۷ علت شکست در ازدواج

دلیل شکست ازدواج failing-marriages

درس گرفتن از اشتباهات بقیه میتونه یه پل محکم واسه زندگی شما باشه حتی اگه ازدواج شما در این لحظه بدون هیچ مشکلی و در بالاترین درجه رضایت دو طرفه تلاش کنین از موارد زیر درس گرفته و آینده زندگی زناشویی خود رو تضمین کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ براساس تحقیقات گذشته، شانس ادامه ازدواج حدود ۵۰/۵۰ه. این آمار و ارقام نباید شما رو متعجب کنه. امروزه زوجای بیشتری تصمیم به جدا شدن از همدیگه می گیرن. مردم می گن که دلیل شکست ازدواج به خاطر مشکلات مالی، خیانت، اعتیاد و صادق نبودنه. اما موارد کوچیک مثل فعالیتای روزمره یا انجام ندادن بعضی از موارد می تونه رابطه بین دو نفر رو تحت تاثیر بذاره و در آخر عشق بین اونا رو نابود کنه. در این مقاله می خوایم دلایل ساده و رایجی که منتهی به شکست ازدواج می شه رو با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشین.

نبود تماس چشمی:

اگه از بیشتر افراد در این مورد سوال کنین که شریک زندگیتون چیجوری عشق خود رو میگه و شما رو دوست داره بیشتر تماس چشمی رو میگن. وقتی که صحبت ای با همسر خود دارین و در حال تماشای تلویزیون هستین نمی تونین رابطه خوب و عمیقی با اون برقرار کنین. این موضوع مانع از ازاد شدن فنیل اتیل آمین می شه که یه ماده شیمیایی محرک احساسات عاشقانه س.

این راه حل رو امتحان کنین: تلاش کنین وقتی رو واسه ایجاد تماس چشمی اختصاص بدید. در این بازه وقتی خود رو از فناوریایی موجود مثل تلویزیون، گوشی همراه و اینترنت دور کنین. شامی رو بدون گوشی همراه ترتیب بدید و از صحبت کردن با همسر خود لذت ببرین.

مقابله نکردن:

دوری از درگیری به خصوص در اوایل ازدواج مانع از به دست آوردن مهارت کافی واسه دست و پنجه نرم کردن با موقعیتای سخت تر در سالای بعدی می شه. اینجاش خیلی مهمه که مهارتای ارتباطی و گفتگو واسه حل مشکلات پیشرفت پیدا کنه. اینکه همه چیز رو ندیده بگیرین و در مورد مشکلات موجود صحبت نکنین موضوع حل نمی شه. این کار باعث ایجاد مشکلات بدتری می شه.

این راه حل رو امتحان کنین: کمتر جنگ و دعوا داشتن می تونه رابطه شما رو تهدید کنه. البته این موضوع بدین معنی نیس که باید دائم با همسر خود دعوا کنین. به جای اینکه انگشت خود رو به سمت طرف مقابل بگیرین و عصبانیت خود رو نشون بدید از جملات خوبی واسه توضیح احساسات خود استفاده کنین. تلاش کنین از جملات سازنده واسه بیان چیزی که شما رو ناراحت کرده استفاده کنین. مثلا هیچوقت نگید: تو هیچ وقت به حرفام گوش نمی کنی. عوضش بگید: از اینکه به حرفام گوش نمی کنی احساس ناراحتی می کنم.

شور و صمیمیت رو به کاهش:

ایا همه مکالمات شما با همسرتون در برگیرنده مسائل عملی مثل برداشتن فرزنده؟ وقتی که صحبت شما در برگیرنده توجه به کودک یا مسائل مربوط به خونه می شه این نشونه بدیه. این موضوع نشون میده شور و صمیمیت بین شما کاهش پیدا کرده.

این راه حل رو امتحان کنین: تلاش کنین از همسر خود در مورد اتفاقاتی که در طول روز براش رخ داده سوال کنین. این کار ممکنه به نظر تکراری برسه اما داشتن اینجور مکالماتی می تونه رابطه شما رو بهتر کنه. زوجایی که در مورد رویدادهای مثبت گذشته با هم رد و بدل کردن نظر و بحث دارن می تونن رابطه خوبی هم با هم داشته باشن.

