۱۴ گفتار الهام بخش از استیو جابز

اگه یادتون باشه قبل از این در سایت ما به مرور جملاتی قصار از جک ما موسس و رهبر چینی برند بلند پایه علی بابا پرداختیم که می شد چیزی که دلیل بدل گشتن این شرکت به یکی از بهترینای امروز شده است رو در همین جملات کوتاه یافت.

امروز می خوایم به سراغ یکی دیگه از رهبران کاریزماتیک دنیای تکنولوژی، یعنی بناینگذار برند اپل، استیو جابز بریم. ایشون فقط به خاطر پایه گذاری یکی از بزرگترین و بهترین کمپانیای جهان شناخته شده نیس، بلکه اون سخنوری بسیار ماهر هم بود که از رک گویی هیچ ترس و ترس یی نداشت.

جابز همیشه تلاش می کرد تا متفاوت فکر کنه و این مسئله در شکستا و پیروزیش هم نمودی به طور کاملً روشن داشته. از همین رو می خوایم در ادامه و چند روز پس از سومین سالگرد در گذشت اون به ۱۴ گفتار الهام بخش از این شخصیت بپردازیم که می تونن روی دیدگاه هر انسانی اثر گذاشته و دلیل موفقیتای بزرگ ایشون رو بیشتر از قبل نمایان کنن.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

خلاقیت به معنی در رابطه و وصل کردن موارد جور واجور به یکدیگره. وقتی شما از افراد خلاق می پرسین چیجوری مسئله یی رو بوجود آوردن، ممکنه یکم احساس گناه کنن. چونکه شایدً پشت ذهنشون متصورند کار اصلی رو اونا انجام نداده ان. دیدگاه متفاوت این افراد، به خلق یه امر از این رو به اونو شده منجر گشته و البته بعد از یه مدت این مسئله واسه خودشون هم روشن می شه.

طراحی یه محصول با دقیق شدن و فوکوس کردن روی رفتارای یه قشر از جامعه کار بسیار سختیه. در خیلی مواقع مردم نمی دونن چی میخوان تا وقتی که شما اونا رو متوجه نیاز و خواسته شون کنین و محصولی که لازم دارن رو به نمایش در بیارین.

به خاطر آوردن اینکه روزی قراره بمیرم رو، بهترین راه حل واسه جلوگیری از این تفکر که احتمال داره چیزی از دست بدهم می دونم. شما همین الان هم برهنه هستین و هیچی واسه خود ندارین، پس رویاهایتون رو دنبال کنین.

کیفیت رو همیشه شاخص بدونین. بعضی از مردم به محیطی که در اون تنها بهترین و عالی ترین پذیرفته س تعلق ندارن.

شما نمی تونین نقاط جور واجور زندگی خود رو با نگاه کردن رو به جلو به همدیگه وصل کنین، این نقاط فقط وقتی از اونا گذر کردین و در پشت سر شما به همدیگه وصل می شن. پس باید به مسئله یی اطمینان کرده و امیدوار باشین در هر نقطه به شکلی عمل می کنین که به آینده و گذشته به درستی وصل شه. این مسئله می تونه، جسارت، سرنوشت، کارما یا هر چیز دیگری باشه. این راه و روش هیچوقت منو سر افکنده نکرد و تموم تفاوتای موجود در زندگیم از همین روش بوجود اومدن.

شغل شما بخش کلی ای از زندگیتون رو تشکیل میده، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت می کنین اینه که باور داشته باشین در حال انجام کار بزرگی هستین. بهترین راه واسه انجام یه کار بزرگ هم لذت بردن از اون کاره. اگه نمی دونین چه باید انجام بدین عجله نکنین و تلاش کنین اول راه خود رو پیدا کنین.
با پیدا کردن راه درست مانند یه رابطه خوب با گذشت چند سال هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شه و همیشه رو به جلو پیش خواهید رفت. پس به دنبال اون چیزی بگردین که قلباً شما رو راضی می کنه. عجله نکنین.

بدل شدن به پولدار ترین مرد جهان که در گوشه ای از یه قبرستان آروم گرفته برام ارزشی نداره، اینکه هر شب وقتی به تختخواب میرم احساس کنم کاری مهم انجام داده ام چیزیست که برام مهم حساب می شه.

من مثل خیلی از کارای موثری که انجام دادیم به موارد بسیاری که انجام نداده ایم افتخار می کنم. ایجاد کردن شامل گفتن نه به هزاران مسئله گوناگونه.

من تصور می کنم اگه کاری انجام دادین و معلوم شد نتیجه بسیار خوبی داشته باید بدون این دست اون دست کردن یه حرکت متفاوت و به درد بخور دیگه رو شروع کنین نه اینکه زمان زیادی رو صرف پیدا کردن قدم درست بعدی کنین.

اخراج شدن از اپل بهترین اتفاقی بود که در طول زندگیم واسه من افتاد. یهو بار سنگین موفق بودن از روی شونِه ام ورداشته شد و به جاش سبکی شروع کننده بودن و تجربه اندوختن نصیبم گشت. اون اتفاق دلیل شد تا من وارد خلاقانه ترین دوره زندگیم گردم.

کیفیت بسیار مهم تر از کمیته. یه موفقیت بسیار بزرگ بهتر از موفقیتای مقطعی و کوتاهه.

وقتی ۱۷ سال داشتم مطلبی اینطور رو خوندم: "اگه هر روز رو به شکلی زندگی کنی که گویی آخرین روز زندگی اته، مطمئنا وقتی می رسه که در اون می بینین همه چیز به درستی جلو رفته." این متن اونقدر رو من موثر بود که دلیل گشت هر روز صبح در طول ۳۳ سال گذشته در مقابل آیینه بایستم و از خودم سوال کنم اگه امروز آخرین روز زندگیم بود کارایی که قراره انجام دهم رو انجام می دادم؟
اگه چند روز پشت هم پاسخم به این سئوال منفی بود در میافتم که باید چیزی رو تغییر دهم.

من بر این باور هستم چیزی که بیشتر از نصف کارآفرینان موفق رو از غیر موفقا جدا می کنه همت خالصه.

من می خوام جهان رو به لرزه بیارم.