۷ نکته خواندنی در مورد عطسه

نگاه کردن به خورشید و عطسه کردن ممکنه واسه هممون اتفاق افتاده باشه اما دلیل اون چیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ یهو بینی شما می خارد، نفس عمیقی می کشید، نفستون رو نگه می دارین، و بعد عطسه می کنین. عطسه کردن در بیشتر وقتا، واکنشیه که بینی تون رو از شر محرک های ناخواسته ای مانند گرد و غبار، موی گربه، یا گرده گیاهان می رهاند، و روش بدن شما واسه خلاص شدن از شر چیزهاییه که نباید به داخل ریه هاتون فرو ببرین.

باحال و خواندنی: فال عطسه

اما چیزای خیلی بیشتری در مورد عطسه کردن هست. این مطلب رو بخونین تا از ۷ حقیقت کمتر شناخته شده در مورد این پدیده بسیار عادی خبردار شین.

۱. خورشید می تونه یه محرک باشه

آآچووو! این فقط صدایی نیس که در زمان عطسه کردن ایجاد می کنین! بلکه مخفف یه سندرم عطسه نه خیلی نادر می باشه که بطور رسمی autosomal dominant compulsive helio-ophthalmic outbursts of sneezing نامیده می شه. این عبارت، توصیف کننده پدیده عطسه در هنگامیه که شما به خورشید نگاه می کنین. نه فقط خورشید، هر نور روشنی می تونه یه عکس العمل زنجیره ای از عطسه رو واسه کسی که گرفتار به آآچووو هست، جفت و جور کنه.

محققان تخمین می زنند که این وضعیت، بین ۱۰ و ۳۵ درصد از افراد رو تحت تاثیر قرار می دهد، اما از اونجا که واقعا هیچ گونه ضرری نداره، بخوبی مورد مطالعه نیستش. تنها تحقیقات کمی در مورد این عطسه وجود دارن، پس جای تعجب نداره که محققان دقیقا مطمئن نباشن که چی باعث اون می شه. بعضی فکر می کنند که اون، یه ناهنجاری در سیستم عصبی پاراسمپاتیکه، بقیه می می گن که اون، یه صفت باقیمونده از روند تکامله. تحقیقی مربوط به سال ۲۰۱۰ از سوئیس نشون می هد مغز آدمایی که گرفتار به این مدل عطسه هستن، فقط راحت تر از بقیه هیجان زده می شه!

۲. عطسه می تونه بعد از رابطه جنسی هم اتفاق بیفته

بله، عطسه کردن بعد از رابطه جنسی، بیشتر از چیزی که فکر می کنین، اتفاق می افتد. محققان به طور کامل مطمئن نیستن که به چه دلیل این اتفاق می افتد اما فکر می کنند که دلیل اون مربوط به سیستم عصبی پاراسمپاتیکه که چیزایی مانند ضربان قلب، هضم، بافت ها و مایعات مربوط به تحریک جنسی رو تنظیم می کنه.

۳. سرعت یه عطسه ممکنه شما رو متعجب کنه

در دهه ۱۹۵۰، ویلیام فرث، زیست شناس هاروارد، تخمین زد که یه عطسه می تونه سرعتی برابر ۱۰۰ متر بر ثانیه داشته باشه، که می شه حدود ۳۶۰ کیلومتر در ساعت! در حالیکه حالا بنظر می رسد تخمین فرث به طور کامل بزرگ نمایی آمیزه، اما عطسه ها شک نداشته باشین با شدت حرکت می کنن. یه مطالعه بوسیله یه تیم از محققان در سنگاپور دریافت که عطسه ها تا سرعت ۱۶ کیلومتر در ساعت حرکت می کنن.

