بود و یادگیری اون مباحث، لازمه صرف زمان و انرژی زیادی می شد، حذف کردم و به جای اون، وقتم رو صرف یادگیری مطالب مهمی کردم که می تونستم اون مطالب رو در مدت باقی مونده بخوبی بخونم.” اون با لبخند ادامه داد: همین بی رحمی من! باعث شد که کنکور رو بخوبی گذرانده و با یه رتبه خوب به هدفم برسم”.

علامت گذاری : بهترین فن مطالعه، درگیر شدن با مطلب یا به اصطلاح، مطالعه فعاله. علامت گذاری، سریع ترین روش واسه انجام یه مطالعه فعاله، و البته چند تا نکته مهم رو هم مشخص می کند. وقتی که مطلبی رو مطالعه می کنین، در جایی که براتون سؤال باقی می موند و مطلب رو کامل متوجه نمی شید، از علامت سؤال (؟) استفاده کنین و کنار اون مطلب علامت بزنید، و هر جا احساس کردید که مطالب، سؤال خیز بوده و در اون به نکته مهمی اشاره شده علامت تعجب (!)، و جایی که به یه کلمه یا عبارت کلیدی برخوردید دور اون رو خط بکشین، و پاراگراف های مهم رو با علامت ضربدر (×) مشخص کنین. کلا، هنگام مطالعه، استفاده از علامت گذاری، شروع خوبی واسه مطالعه دقیق و فعاله. دقت داشته باشن که در استفاده از علامت ها و انتخاب جملاتی که خط کشی می شن، زیاده روی نکنین؛ چون که در مطالعه های آینده حوصله تون سر می رود.

اول اینکه در برنامه ریزی خود سعی کنین حتماً به ساعات زیستی بدنتان توجه کنین و واسه مطالعه ی خود زمان مشخصی رو در نظر بگیرین. زنگ های مطالعه و استراحت مشخصی داشته باشن. بهتره زنگ های مطالعه ی شما بین 60 تا 120 دقیقه باشه. طولانی تر شدن زنگ های مطالعه کم کم باعث خستگی شما و آسیب به زنگ های مطالعه ی بعدی تون می شه. سعی کنین زنگ های استراحت خودشو در بازه ی وقتی از 10 الی 20 دقیقه تنظیم کنین (واسه مثال واسه هر زنگ مطالعاتی یه ساعت و بیست دقیقه مطالعه و ده دقیقه استراحت یا یه ساعت و چهل و پنج دقیقه مطالعه و پونزده دقیقه استراحت). نگذارید با طولانی شدن زنگ های استراحت، برنامه ی اون روز شما تحت الشعاع بگیره.

بعضی زمان ها واسه مطالعه ی بعضی از دروس بهتر هستن، مثلاً واسه اینکه صبح زود بتونین زنگ مطالعاتی خودشو بی خواب آلودگی بگذرانید، بهتره چند مسئله ی محاسباتی حل کنین و یا کمی تست بزنید. آخر شب و اونّل صبح، زمان مناسبی واسه مطالعه و مرور دروس حفظیه. بهتره دروسی رو که علاقه ی کمی به اونا دارین، در زنگ اونّل و اول روز مطالعه نکنین.