عمومی

۵ گیاه آرام بخش

گیاهان آرامبخش

نمی تونین احساس آرامش کنین؟ یکی از این گیاهان آرامبخش رو امتحان کنین.

گیاه دم شیر

وقتی مضطرب هستین و دوست دارین که فرار کنین و از دنیا مخفی شید، گیاه دم شیر رو امتحان کنین. این گیاه از خونواده نعناعه و واسه مادران جدیدی که احساس اضطراب و ضعف می کنن، به درد بخور هستش. سوزان وید، این گیاه رو به خانومایی که شرایط زندگی سختی دارن مثلا از راه همسر یا رئیسشان تحت فشارند، پیشنهاد می کنه.

اون میگه: این گیاه شما رو به یه آدم احمق خوشحال تبدیل نمی کنه، بلکه به شما قدرت تحمل و برنامه ریزی میده. واسه مقابله با اضطراب، ۲ تا ۳ بار در روز، نصف تا یه قطره چکون از عصاره این گیاه رو استفاده کنین.

گیاه کاوا کاوا (فلفل استرالیایی)

این گیاه، بومی جزایر پلینزی و ملانزیه و بطور سنتی به عنوان یه گیاه مست کننده در مراسم و جشنا مورد استفاده قرار می گرفت. رزماری، نویسنده کتاب “شفای گیاهی واسه زنان” میگه: این گیاه، مورد علاقه من، واسه مقابله با اضطرابه چون عضلات رو شل و ذهن رو پاکسازی می کنه و باعث می شه که در لحظه زندگی کنین.

رزماری این گیاه رو واسه عوامل استرس زای روزانه پیشنهاد می کنه مانند پرواز هواپیما، سخنرانی در جمع، ارائه کار و حل اختلافات مردم. این گیاه بیشتر واسه مقابله با بحث و جنگای داخل قبیله یا خونواده، مورد استفاده قرار می گرفت. این جوری گفته شده که وقتی کاوا وارد قلب می شه، دیگه نفرتی در قلب وجود نداره.

این گیاه، سرخوردگی به وجود اومده از طریق خشم رو نابود می کنه و پس با وجود اختلافات، می تونین با هم کنار بیایید و راه حلای صلح آمیز پیدا کنین. در صورت ضرورت، یه قطره چکون از عصاره این گیاه رو در آب گرم بریزین و استفاده کنین (در روز، بیشتر از سه برابر این مقدار مصرف نکنین).

موارد منع مصرف: کاوا کاوا نباید همراه با الکل یا از راه کسی که گرفتار به هپاتیت یا دیگه مریضیای جدی کبده، مصرف شه. اگه باردارین، از این گیاه استفاده نکنین.

شیره دانه جو دو سر

مدت هاست که خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار کردین و تعادل عاطفی تون رو از دست دادین؟ پس این گیاه واسه شما مناسبه. دیوید وینستون، رئیس بخش گیاهشناسی و کیمیاگری میگه: شیره دانه جو دو سر، عصاره جو دو سر کامله که فقط از راه گیاه جو دو سر وقتی که دانه س تولید می شه. پس با مصرف بلغور جو دو سر در صبح، نمی تونین از فواید اون بهره ببرین.

این گیاه، پایه احساسی متعادل تری بوجود میاره تا شما نسبت به هر چیز کوچیکی، عکس العمل نشون ندین. این گیاه، یه انتخاب عالی واسه کسانیه که از استرس، مریض شدن و دچار سندرم روده تحریک پذیر، تپش قلب و افزایش فشار خون طبق موقعیت هستن.

۴ قطره چکون از عصاره این گیاه رو، ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنین. مصرف اونو تا ۶ ماه ادامه بدین.

ماری جوونا (گیاه شاهدانه)

میدونیم که این گیاه در آمریکا غیر قانونیه و به کار گیری اون، فقط واسه مقاصد دارویی، آنهم در ۱۴ ایالت مجاز هستش. اما این گیاه، یه داروی گیاهی قویه که سابقه مصرف طولانی به عنوان یه عامل ضد اضطراب داره.

کیلهام میگه: از بین تموم آرامبخشا در داروخونه طبیعت، ماری جوونا، سریع ترین اوناس و اثر آروم بخشی تقریبا فوری داره؛ حتی سریع تر از یه فنجون قهوه، اثر میذاره. این ماده (که در بعضی کشورها ممنوعه) واسه کاهش تنش، سر درد و درد وابسته به شرایط (از مولتیپل اسکلروزیس گرفته تا سرطان) خیلی خوبه.

این گیاه در خیلی از افراد، باعث احساس لذت و آرامش می شه حتی کسائی که درد زیادی دارن.

موارد منع مصرف: در بعضی از مردم، ماری جوونا می تونه اضطراب رو شدید شدن کنه و باعث پارانویا شه. پس مصرف رو با مقدار کم شروع کنین و با در نظر گرفتن احساسی که دارین، میزانش رو مشخص کنین.

تذکر : این گیاه می تونه آثار اعتیاد آور داشته باشه پس بدون تجویز یا پیشنهاد دکتر هیچوقت از این گیاه استفاده نکنین.

بادرنجبویه

اگه می خواین که بدون احساس گیجی و کندی، استرس تون رو کم کنین، بادرنجبویه رو امتحان کنین. کینگزبری میگه: من این گیاه رو واسه هر کسی که حس می کنه خوشحال نیس، استفاده می کنم. این افراد، دپرس نیستن اما احساس غم و اندوه می کنن.

این گیاه واسه اوقاتی مناسبه که اونقدر احساس ضعف می کنین که تقریبا حرکت نمی کنین. عطر این گیاه، به قدرت شفا بخشی اش اضافه می کنه و می تونه مانند چای مورد استفاده قرار بگیره. عطر مرکبات، بخودی خود نشاط بخشه.

اونو مانند چای بخورین. واسه آماده کردنش، یه مشت برگ تازه یا خشک شده اونو به یه فنجون آب جوش اضافه کنین و بمدت ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنین. بعد برگها رو از آب بیرون بیارین و فشار بدین و در صورت تمایل اونو با عسل شیرین کنین.

می تونین از عصاره بادرنجبویه هم استفاده کنین. ۱ تا ۵ قطره چکون از عصاره اونو تا سه بار در روز استفاده کنین.

مجله سلامت