عمومی

۷ علامت بدن که باید جدی بگیریم!

Coughing

هیچ کسی از فکر و خیال درباره مریضی خوشحال نمیشه اما اگه مقداری در مورد علائم بدنتون حواس جمع باشین ممکنه یه مشکل جدی سلامتی رو قبل اینکه دیر شه تشخیص بدید.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ بعضی وقتا بدن تلاش می کنه قبل از بروز یه مشکل یا مریضی به ما اخطار بده، با مواردی مانند سرفه کردن، گرفتگی بینی و یا التهاب. نشونه های بسیاری هست که ما اونا رو ندیده می گیریم چون دلیل درستشان رو نمی دونیم. دونستن این نشونه ها می تونه باعث شه از چندین مرتبه مراجعه به دکتر در امان بمونین و حتی می تونه کمکتون کنه جلوی یه مریضی رو قبل اینکه جدی تر شه بگیرین. در ادامه نشونه هایی رو تقدیم حضورتون می کنیم که نشون میدن ممکنه دچار مریضی باشین اما لازم نیس بترسید. اگه اونا رو در خود یا دور و بری ها دیدید کافیه به پزشکتون مراجعه کنین.

  1. تغییر در نوک پستون

این خیلی با اهمیته که خانوما و آقایون حواسشون به سینهای خود باشه تا بتونن متوجه هرگونه تغییر در اونا شن. تنها خانوما نیستن که ممکنه دچار سرطان پستون و یا دیگر مشکلات مربوط به اون شن. همه میدونیم حس کردن توده در پستون می تونه نشونه سرطان باشه اما دیگه نشونه سرطان که ممکنه ندیده گرفته شده باشه، تغییر در ظاهر پستانه. واسه مثل نوک پستون می تونه چال شه، این قسمت می تونه عوض شه و حتی رنگ پوستش عوض شه.

این نشونه ها از روی اجبار بدون معنا نیس که دچار سرطان پستون شدین، اما خیلی با اهمیته که به دکتر مراجعه کنین تا مورد معاینه قرار بگیرین. پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده.

  1. تورم پاها

واسه خیلی از ما رابطه درد در پاها با یه کشیدگی عضله و کبودی شایعه اما خیلی از افراد نمی دونن اگه درد به همراه التهاب باشه مراجعه به دکتر و تحت معاینه قرار گرفتن، تبدیل به یه امر لازم می شه.

اگه التهاب در پا با درد و حساسیت ترکیب شه علتش می تونه ترومبوز ورید باشه. این مشکل در واقع یه لخته خونه که در پایین پا یا ران واقع شده و اگه درمان نشده بمونه می تونه منتهی به مشکلات جدی و حتی مرگباری شه.

  1. چند رنگ شدن یا چند تیکه شدن زبون

اگه روی زبونتون متوجه قسمتای خشک و سفید رنگ شدید که شکلای عجیبی دارن ممکنه نشونه دچار شدن به مریضی سلیاک باشه. اختلالی که می تونه باعث شه بدن وقتی که تلاش می کنه گلوتن رو هضم کنه به خود آسیب برسونه.

تیکه های روی زبون معمولا به قسمت بندی مناطق روی نقشه تشبیه می شن. اگه اینجور مشکل عجیبی رو به همراه اسهال، استفراغ و کاهش وزن تجربه کردین به دکتر مراجعه کنین تا آزمایش شید.

  1. نامتناسب بودن مردمکای چشم

اگه از روزی که به دنیا اومدید مردمک چشماتون با هم ناهماهنگ بود جای نگرانی نیس. وقتی باید نگران شید که این اتفاق به صورت یهویی افتاده باشه و به مرور مردمکا مطابقتشان رو از دست بدن.

نبود یکی بودن یا گشاد شدن مردمکا می تونن نشونه مشکلات بسیاری باشه که بعضی از دیگر موارد جدی تر هستن مانند آنوریسم، خونریزی و یا حتی مننژیت. اگه وقتی به آینه نگاه می کنین متوجه تغییر میشین پیشنهاد می شه بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنین و یا واسه دریافت پیشنهاد ها با اورژانس تماس بگیرین.

  1. لرز

لرز کردن زیاد اتفاق میفته مخصوصا وقتی که هوا سرده و تب دارین اما اگه فهمیدین دچار لرزهای مرتب و بی دلیل شدین بدون اینکه علائم آنفولانزا داشته باشین، اون وقت باید شک کرد که دچار کم کاری تیروئید هستین.

کم کاری تیروئید می تونه بدون معنا باشه که سلولای بدنتون به اندازه کافی انرژی استفاده نمی کنن. وقتی اینجور اتفاقی میفته بدنتون گرمای کمتری تولید می کنه که می تونه منتهی به لرز شه. اگه نمی تونین مانند بقیه سرمای هوا رو تحمل کنین و مرتب دچار لرز هستین پیشنهاد می شه واسه انجام آزمایش تیروئید به دکتر مراجعه کنین.

  1. هوس کردن یخ

این یکی از اون علائم عجیبه، اما هوس خوردن یخ کردن می تونه یکی از علائم کم خونی بدن باشه. به این مشکل پیکا می گن و بیشتر در کودکان و خانمای باردار دیده می شه. باحال اینجاس که چیزی که هوس می کنین همیشه یخ نیس بلکه می تونه هر چیز غیر خوراکی دیگری هم باشه.

بزرگسالانی که دچار اینجور هوسایی می شن معمولا این کار رو مخفیانه انجام میدن چون می دونن عادتی عجیبه. زور به خوردن این موارد اونقدر قویه که نمی تونن مقاومتی بکنن. اینجور هوسایی واسه فرد خجالت آوره و ممکنه به خاطر همین به دنبال کمک خواستن نباشه.

نوع درمان این مریضی به شکل های جور واجور تشخیص پیکا بستگی داره. اگه ریشه کم خونی در نبود دریافت کافی مواد مغذی باشه می تونین این مشکل رو با مکملا حل کنین.

  1. تشنگی سیر نشدنی

بعد از ورزش و یا وقتی که هوا گرمه احساس تشنگی کردن طبیعیه. اما تشنگی شدیدی که حتی بعد از نوشیدن مقدار زیادی آب ادامه داشته باشه می تونه از نشونه های دچار شدن به دیابت باشه – دیابت بیماریه که باعث می شه بدن کمتر از چیزی که نیاز داره انسولین تولید کنه – این باعث می شه گلوکز زیادی در بدن انباشته شه. بدن گلوکز اضافی رو به همراه ادرار خارج می کنه پس در اینجور شرایطی تعداد دفعات ادرارتون هم زیاد می شه.

اگه در کنار تشنگی شدید، احساس خستگی و تاری دید هم داشتین پیشنهاد می شه هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کنین.

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

بازنشر دکتر کرمانی علائم مریضی