اعتیاد به رسانه های اجتماعی:

رسانه های اجتماعی یکی از فاکتورهای رو به رشد طلاق در میان زوج هاست. در بعضی از موارد این موضوع می تونه بنیان خونواده رو دچار مشکل سازه. وقتی که پستای زیادی در شبکه های اجتماعی در مورد زوجای کامل و عالی منتشر می شه احساس می کنین زندگی شما چیزی کم داره. در این شرایط انتظارات غیر واقعی در بین دو طرف ایجاد می شه. این وسط موضوع خطرناک دیگری هم هست. رسانه های اجتماعی مثل فیس بوک امکان رابطه با بقیه افراد رو خیلی راحت جفت و جور می کنه. همین امر می تونه رابطه دو نفر رو خراب کنه.

این راه حل رو امتحان کنین: اگه احساس می کنین فیس بوک، اینستاگرام یا تلگرام شما رو از همسرتون دور کرده احساسات خود رو با اون در میان بذارین و این اپلیکیشنا رو از روی گوشی خود پاک کنین. در بعضی از شرایط می تونین سری به رسانه های اجتماعی بزنین.

سودای سفر داشتن:

طلاق گرفتن بعد از بازنشستگی در حال زیاد شدنه. واقعا در سالای گذشته تعداد طلاق زوجای بالای ۵۰ سال دو برابر شده. وقتی که فردی بازنشسته می شه دوست داره کارایی رو انجام بده و به مناطقی سفر کنه که همیشه رویای اون رو در سر می پروراند. این در حالیه که ممکنه شریک زندگی این فرد تمایلی به سفر نداشته باشه. همین موضوع باعث ایجاد جنگ و دعوا و در بعضی از موارد طلاق غیر منتظره می شه.

این راه حل رو امتحان کنین: تلاش کنین با هم سازش داشته باشین. داشتن ایده های جور واجور در مورد بازنشستگی یه موضوع عادی و طبیعیه. اگه همیشه دوست داشتین بعد از بازنشستگی به ایتالیا سفر کنین و همسر شما بهتر می دونه در منزل بمونه، با اون سازش کنین. اون رو تشویق کنین این کار رو به مدت کوتاهی انجام بده.

از دست دادن فردیت:

ندیده گرفتن احساسات و درخواستای شخصی می تونه به طور خاموش رابطه شما رو نابود کنه. آدمایی که زمان زیادی رو واسه همسر خود اختصاص میدن و چیزهای مورد علاقه و خواسته های خود رو ندیده می گیرن، ممکنه نسبت به بقیه زن و شوهرا مشکلات بیشتری داشته باشن.همسران نباید زیادتر از اندازه به هم وابسته باشن. این موضوع می تونه زندگی دو طرف رو نابود کنه. اگه شادی و اعتماد به نفس شما فقط از راه رابطه با همسرتون تقویت می شه و بدون اون احساس خوشبختی و شادی نمی کنین باید مراقب باشین.

این راه حل رو امتحان کنین: در این مورد حواس جمع باشین. از دست دادن فردیت اولین مرحله واسه نابود کردن زندگی دوطرفه س. شما و همسرتون باید چیزی رو پیدا کنین که بتونین به تنهایی انجام بدین و از این کارا لذت ببرین. به باشگاه برید، کارای داوطلبانه انجام بدین و در کلاسا شرکت کنین.

کودکان خارج از کنترل:

بعضی از افراد می گن که فقط به خاطر بچه ها کنار هم زندگی می کنن. اما داشتن بچه می تونه دلیل اصلی بعضی از طلاقا باشه. مثلا ممکنه دو طرف نتونن به خاطر حضور بچه ها رابطه جنسی مناسبی برقرار کنن. بعضی از افراد حتی نمی تونن به خاطر فرزندان خود با همسرشون خیلی راحت صحبت کنن.

این راه حل رو امتحان کنین: در منزل خود قوانینی رو بسازین. بیشتر والدین همه زمان خود رو با کودکانشون می گذرونن و از کنار همسر بودن غافل می شن. اما اینکار می تونه طرف مقابل رو ناراحت و ناراضی کنه. اگه زن و شوهرا بتونن چگونگی مرز گذاشتن واسه کودکان خود رو یاد بگیرن، ازدواجشون خوب میشه.

بعد از طلاق چه کنم و چیجوری زندگی کنم؟

راه تحمل سختیای بعد از طلاق

ازدواج زناشویی طلاق مجله سلامت