عمومی

۷ ایرانی داوطلب سفر بی بازگشت به مریخ

سفر به مریخ

پروژه «مارس وان» (Mars One) نام ۷۰۵ نفر از داوطلبان سفر بی برگشت به مریخ رو اعلام کرد که پس از گذاراندن مرحله سلامت پزشکی به مرحله ی بعدی این پروژه راه یافته ان.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا ؛ این وسط نام هفت ایرونی از بین ۹ ایرونی که در مرحله قبل انتخاب شده بودن هم به چشم می خورد. رامین سعیدآذر، صادق مدرسی، الهه نوری، سحر وقوعی، علی رسول زاده، زهره فتوره بنابی، سعید (روح الله) قندهاری این بخت رو دارن که یکی از چهار انسانی باشن که واسه اولین بار قدم روی سطح مریخ می ذارن.

در مرحله بعد پروژه مارس وان، داوطلبان باید شخصیت، علم، انعطاف پذیری و هوش خود رو در برخورد با رقابت های این سفر متفاوت نشون بدن. در مراحل بعدی هم داوطلبان در گروه های چهارنفره به انجام تمرینات بسیار فشرده واسه آمادگی سفر به مریخ می شن و پس از اون تیم پایانی انتخاب می شه.

ماهنامه نجوم با اعلام این مطلب، احتمال حضور یه ایرونی در مرحله پایانی «مارس وان» رو یه درصد عنوان کرده.

«مارس وان»، پروژه ای خصوصی به رهبری کارآفرین هلندی، باس لانس دورپ واسه ایجاد یه کلونی دائمی جهت اسکان آدم در مریخه. این شرکت که در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده اعلام کرده براساس فناوریای موجود یه نقشه راه واقعی و یه برنامه مالی واسه این پروژه ارائه کرده و این ماموریت رو به طور کاملً عملی می دونه. اولین گروه از آدم ها قراره در سال ۲۰۲۳ روی مریخ فرود آیند تا ساخت این کلونی رو شروع کنن و یه گروه چهار نفره از فضانوردان هم هر دو سال به اونا اضافه می شه.

اولین محموله که شامل یه ماهواره مخابراتیه در سال ۲۰۱۶ راهی مریخ می شه. این پروژه بوسیله یه فیزیکدان برنده جایزه نوبل تایید و پشتیبانی شده.

البته بعضی کارشناسان بخش فضا، ماموریت بلندپروازانه اعزام آدم به مریخ واسه ایجاد یه مستعمره دائم فضایی رو یه شیرین کاری تبلیغاتی بزرگ آزمایش می کنن.

آدام بیکر، کارشناس مهندسی فضا در دانشگاه کینگستون و از منتقدان این پروژه عقیده داره چیزای مهمی در روبرو شدن با مریخ هست که سفر به مریخ رو دست کم در چند سال گذشته غیرممکن می کنه.

ایشون در عین حال اقرار داره که افراد پشت این ایده خوب تونسته ان اشتیاق عمومی واسه این سفر بسازن. در بین ده ها هزار تقاضا کننده حضور در این برنامه بلندپروازانه حدود ۷۰ ایرونی هم حضور داشتن.

کمیته انتخاب Mars One در سال ۲۰۲۲ و چند ماه قبل از شروع رسمی مأموریت، تصمیم پایانی رو واسه انتخاب اولین ساکنان مریخ در پیش می گیره که شاید شامل دو زن و دو مرد از قاره های جور واجور دنیاس.

به گفته مدیران مارس وان، سفر به مریخ با در نظر گرفتن فاصله ۶۴ میلیون کیلومتری اون با زمین و وضعیت مداری بین شش تا هشت ماه (بیشتر از ۲۰۰ روز) زمان میبره. اینجوری اولین گروه چهارنفره اعزامی در سپتامبر ۲۰۲۲ هفت ماه بعد (آوریل ۲۰۲۳) بر سطح مریخ فرود میان.

واسه اقامت نا تموم ساکنان مریخ، کپسولایی شامل دو واحد اقامتی، دو واحد تأمین آب و اکسیژن و دو واحد تأمین لوازم ساخته می شن؛ وظیفه انتقال و ساخت این کلونیا رو دوش دو مریخ نوردیه که قبل از فضانوردان راهی سیاره سرخ شدن.

فضای اختصاص یافته به هر فضانورد در داخل کپسولا ۵۰ مترمربعه و ۲۰۰ مترمربع فضای داخلی هم به اتاق خواب، محوطه کار، اتاق نشیمن و واحدهای پرورش گیاهان اختصاص پیدا کرده.

حدود ۹۵ درصد جو مریخ از دی اکسید کربن تشکیل شده که غیر قابل تنفسه؛ دمای این سیاره هم بین ۳۵ تا منفی ۱۳۵ درجه سانتیگراد متغیره. فضانوردان در زمان ترک محل سکونت و واسه در امان موندن از پرتوهای کیهانی باید از لباسای خاص (Mars Suit) استفاده کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

ایسنا