عمومی

۷ خطر پیش روی مردان بالای ۴۰ سال

واسه کاهش خطر مرگ در اثر این عوامل، از ۷ عامل زیر دوری کنین:

 

تجرد و تنهایی

بررسیای زیاد نشون میدن که مردان متاهل مخصوصا در دهه ۵۰، ۶۰ و ۷۰ زندگی خود از سلامتی بیشتری بهره مند هستن و اندازه مرگ و میر اونا نسبت به مردانی که هیچوقت ازدواج نکرده ان، جدا شده و یا همسران اونا فوت کردن، کمتره. خطر مرگ در اثر بیماریای قلبی- عروقی در مردانی که هیچوقت ازدواج نکرده ان، ۳ برابر بیشتر از بقیه مردونه. بعد از ۵۰ سالگی وضعیت سلامتی مردان جدا شده نسبت به مردان متاهل به سرعت افت می کنه.

 

 

چه رازی در حلقه ازدواج نهفتهه؟

تحقیقات نشون میدن که ازدواج، استرس و افسردگی رو کاهش داده و در نتیجه از دچار شدن به بیماریای طولانی پیشگیری می کنه. مردان غیر متاهل معمولا عادات غذایی نامناسبی رو دنبال می کنن، کمتر به دکتر مراجعه می کنن و رفتارای پرخطر بیشتری دارن. البته کارشناسان فکر می کنند که مجرد بودن بهتر از ازدواج و روابط ناموفقه. ازدواج در مردان بالای ۲۵ سال موجب افزایش طول عمر می شه و هر چی طول مدت ازدواج طولانی تر باشه، اثرات مثبت اون بر سلامتی بیشتره.

زیاده روی در به کار گیری وسایل الکترونیکی

روانشناسان فکر می کنند که اعتیاد به اینترنت، تلویزیون و بازیای کامپیوتری موجب کاهش عادتای درست مانند جنب و جوش، رابطه با طبیعت و روابط اجتماعی می شه. دوری از جامعه خطر افسردگی و زوال عقل رو زیاد می کنه و روش زندگی موسوم به “مریضی نشستن” موجب بالا بردن خطر بیماریای قلبی، دیابت نوع دو، چاقی و مرگ زودرس می شه.

در مطالعه ای در استرالیا که در سال ۲۰۱۲ روی بیشتر از ۲۲۰۰۰۰ فرد بزرگسال ۴۵ سال به بالا انجام شد، مشخص گردید که نشستن به مدت ۱۱ ساعت در روز، خطر مرگ در ۳ سال آینده رو ۴۰ درصد زیاد می کنه. کارشناسان فکر می کنند که نشستن و به کار گیری کامپیوتر و تلویزیون، بیش از۳ ساعت در روز، احتمال دچار شدن به بیماریای طولانی و مرگ به وجود اومده بوسیله اونا رو زیاد می کنه. محققان استرالیایی می گن: برخاستن و جنب و جوش به مدت ۵ دقیقه در هر ساعت اثرات بسیار مثبتی بر وضعیت سلامتی بدن داره.

اشعه ماوراء بنفش خورشید

براساس یافته های موسسه بین المللی پوست، مردان در سنین ۴۰ سال به بالا با بیشترین آسیب به وجود اومده بوسیله اشعه ماوراء بنفش روبرو هستن. مردان ۲ برابر زنان به سرطان پوست گرفتار می شن و در اثر این مریضی جون خود رو از دست میدن و ۶ مورد از ۱۰ مرد ملانوما (کشنده ترین نوع سرطان پوست) در مردان بالای ۵۰ سال مشاهده می شه.

مردان بیشتر از زنان تمایل به ورزش در محیط باز دارن، موهای کوتاه تری داشته و از پوشش کمتری استفاده می کنن. بدیش اینه در این گروه سنی، بیماریای بدخیم به موقع تشخیص داده نشده و درمان نمی شن چون معاینات فردی و مراجعه به دکتر در این سنین کم انجام میشه. هم اینکه این مردان از عوامل محافظتی در برابر آفتاب استفاده نمی کنن و موارد بدخیم معمولا در سنین بالای ۶۵ سال تشخیص داده می شن.

