عمومی

۶ کلیسای زیبای سن پترزبورگ روسیه

تور روسیه به زودی محبوبیت خاصی پیدا می کنه پس بهتره از همین امروز مقصد گردشگری مورد نظرتون در روسیه رو انتخاب کنین.

سنت پترزبورگ در قرن هجدهم بوسیله حاکمی به نام Tsar Peter به وجود اومد اما قدمتِ بیشتر ساختمانای مذهبی اون به قرنای پانزدهم و چهاردهم برمیگرده. در این مقاله می خوایم بعضی از زیباترین کلیساهای موجود در این شهر رو مرور کنیم. پس همراه ما باشین.

کلیسای Savior on Blood:

کلیسای Savior on Blood پشت خیابون اصلی در Nevsky Prospekt واقع شده و یکی از کلیساهاییه که در اوایل قرن بیستم ساخته شد. این کلیسا در موقعیت و مکان مرگ امپراطور Alexander II در سال ۱۸۸۱ ساخته شده. بر خلاف اینکه معماری شهری به سبک باروک و نئوکلاسیکه، این کلیسا معماری باستانی روسیه رو داره. تزیینات این کلیسا بیشتر دیواره ها و سقفایی داردکه در برگیرنده مجموعه بزرگی از موزاییکای زیباست.مردم می گن که این کلیسا بزرگترین مجموعه از موزاییکا رو در جهان داره. دکوراسیون داخلی اون در برگیرنده کارای هنری هنرمندان روسی مثل Viktor Vasnetsov و Mikhail Vrubelه.

کلیسای Peter and Paul:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا یکی از نقاط عطف شهر پترزبورگ حساب می شه. معروفیت اون کمتر از بقیه کلیساها نیس اما بیشتر بوسیله بازدیدکنندگان ندیده گرفته می شه. قلعه که در واقع به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گرفت نشونه تولد این شهره. کلیسایی که در این موقعیت ساخته شده به سبک باروک طراحی شده و دارای زیباییای خاصیه. داخل این کلیسا یه سالن بزرگ با یه شبستان و راهروه که این نوع موارد بیشتر در معماری کلیساهای سنتی ارتدکس دیده میشه. خزانه با نقاشی آبرنگ روی گچ در رنگای جور واجور و گچ سفید طلایی تزئین شده.این کلیسای جامع به خاطر وجود ۱۲ پنجره گسترده هارمونی خوبی رو ایجاد کرده. این کلیسا سمبول و نمادی از امپراطور روسی است.

کلیسای جامع Kazan:

این کلیسا به Our Lady of Kazan اختصاص یافته و مقدس ترین مکان در روسیه است. این کلیسا براساس مدل کلیسای سنت پیتر در رم ساخته شده. با اینحال، کلیسای ارتدوکس روسی این طرح رو به طور کامل تقلید نکرده چون تفاوتای مذهبی بین این دو مورد هست. داخل کلیسای جامع کازان موارد زیادی داره و با مجسمه ها و آیکونای جور واجور تولید شده بوسیله بهترین هنرمندان روسی دوره های قبل برجسته گشته. دربای برنزی که توجه افراد رو به خود جلب می کنه نسخه ای از دربای اصلی Baptistery در فلورانس ایتالیاست. کلیسای جامع کازان به سبک امپریالیستی( یادآور معابد امپراتوری روم) ساخته شده. معماری عالی و تزیینات داخلی اون در برگیرنده مجسمه ها و نقاشیای خوشگلیه که به کمک هم هارمونی و هماهنگی خوبی به اون می بخشن. این کلیسا کشور روسیه رو به عنوان یه کشور متحد به تصویر میکشه.

کلیسای جامع Saint Isaac:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

کلیسای جامع سنت اسحاق یه مثال برجسته از اواسط قرن ۱۹ روسیه بوده و معماری اون به سبک نئو کلاسیکه.این کلیسا بزرگترین کلیسای جامع ارتدوکس در سن پترزبورگه. کلیسای جامع سنت اسحاق هم اینکه بزرگترین کلیسای ارتدوکس و چهارمین کلیسای جامع در دنیاس. Tsar Alexander I دستور داره این کلیسا تحت رهبری معماری به نام Auguste de Montferrand طراحی و ساخته شه. بنیان و پایه این کلیسا بسیار پایداره. دیواره های خارجی این موقعیت باورنکردنی با سنگای صورتی و خاکستری رنگی پوشیده شده و ۱۱۲ ستون گرانیتی قرمز رنگ دور و بر کلیسا رو محاصره کرده. گنبد کلیسای جامع با طلای خالص و دوازده مجسمه فرشتگان تزیین شده. هزینه ساخت این کلیسا بیشتر از یه میلیون روبل طلا بوده. بعد از سقوط کمونیسم، کلیسای جامع به عنوان موزه بازگشایی شد.

کلیسای Smolny:

این کلیسا یکی از گول زننده ترین کلیساها در سنت پترزبورگ است و زیبایی اون زیر نور خورشید دو برابر می شه. کلیسای Smolny بوسیله یه طراح و معمار ایتالیایی به نام Bartolomeo Rastrelli در سال ۱۷۴۸ طراحی و ساخته شد. این معمار کاخ Winter و کاخی در Tsarskoe Selo رو هم ساخته. هدف از ساخت اینجور بنایی تحت تاثیر قرار دادن ملکه الیزابت بزرگ بود که بدیش اینه قبل از اتمام کار در گذشت. بخاطر این کار ساخت کلیسا تموم نشده موند. قبل اینکه کلیسا کلا نابود شه در سال ۱۸۳۵ به دست معمار دیگری سپرده شد. دیوارا و ستونای این کلیسا با سنگ مرمر سفید تزیین شده. صندوق عهد این کلیسا از ۸۱ کیلوگرم نقره ساخته شده.

کلیسای Chesme:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا شک نداشته باشین یکی از غیر عادی ترین کلیساها در این لیسته. این کلیسا در بخش جنوبی شهر واقع شده و در طول سلطنت کاترین کبیر به عنوان کلیسایی واسه کاخ Chesme بنا نهاده شد. طراحی و تزیینات این کلیسا مثل بیشتر کلیساهای روسی به سبک گوتیکه و بوسیله معمار روسی-آلمانی به نام Yury Felton طراحی شده. این بنا به شکل یه کیک صورتی راه راه و با پنج گنبد نئو گوتیک تیز شکل گرفته. این کلیسای منحصر به فرد در طول دوره های جور واجور دست نخورده باقی مونده.

سوغات روسیه چیه؟

بهترین هتلای شهر روستوف روسیه

تور روسیه جهانگردی معماری کلیسا