عمومی

۶ درسی که نوابغ به ما یاد داده‌اند

ذهن نخبه ای رو فرض کنین که در حال طراحی یه وسیله مافوق صوته؛ دانشمندی رو فرض کنین که تاریخ فضا رو می نویسه یا بینایی رو به افراد نابینا برمیگردونه. افراد نخبه چه درسایی به ما میدن؟

به گزارش فرادید، افراد نخبه در طول تاریخ کارای بزرگی انجام دادن و بشر وام دار تلاشا و شب بیداریای اونا هستش. در واقع این افراد موفق شدن کاری که بقیه نمی تونستن بکنن رو تکمیل کنن. از ذهن نوابغ چه درسایی می تونیم بگیریم؟ آلبرت انیشتین، گالیله، موتزارت، کپلر، استیون هاوکینگ، توماس ادیسون و زکریای رازی از جمله نوابغ تاریخ هستن و زندگی اونا درسای بزرگی رو به ما میده.

einstein

۱. رقابتای جدید به شکل فکر جدید نیاز داره

پروژه «بلاد هاوند اس اس سی» میخواس اولین وسیله مافوق صوت باشه که از مرز ۱۶۰۹ کیلومتر بر ساعت عبور می کنه. این وسیله هم یه خودرو بود و هم جت و هم یه سفینه فضایی، اما جدی ترین مشکل ساخت اون طراحی چرخ هاش بود. چیجوری میشه سریع ترین چرخای تاریخ وسایل نقلیه رو ساخت؟ چرخایی مقاوم و قابل اعتماد، اونم با منابعی محدود؟

مارک چاپمن مهندس اصلی پروژه بلاد هاوند پس از کلی تفکر و اجرا ایده های جدید اعلام کرد که تیمش باید یه قدم به عقب بردارن تا به راه حلی بهتر برسن: «ما به چیز زیادی نرسیدیم. فقط اینکه به روش منحصر به فردی واسه به کار گیری تکنولوژی رسیدیم.»

هدفی که در آخر به اون رسیدن «طراحی آزمایشا» نام داشت. در این راه و روش، اونا با به کار گیری فوت وفنای ریاضی به سراغ حل مسئله رفتن. به عبارت بهتر، تعداد بیشتری آزمایش کوچیک انجام شده و بعد داده های هر کدوم در کنار هم قرار گرفته تا حاصل کار مشخص شه. مارک میگه: «سه چهار ماه بود که ما فقط سرتون رو به دیوار می کوبیدیم تا فکری به سرتون بزنه. به یهو چیزی به ذهنمون رسید: طراحی چرخی که به اندازه کافی قوی و مناسب بود.»

۲. اجازه بدین مدارک و دلایل به نظر شما شکل دهد

همه فکر می کردن که شهاب سنگا آب رو به زمین آورده ان. استیون یاکوبسون هم در اول از این قانون مستثنی نبود. اون روی سنگا مطالعه کرد تا گذشته زمین رو جستجو کنه. استیون آبِ داخل سنگ معدنی «رینگ وودیت» در پوسته زمین رو کشف کرد و فهمید که اقیانوسای زیرین سیاره ما کم کم راه خود رو به سطح سیاره پیدا کردن.

اون میگه: «راضی کردن بقیه واقعا کار سختی بود.» با این حال، دو مدرک دیگه هم در ماه های گذشته کشف شد که ادعای اونو تقویت می کنه. زمان میگه که نظریه های جدید درست هستن یا داستان سخت تر از این حرفا هستش. استیون در ادامه میگه: «این موضوع که شما اولین نفری باشین که یه چیز جدید رو مشاهده می کنین خیلی اتفاق نمی افته، اما وقتی هم اتفاق بیفته هیجان انگیزه.»

۳. ۹۹ درصد موفقیتا با عرق ریختن به دست میاد

شیلا نیرنبرگ در دانشگاه کورنل درس می خواند. اون می خواد با کمک یه دستگاه پروستتیک نابینایی رو درمان کنه. مهم ترین مانعی که این وسط واسه اون وجود داشت پیدا کردن کدهای اطلاعات ارسالی از چشم به مغز بود. نیرنبرگ میگه: «وقتی اونو فهمیدم، اصلا نمی تونستم غذا بخورم یا حتی بخوابم؛ تنها کاری که دوست داشتم انجام دهم این بود که کار رو پیش ببرم. یه وقتایی خیلی خسته می شدم. اما وقتی از شخصی که شدیدا در بحران گیر افتاده و حتی نمیشه صورت بچه خود رو ببینه یه ایمیل دریافت می کنم، بسیار علاقه مند میشم که بیشتر تلاش کنم.»