تغذیه ناجور

تغذیه ناجور با بیماریای قلبی، دیابت و سرطان (اولین دلیل مرگ در مردان بالای ۴۰ سال) در ارتباطه. مردان جوون بیشتر از گوشت قرمز، غذاهای آماده و میان وعده های ناسالم استفاده می کنن که منتهی به زیاد شدن وزن، کلسترول بالا و پرفشاری خون می شه.

براساس آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماریا ، در فاصله سالای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، درصد چاقی مردان از ۲۷.۵ درصد به ۳۵.۵ درصد رسیده. 

انجمن رژیم شناسا امریکا واسه مردان بالای ۵۰ سال کم جنب و جوش، روزانه ۲۰۰۰ کالری و واسه مردان فعال، ۲۴۰۰ کالری انرژی پیشنهاد می کنه.

نبود دقت در رانندگی

تصادفات اتومبیل معمولا در بین مردان بیشتر از زنان مشاهده می شه و مرگ به وجود اومده بوسیله این حوادث در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی مردان ۲ برابرزنانه. صدمات غیر از قصد اولین دلیل مرگ در مردان ۴۰ تا ۴۴ سال، سومین دلیل در مردان ۴۵ تا ۶۴ سال و هشتمین دلیل در مردان بالای ۶۵ ساله. در مردان میانسال، مرگ بیشتر به وجود اومده بوسیله خوابیدن پشت فرمون، تجاوز از سرعت مجاز، تصادفات در چهارراها و یا در نیمه شبه. براساس تحقیقات، مردان در دوره سالمندی رانندگی ایمن تری نسبت به دوران جوونی دارن.

افسردگی درمان نشده

با اینکه زنان ۳ برابرمردان مبادرت به خودکشی می کنن اما براساس آمارهای موسسه پیشگیری از خودکشی امریکا، خودکشی در مردان بیشتر به مرگ می رسه. در سال ۲۰۰۹، ۷۹ درصد کل موارد خودکشی به مردان اختصاص داشت. اندازه خودکشی در مردان بالای ۶۵ سال زیاد می شه (۷ برابر زنان در همین سنین). بیش از۶۰ درصد مرگای به وجود اومده بوسیله خودکشی به دلیل افسردگی شدیده. دوری از جامعه و از دست دادن همسر از دیگر عوامل موثر در مبادرت به خودکشی در مردونه.

مردان بیشتر افسردگی رو با ناراحتی برابر می دونن در حالی که شایع ترین علایم افسردگی عبارتند از: خستگی، خواب زیاد، پریشونی، بی قراری، نبود تمرکز، تحریک پذیری و تغییر در اشتها یا خواب.

کارشناسان انستیتو ملی سلامت روان فکر می کنند که افسردگی در هر سنی قابل درمانه و بیشتر بیماران به درمان جواب میدن.

سیگار

اثرات منفی سیگار بر کسی پوشیده نیس اما با افزایش سن این مشکلات شدید شدن می شن. مردان سیگاری بالای ۶۵ سال، ۲ برابر بیشتر از بقیه در اثر سکته مغزی جون خود رو از دست میدن. مصرف سیگار عامل ۹۰ درصد از موارد دچار شدن به بیماریای طولانی انسدادی ریوی (چهارمین دلیل مرگ در بین مردان و عامل ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد سرطان ریه) است.

هم اینکه سیگار موجب افزایش خطر دچار شدن به فراموشی(ششمین دلیل مرگ) می شه. ترک سیگار در سالمندان بسیار کمتر از جوانان سیگاری مشاهده می شه. جدا از سنی که مبادرت به ترک سیگار می کنین، خطربیماریای قلبی بعد از ۱ سال به نصف می رسه. خطر سکته مغزی، بیماریای ریوی و سرطان هم به سرعت کم میشه.

سیمرغ پزشکی