۷ علت بوی بد بدن و درمان آن

 بوی بدن

درد بدیه! بوی بدی که دلیلش رو نمی دونین اما دور و بری ها تون رو آزرده خاطر کرده در این مقاله به بررسی دلیل ۷ بوی بد عادی در بدن می پردازیم.

یافته های پژوهشا نشون میدن که بیماریا باعث بروز تغییراتی در ترکیبات شیمیایی بدن می شن. بعضی از این تغییرات با مشاهده علائم اونا و هم اینکه استشمام بوی نامطبوع قابل تشخیص هستن.

اگه این بوها دائمی بوده و از بین نرفتند، بهتره احتیاط کرده و بررسیای لازم پزشکی رو انجام بدین.

در این مطلب هفت بوی بد بدن رو بررسی کرده و بیماریای احتمالی مسبب اونا رو عنوان می کنیم.

بوی بد پاها

بوی بد پاهاتون غیرقابل تحمله و تا کنون نتونسته اید با اون مقابله کنین؟ با وجود اینکه اجناس زیادی به خاطر مقابله با بوی بد پاها هست، اما بعضی افراد نمی تونن با این بو مقابله کنن.

بوی بد و شدید پاها می تونه هشداردهنده وجود باکتری و قارچ در پاها باشه که در برابر هوا تجزیه شده و بوی نامطبوعی منتشر می کنن.

این مشکل می تونه در اثر تغییرات هورمونی، نبود رعایت بهداشت پاها و یا مشکلات عصبی هم بروز کنه.

بوی بد دهن

هالیتوز یا بوی بد دهن به وجود اومده بوسیله نبود رعایت بهداشت دهن و دندون و یا وجود یه جور عفونته که محیط مناسبی رو واسه رشد باکتریا جفت و جور می سازه.

باکتریایی که در ناحیه زیر بغل رشد می کنن، دلیلی اصلی بوی نامطبوع این ناحیه هستن. نبود رعایت بهداشت بدن و نبود به کار گیری اجناس خوشبوکننده و ضدتعریق می تونه باعث شدید شدن این بو شه

این مشکل روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی میذاره و حتی امکان داره اونا رو به تنهایی بکشونه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین عواملی مانند آبسه دندون، پوسیدگی و جرم دندانا، بیماریای لثه، بیماریای ریوی، عفونتای گلو و هم اینکه مصرف موادغذایی بودار مانند سیر و پیاز خام باعث ایجاد بوی بد دهن می شن.

بوی بد ناحیه تناسلی خانوما

بوی بد ناحیه واژن در صورت نبود تشخیص دلیل اون، در بیشتر موارد به سختی کنترل می شه. اگه این بو بعد از رابطه جنسی یا در طول دوره قاعدگی شدیدتر شه، به احتمال زیاد پای واژینوز باکتریایی در میونه.

این مشکل وقتی بروز می کنه که تعداد باکتریای بد و مضر واژن بیشتر از باکتریای به درد بخور این ناحیه می شه. نشونه هایی مانند ترشحات خاکستری رنگ، بوی نامطبوع، خارش و سوزش ناحیه تناسلی از جمله علائم این مشکله.

بوی بد زیر بغل

باکتریایی که در ناحیه زیر بغل رشد می کنن، دلیلی اصلی بوی نامطبوع این ناحیه هستن. نبود رعایت بهداشت بدن و نبود به کار گیری اجناس خوشبوکننده و ضدتعریق می تونه باعث شدید شدن این بو شه.

با این حال در بعضی موارد بوی زیر بغل مربوط به مشکلاتی در سلامتی می شه که به نام «بروم هیدروز» می شناسنش. این مشکل باعث بروز بوهای نامطبوع می شه که به سختی قابل کنترله.

اگه شمام از بوی بسیار بد و غیرقابل تحمل زیر بغل رنج می برید بهتره، مشکل تون رو با یه متخصص در میان بذارین.

How to Tell If You Smell

بوی تند ادرار

ادرار بوی خاصی داره. با این حال وقتی که این بو تند و نامطبوع می شه، باید به اون دقت کنین، چون بوی تند اون می تونه به وجود اومده بوسیله بعضی مشکلات در سلامتی باشه.

عواملی مانند مصرف بعضی داروها و ویتامینا و مصرف مارچوبه باعث تغییر بوی ادرار می شه. از این گذشته مشکلاتی مانند بیماریای کلیوی یا مریضی دستگاه ادراری، عفونت ادراری و دیابت هم باعث ایجاد بوی نامطبوع و تند ادرار می شه.

در بیشتر موارد بوی نامطبوع ادرار با احساس جزئی سوزش در آخر ادرار کردن همراه س.

بوی ترشحات زنونه

ترشحات واژن اگه شفاف یا سفیدرنگ و بی بو باشه، به طور کامل طبیعیه. اما وقتی که این ترشحات پنیری و غلیظ و همراه با بوی مخمر می شه، شاید پای یه عفونت به وجود اومده بوسیله قارچ کاندیدا یا شکل های جور واجور دیگه قارچا در میونه.

در بیشتر موارد این ترشحات عجیب به بارداری، مریضی دیابت و به کار گیری آنتی بیوتیکا مربوط می شه. این مشکل هم اینکه خود رو با علائم دیگری مانند خارش و سوزش نشون میده. پس وقتی که متوجه بوی بد ترشحات واژن شدید که همراه با علائم گفته شده، حتما به دکتر مراجعه کنین.

بوی بد پوست سر

پوست سر هم می تونه دچار بوی نامطبوعی شه. این بوها می تونه به وجود اومده بوسیله نبود رعایت بهداشت فردی باشه.

اما همیشه این بو به وجود اومده بوسیله نبود شستشوی موها نیس. ترشح زیاد غدد سباسه (چربی) یا تولید یه جور مخمر می تونه دلیلی واسه ایجاد بوی نامطبوع پوست سر به همراه خارش و قرمزی در اون شه.

پیشنهاد می شه با احساس هر کدوم از بوهای نامطبوع اشاره شده در بالا، اگه با رعایت بهداشت موفق به کنترل اونا نشدید، حتما به دکتر متخصص مراجعه کرده و مشکل تون رو با اون در میان بذارین.

واسه کاهش بوی بدن چه بخوریم؟

دلیل بوی بد دهن چیه؟

بازنشر تبیان زنان مردان