۴. جواب همیشه برابر انتظار شما نیس

دهه ها هستش که سیلویا ایرل تلاش می کنه اقیانوس رو با چشمون جدید ببینه! «ماشین رویایی» اون یه زیردریاییه که می تونه به اعماق اقیانوسا بره. اون قدر که آدم در مورد فضا می دونه در مورد اعماق اقیانوسا نمی دونه. اما کدوم وسیله تاب مقاومت در برابر فشار سهمگین آب در کیلومترها زیر سطح آب رو داره؟

سیاویا میگه: «جنس اون می تونه از فولاد باشه یا تیتانیوم. حتی یه جور سرامیک یا آلومینیوم هم می تونه باشه. اما شیشه گزینه نهاییه.» با در نظر گرفتن محاسبات اون، یه گوی شیشه ای با ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ضخامت می تونه با ایمنی کامل اعماق اقیانوسا رو جستجو کنه. شیشه اولین ماده ایه که بشر با اون آشنا شد، اما هیچ وقت وجود اونو به درستی درک نکرده. ساختار مولکولی شیشه کمی مثل مایعاته. پس با افزایش فشار در اعماق آب، مولکولای اون کمی به هم نزدیک تر می شن و ساختاری جدید رو شکل میدن.

۵. کمی شانس هم خوبه

می خوایم در مورد یکی از بزرگترین موفقیتای تاریخ زیرو رو کردن و گشتن های فضایی صحبت کنیم. ۲۰ سال برنامه ریزی و تلاش محققان در آخر در سال گذشته میلادی جواب داد. فیله (Philae) ربات جستجو کننده سازمان فضایی اروپا هستش که موفق شد ۴۸۰ میلیون کیلومتر اون طرف تر روی سطح «دنباله دار ۶۷ پی» بشینه. فرود نرم این جستجو کننده روی ستاره دنباله دار ۶۷ پی به عنوان بهترین نتیجه کار علمی ۲۰۱۴ از طرف مجله معتبر ساینس برگزیده شد.

بزرگترین مانعی که در طراحی و ساخت اون وجود داشت این بود که اطلاعات بسیار کمی از محل ورود وجود داشت. استفان اولامک، مدیر برنامه فیله، میگه: «هیچ اطلاعی در مورد اندازه و سیکل شب و روز اون نداشتیم و این اطلاعات روی طراحی اون از نظر تامین انرژی اثر میذاره. هیچ اطلاعی در مورد جاذبه اون دنباله دار هم در اختیار نداشتیم و نمی دونستیم سرعت برخورد فیله با اون چقدر هستش. حتی سطح دنباله دار ۶۵ پی هم برامون نامعلوم بود.»

پس اونا باید چیزی رو طراحی می کردن که با ساختارهای متفاوت دنباله دارها سازگاری داشته باشه. اونا حدس زده بودن که این دنباله دار مانند یه سیب زمینی باشه و سطح صاف کافی واسه فرود فیله رو داشته باشه. حتی در زمان فرود فیله هم همه چیز اون گونه که می خواستن پیش نرفت و ممکن بود حاصل ۲۰ سال تلاش به هدر رود. نیزهای لنگری فیله به موقع باز نشد. همین اتفاق باعث شد قبل اینکه فیله روی سطح منجمد دنباله دار ۶۵ پی بشینه، کمی در جای خود بازی کنه. هر چند در آخر تونست اطلاعات رو به زمین بفرسته.

۶. نبوغ تعریف پذیر نیس

نیرنبرگ میگه: «نبوغ واژه جالبیه. من معمولا از اون صرف نظر می کنم و به زندگی عادی ام ادامه میدم. باید کاری رو بکنی که میخوای و به این فکر نکنی که بقیه چه برچسبی به تو میزنن. من واقعا نمی دونم این واژه رو چیجوری توضیح بدم.»

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید مطالب باحال روز