عمومی

۶ نکته درباره کفش طبی استاندارد

Medical-Shoes

در انتخاب کفش طبی باید دقت لازم داشته باشین تا از حفظ سلامت پاهاتون مطمئن شید…

در ادامه این بخش، به ۶ نمونه از ویژگیای یه کفش طبی خوب و مناسب می پردازیم:

۱- کفی کفش مناسب یا طبی هم باید از استواری کافی بهره مند باشه و هم بتونه شوک وارده به کف پا رو جذب کنه. کلا، نیرویی که در حالت راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می شه، معمولا حدود ۲ برابر وزن بدنه. این نیرو در حالت دویدن حتی تا ۱۰ برابر وزن بدن هم به انداما منتقل می شه پس کفی کفش می تونه نقش مهمی در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پا و در آخر به بدن داشته باشه.

۲- کفی کفش طبی باید به طور کامل متناسب با ویژگیای کف و قوس کف باشه. ضمن اینکه باید سبک، کلفت و جاذب ضربه (دارای خاصیت الاستیکی)، به خصوص در ناحیه پاشنه هم باشه.

۳- پوشیدن کفشایی با پاشنه یا کفی ای از جنس چوب یا MDF، اصلا پیشنهاد نمی شه؛ حتی اگه اینجور کفشایی با ادعای طبی بودن به فروش برسن. جنس چوب و MDF می تونه به سرعت پاشنه پا رو آزار دهد و باعث ایجاد درد در این ناحیه شه. در حالی که پوشیدن کفشایی با پاشنه و کفیایی با خاصیت الاستیکی، اصلا پاشنه و کف پا رو آزار نمی ده.

۴- کفش طبی مناسب باید به طور کامل اندازه پا باشه؛ نه تنگ تر و نه گشادتر. اگه کفش شما زیادتر از اندازه تنگ باشه یا پاهاتون رو فشار دهد، خونرسانی در ناحیه پا دچار مشکل می شه. ایجاد نقاط فشاری و زخم به وجود اومده از طریق اونم می تونه از دیگر مشکلات پوشیدن کفشای طبی یا غیرطبی تنگ باشه. گشاد بودن کفش طبی و بازی کردن پا درون اونم باعث ساییدگی و ایجاد مشکل در انتقال نیرو می شه پس حواستون باشه فروشنده به بهونه تموم کردن کفشی با اندازه متناسب پاهاتون، کفش بزرگ تر یا کوچیک تری رو به شما تحمیل نکنه و قول بهبود اندازه با قالب زدن یا کفی گذاشتن رو نده.

۵- معمولا قسمت جلویی کفش طبی مناسب باید فضای مناسب واسه انگشتان پا رو داشته باشه. یعنی انگشتان شما باید در فضایی قرار گیرند که نه اونقدر تنگ باشه که روی هم بیفته و فشرده شن و نه اونقدر فضای قرار گرفتنشان در پنجه کفش گشاد و باز باشه که مراقبت خوبی از اونا در برابر ضربه های احتمالی انجام نشه. ضمن اینکه باید حدود یه سانتی متر فضای خالی بین نوک انگشت شست و نوک کفش طبی فضای خالی وجود داشته باشه تا فشاری به انگشتا هنگام راه رفتن وارد نشه.

۶- روش کفش طبی باید انعطاف پذیر و چرم باشه تا بتونه سرما و گرما رو خوب به پا منتقل کنه. البته الان، جنسای ترکیبی جور واجور و با قیمت مناسب تری واسه روش کفشای طبی طراحی شدن که اینجور خاصیتایی هم دارن.