عمومی

۷ پیشنهاد برای کار دانشجویی

student-jobs

بعضی بر این اعتقادند که دانشجویی یه شغل تموم وقت است و دانشجویان باید تموم فرصت خود راصرف تحصیل کنن دقیقا به همین خاطره که خیلی از بانکا و شرکتای دولتی از استخدام دانشجویان منع شدن.

به گزارش آلامتو به نقل از بانکی، اما هزینه تحصیل  بسیار بالاست مخصوصا اگه دانشجوی غیر بومی باشی هزینه مسکن، خوراک،پوشاک، رفت و اومد و… سر به فلک میکشه. کار دولتی هم که ممنوع! اگه خونواده متوسطی البته از نظر سطح درآمد داشته باشین بایک حساب سرانگشتی می فهمی که دانشجویی شغل تموم وقتت نخواد بود و باید به سراغ کار و کاسبی بروی ، کار دانشجویی.

اما قبل از شروع کار باید به این نکات توجه کرد:

۱. کار در رابطه

شاید در نظر اول پیدا کردن شغل مربوط به رشته تحصیلی تون به نظر رویا پردازانه باشه اما خیلیا هستن که این روزا کارای نیمه وقت و حتی سطح پایین اما مربوط به رشته شغلی شون انجام میدن.

دانشجویان پزشکی که دستیاری استادانشان رو می کنن، روانشناسان و مددکارانی که با نصف دستمزد در مراکز درمانی مشغول کارن، حتی تدریس دروس پایه رشته تحصیلی تون بهتر از انجام دادن کارای غیر ربط داره.

۲. آمار گیری

اشتباه برداشت نکنین منظور از آمار گیری مشارکت در پژوهشای میدونی و تحقیقاتی مثل نظر سنجیه که با اینکه کار سختیه اما به دانشجویان مخصوصا دانشجویان رشته ای علوم انسانی کمک می کنه در بطن جامعه حاضر باشن.

۳.کار در دانشگاه

ساعتی هزارو۲۰۰تومان واسه مقطع کارشناسی و ساعتی هزارو۵۰۰تومان واسه مقطع ارشد و دکترا. این مبلغ قرارداد معاونت دانشجویی دانشگاه ها با دانشجویان واسه کار دانشجوییه. واسه همه واحدهای پژوهشی، فرهنگی، خدمات دانشجویی و… نیاز به نیروی کار هست که دانشگاه ها با عنوان کار دانشجویی، از دانشجویان واسه انجام این کارا استفاده می کنن. دانشجویان در این کارا مسوول واحد افزایش می شن، در کتابخونه مسوول تحویل کتاب می شن و در کمیته پژوهشی وظایف نشریه رو برعهده می گیرند.

دانشجویان در همه واحدهای دانشگاه که نیاز به کمک دارن مشغول به کار می شن.

۴.پله پله

دنبال میز مدیریتی نباشین کار دانشجویی از اسمش مشخصه کار نیم وقتیه که معمولا درآمد خیلی بالایی نداره اما همیشه واسه پیشرفت پله خوبیه خیلی از دانشجویان بعد از تموم شدن دوره تحصیل در مراکزی که در اونا کارورزی کردن و یا واسه کار دانشجویی مراجعه کردن استخدام شدن.

۵.کار رایگان

بعضی کارا در دوره دانشجویی واسه کسب تجربه و مهارت در کار اونقدر لازم ان که حتی باید واسه کار رایگان هم داوطلب شید!

چون که نه؟

یکی از نیازها و در خواستای اساسی کارفرمایان در دنیای امروز سابقه کاریه، از طرف دیگه خیلی از نکات کلیدی در مورد کار رو در دانشگاه نمیشه آموخت پس اگه این امکان واسه شما جفت و جور شد که حتی به صورت رایگان واسه مراکز مهم و اصلی مربوط به تحصیلتان کار کنین شک به دلتون راه ندین و رزومه کاری تون رو رنگین کنین.

۶.گول نخورین

بعضی از سودجویان با به کار گیری نام کار دانشجویی مبادرت به بیگاری کشیدن از علاقمندان به کار می کنن. حتی کلاهبرداریایی هم با این عنوان دیده شده پس قبل از مراجعه به هر مکانی واسه استخدام و گرفتن کار دانشجویی بیشترین دقت خود رو به کار ببرین.

۷. کار عار نیس

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم دوران دانشجویی دوران گذاره. اگه واقعا باید کار کنین به پرستیژ و جایگاه اجتماعی کار خیلی اهمیت ندین.

چیزی که مهمه  اون هستش که از راه درست کسب درآمد کنین منشی گری ،بازاریابی ، رانندگی و حتی پیک موتوری مهم اینه که در پناه حق سربلند باشین.

بانکی