عمومی

۶ مکان تفریحی متفاوت برای لذت بردن

تفریح واسه سلامتی روح و جسم آدم به طور کامل لازمه، اما مهم تر از اون اینه که پول لازم واسه تفریح رو هم داشته باشیم. البته وجود تفریح ها هم با تاثیرگذاری اون در ارتباطه.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، بزرگ ترین مانع سفر و تفریح هزینه های مالی و کمبود زمونه. اما شناخت بعضی از مناطق باحال هم می تونه به نوبه خود مایه فرح بخشی آدم باشه. در ادامه با شش جایی آشنا میشین که با دیگه تفریحات کمی فرق دارن.

تراموای آلاسکا

   تراموای آلاسکا

گردشگران «جنگل ملی چوگاچ» در آلاسکا در زمستون از راه آبی «گلِی سیِر کریک» عبور کنن، اما در تابستون سطح آب بالا اومده و کار رو مشکل می کنه. پس گردشگران و افراد محلی از تراموا (واگن برقی) بر فراز اون استفاده می کنن. این تراموا خطرات خود رو به همراه داره اما جایگزینی امن تر نسبت به عبور از راه آبیه. کسائی که می خواهند از اینجا عبور کنن باید سوار یه کابین شن که فقط با یه کابل به بالا متصله. بعد باید طناب رو خودتون با دست بکشین تا کابین به جلو حرکت کنه.

پل متحرک «رولینگ بریج» لندن

انگلستان خونه پل های متحرکه. پل های متحرک قدیمی در قلعه ها و پل تاور بریج از نمونه های این پل ها در انگلستانه. اما پل متحرک رولینگ بریجِ لندن گوی سبقت رو از رقیبان خود ربوده س. این پل وقتی که بلااستفاده س مانند یه هزارپا جمع شده و در صورت نیاز به طور کامل باز می شه. هشت لولای مثلث مانند این پل خیلی راحت جمع می شه و مانند یه دایره می شه. این پل متحرک روی یه کانال نصب شده و وقتی که قایقی می خواهد از روی اون عبور کنه خیلی راحت جمع می شه.

جاده آبی آلمان

قرار نیس تموم پل های دنیا واسه عبور عابر پیاده یا ماشین ساخته شه؛ بعضی وقتا قایق ها هم به پل نیاز دارن! پل آبی ۹۱۸ متری «ماگ دِبورگ» بزرگ ترین پل از نوع خود در دنیاس. این پل قرار بود خیلی وقت پیش و در سال ۱۹۰۵ ساخته شه، اما دو جنگ جهانی و جنگ سرد ساخت اون رو به تاخیر انداخت. امروزه قایق ها و کشتی ها متناسب با این کانال می تونن از منطقه راین لند خیلی راحت به برلین برن.

ماشین کابلی چرخان آفریقای جنوبی

ماشین کابلی چرخان آفریقای جنوبی

تا سال ۱۹۲۹، تنها راه رسیدن به قله کوه ۱۰۶۷ متری «تِیبل» در شهر کیپ تاون پیاده روی و کوه نوردی بود. در اون سال یه پل تلفریک ساخته شد که سطح کیفیِ اون تا الان سه بار پیشرفت پیدا کرده. کابین های «روتیر» در سال ۱۹۹۷ وارد بازار شدن که کف اون چرخشیه و یه نمای ۳۶۰ درجه رو واسه مسافران خود به ارمغان می آورد. حتی در راه بالا و پایین کابین احتمال سکته قلبی مسافران هم هست، پس بهتره خود رو آماده کنین!

چرخ و فلک دریایی اسکاتلند

دهه ها بود که قایق ها باید واسه فاصله ۳۵ متری بین دو کانال «فورث و کلاید» و «یونیِن» حدود یه روز منتظر می موندن. اما در سال ۱۹۹۴، مهندسین اسکاتلندی طرحی رو پیاده کردن که این کار سریع تر انجام شه. در آخر «چرخ فال کرک» ساخته شد. فال کِرک تنها بالابر چرخان قایق در دنیاس که با بارگیری شناور تو یه کانال و چرخشی آهسته اون شناور رو به سطح کانال دیگه منتقل می کنه تا اختلاف سطح دو کانال انتقال قایق ها رو از جا در آورد نکنه.

پل های اون ناتورِل هند

بیشتر زیرساخت ها در جهان کم کم فرسوده می شن، اما اینجا شرایط فرق می کنه. این پل ها قرن ها پیش بوسیله قبیله مگالایا وارکاسی با کمک ریشه درختان لاستیک هندی (درخت کائوچو) ساخته شده ان. اون ها ریشه این درختان رو به سمت کناره رودخانه ها هدایت کردن و باقی کار رو به طبیعت سپردند. مرور زمان و بارش باران کم کم پل هایی رو در این منطقه بوجود آورد که کم کم قوی تر می شن. الان در بعضی قسمت ها طول «پل های اون ناتورل» یا پل های طبیعی به ۳۰ متر می رسد و می تونه همزمان وزن ۵۰ نفر رو هم تحمل کنه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

جهانگردی فرادید