۴. شما نمی تونید در خواب عطسه کنین

تا بحال فکر کرده اید که به چه دلیل هیچوقت در حال عطسه کردن از خواب بیدار نمی شید؟ جواب به این سوال، محققان رو هم متعجب کرده. وقتی که دراز می کشید، غشاهای مخاطی در بینی شما در واقع متورم می شن که باید باعث شه به ذرات گرد و غباری که در داخل و خارج سوراخ های بینی تون در گردشند، حساس تر شید. اما معلوم شده که در طول خواب REM (خواب عمیق و آرومی که وقتی رویا می ببینن، در اون هستین) تموم عضلات بجز اونایی که چشمها رو کنترل می کنن، از کار می افتند!

ماهیچه هایی که واسه عطسه کردن، منقبض و منبسط می شن هم، جزو اون عضلات از کار افتاده هستن، و حتی وقتی که شما در خواب REM نیستین، نورون های مسئول ایجاد عطسه، بازم سرکوب می شن. پس در حالیکه عطسه کردن در خواب غیر عمیق، ممکنه، اما هنوزم بسیار بعید می باشه!

۵. نمی تونید چشماتون رو موقع عطسه کردن باز نگه دارین

هر کسی که در دوران مدرسه دچار آلرژی بوده باشه، این طعنه رو بخوبی می شناسد: «مراقب باش چشمات در نیاد!» با اینحال، برخلاف منطق یه فرد ۱۰ ساله، یه عطسه هر چقدر هم که قوی باشه، قرار نیس چشمون شما رو از حدقه بیرون بیاره! پس به چه دلیل ما موقع عطسه کردن، چشمامون رو می بندیم؟ این فقط یه رفلکسه. اعصاب بینی شما در واقع به اعصاب موجود در چشمون شما وصل هستن، پس وقتی که عطسه می زنید، این تحریک باعث می شه که واسه یه لحظه، چشماتون رو ببندین، حتی اگه تلاش کنین این کار رو نکنین!

۶. اونا حتی یه لحظه هم باعث ایست قلب شما نمی شن

عطسه کردن، سرعت تپش قلبتون رو کم می کنه. در مورد اولین کاری فکر کنین که وقتی اون غلغلک رو در بینی تون احساس می کنین، انجام می بدید: شما یه نفس بزرگ و عمیق می کشید و اون رو نگه می دارین. اون نفس عمیق، عضلات رو در قفسه سینه شما سفت می کنه و فشار رو در ریه های شما افزایش می دهد، که تموم اینا، جریان خون به قلب شما رو بند می آورد. اون وقت بطور لحظه ای فشار خونتون کم شده، و ضربان قلبتون افزایش پیدا می کنه.

وقتی که شما اجازه می بدید تموم اون هوا تو یه بازدم بزرگ خارج شه، فشار خون شما به سرعت دوباره به حال قبل بر می شه و ضربان قلبتون کاهش می یابد. به گفته محققان در کتابخونه کنگره، این افت یهویی می تونه باعث شه که بنظر برسه قلبتون واسه یه ثانیه متوقف شده، اما واسه بیشتر افراد، قلب، فقط کمی آهسته تر می زند، همین.

۷. شما باید موقع عطسه کردن، جلوی دهنتون رو بگیرین

مادرتون بی دلیل به شما گوشزد نمی کرد که جلوی دهنتون رو موقع عطسه یا سرفه کردن بگیرین. محققان در دانشگاه MIT، عطسه ها رو در رده «حباب های شناور چند فازی» دسته بندی کرده ان. این از پایه بدین معناست که ذرات ریز عطسه ی شما، که شامل تعداد زیادی باکتری هستن، واسه یه مدت طولانی تر از چیزی که تصور می شه، در هوا آویزون می مانند. اون قطرات کوچیک از بزاق، مانند پر در باد، در دور و بر شما شناورند، تا زمانیکه در آخر لحظاتی بعد روی محل یا شخص از همه جا بی خبری بشینن!

دانستنیای باحال درباره عطسه کردن

به چه دلیل با خیره شدن به نور خورشید عطسه می کنیم؟

دانستنی عطسه مجله تناسب اندام