عمومی

۶۶ میلیون میکروب کف کفش‌ شما!

اهمیت کفش در ظاهر شما

اهمیت کفش در ظاهر شما

می دونستید وقتی با کفش وارد خونه می شید، کلی گرد و غبار و آلرژن و میکروب وارد خونه تون می کنین؟ خیلی از آلاینده ها و آلودگی هایی که وارد خونه می شن، به وجود اومده بوسیله همین موضوع س: وارد شدن به خونه با کفش.

شیارهای ته کفش ، فضای مناسبی واسه جمع شدن آلودگی هاییه که بعضی وقتا جدا کردن شون از ته کفش کار بسیار سختیه؛ آلودگی هایی که ما از محل کار، خیابون، فروشگاه، ورزشگاه ، توالت های عمومی و هر مکانی که در طول روز به اون جا پا گذاشته ایم، با خودمون به خونه می بریم.

این آلودگی ها می تونن در لابه لای پُرز فرش ها، موکت ها و سنگفرش های خونه جمع و مخفی شن و به راحتی اعضای خونواده رو آلوده کنن.

یافته های یه مطالعه جدید نشون می دهد که در کف کفش ها، به صورت میانگین، ۶۶ میلیون میکروب هست. در این مطالعه، محققان دانشگاه آریزونا، ۹ گونه جور واجور باکتری رو در کف کفش افراد شناسایی کردن که باعث مریضی های گوارشی یا عفونت چشم و عفونت های ریوی می شن.

یافته های این مطالعه نشون می دهد باکتری هایی که به کف کفش می چسبند، بیشتر از هر سطح دیگری به زندگی خودشون ادامه می بدن؛ چون وقتی ما راه می رویم همیشه مواد جدیدی به کف کفش مون می چسبند که باکتری ها می تونن از اون به عنوان تغذیه خود، استفاده و رشد کنن.

کفش آلوده

این محققان با بررسی سطوح کاشی و سرامیک کف منازل متوجه شده ان که در بیشتر از ۹۰ درصد موارد، باکتری ها و میکروب های کف کفش به سرامیک های کف پوش منازل می چسبند و این در حالیه که تعداد میکروب ها در پرزهای قالی و موکت از اینم بیشتره.

محققان بر این باور هستن که کف کفش های ما از کاسه توالت هم کثیف تره؛ چون در کف کاسه توالت حدود ۱۰۰۰ میکروب زندگی می کنن ولی عدد و رقم میکروب ها در کف کفش ها به میلیون ها می رسد.

نوزادان و کودکان نوپا اولین کسائی هستن که می تونن اندازه خیلی از این آلودگی ها رو دریافت کنن چون اونا همیشه در حال جست و خیز و چهار دست و پا یا سینه خیز رفتن روی زمین هستن و هر شی ای که سر راه شون باشه رو به دهن فرو می برند. اشیایی که ممکنه با وارد شدن کفش آلوده شما به خونه، آلوده شده و اونا رو مریض کنه.

بعد از نوزادان و کودکان نوپا، سن و سال دار ان و مبتلایان به آلرژی یا آسم، زنان باردار، بیماران با سیستم ایمنی ضعیف(مانند بیماران گرفتار به شکل های جور واجور سرطان یا ایدز) در برابر بیشترین خطر آلودگی به وجود اومده بوسیله کفش ها هستن.

به نقل از: هفته نامه سلامت

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر پزشکی