عمومی

۸ جمله ای که نباید هرگز به همسر خود گفت !؟

شما خیلی راحت می تونید هر چیزی که می خواهید به شوهرتون بگید اما اگه مراقب صحبت کردن خود نباشین، ممکنه اون صحبت های شما رو به شکلی ناخوشایند درک کنه. شاید شما نگرانی های معقولی داشته باشین یا می خواهید به موضوع هایی اشاره کنین که تو زندگیتون نقشی اساسی داره اما بیان این مسایل با روشی نادرست، در مدت وقتی طولانی، احساسات شوهرتون رو جریحه دار و رابطه بین شما رو متشنج می کنه. به قول «جودی فورد»، روان دکتر آمریکایی و نویسنده کتاب «هر روز با عشق»، مهارت سخن گفتن مهرآمیز رو تموم زوج ها باید بیاموزند…

از نظر اون ۸ جمله کلیشه ای وجود دارن که هیچوقت نباید به مهم ترین فرد زندگی تون بگید:

۱.تو دقیقا مثل بابات هستی!

هیچوقت این جمله رو به کار نبرین. این عبارت بسیار ناخوشایند و تحقیرآمیزه چون که شوهرتون رو نگران می کنه شاید بدترین اخلاق فامیلی اش رو بروز داده. هروقت این جمله به ذهن تون رسید، کمی صبر کنین و درباره تفکری که پشت این موضوعه، دقت کنین. ممکنه اون این رفتار رو یه جور تحقیر بدونه. شما باید موضع خود رو از تحقیر کردن تغییر بدید و به طور مستقیم درخواست منطقی و عاقلانه تون رو بگید. مثلا بگید: «عزیزم! وقتی که ساندویچت رو تموم کردی لطفا ظرفت رو روی سینک بذار». با این روش شما به خواسته خودتون، بدون رنجاندن همسرتون رسیده اید.

۲.چه وقتی می خواهی دنبال یه کار جدید بگردی؟

اول بهتره ببینین به چه دلیل دوست دارین همسرتون یه شغل جدید پیدا کنه! زمان زیادی رو که خارج از خونه می گذراند، دوست ندارین؟ فکر می کنین از نظر شغلی باید در مراحل بالاتری قرار داشته باشه؟ حقوق اش کافی نیس؟ قبل اینکه مطالبی رو بگید که واسه همسرتون رنج آور باشه، کلاهتان رو قاضی کنین و ببینین چه موضوعی باعث آزار شما شده. با اینجور جمله هایی توانایی های اون رو در پشتیبانی از خود و بچتون مورد انتقاد قرار ندین چون که بخشی از آزمایش یه مرد از خودش، به اینکه تا چه حد می تونه از خونواده اش پشتیبانی کنه، مربوط می شه پس تحقیر اون در این محدوده حساس می تونه یه ضربه خطرناک باشه. واسه دوری از این موضوع، گفت وگوهایی پیوسته درباره کار هر دو نفرتون، جاه طلبی های شغلی و نگرانی های مالی داشته باشین. اگه شما مشکلی در مورد درآمد همسرتون دارین، این گفت وگوها وقتیه که می تونید در مورد سطح زندگی تون با اون صحبت کنین. هیچ گاه شوهرتون رو در موضع دفاعی قرار ندین.

۳.مادرم درباره اینکه این کار رو انجام میدی به من اخطار داده بود

این موضوع بعضی وقتا شوهرتون رو به شدت عصبانی می کنه چون اون متوجه می شه بقیه از چیزی که در خونه شما می گذره، باخبر ان. خانوم ها معمولا در جریان دعوا ها تلاش می کنن حرف خودشون رو به کرسی بنشونن و واسه این کار از هر دلیل و برهانی استفاده می کنن. این رفتار مثل اینه که شما یه قشون رو در جبهه ای خودی، آماده رزم کنین. این اندیشه غلطه چون که به همسرتون نشون می بدید هم جهت با اون و پیوندتان نیستین. شما نباید اجازه بدید عقاید بقیه به رابطه شما تحمیل شه. هر چند در واقعیت نگرانی هایی هست و و مادرتون اونا رو به شما گوشزد کرده اما درمورد طرز بیان این نگرانی ها فکر کنین. شاید مادر شما گفته همسرتون خیلی خسیسه. اگه این گفته واقعا صحت داره به اون بگید: «به چه دلیل بعضی وقتا در مورد خرج کردن واسه چیزایی که مورد نیازمونه، بی میل هستی؟» در این حالت به شکلی خلاقانه با مشکلات کنار می آیید. در اختلاف هایی که براتون پیش میاد، دقیقا به ریشه موضوع ای که شما رو برآشفته کرده، توجه کنین. پیدا کردن یه راه حل مناسب احساس بهتری در مقایسه با بیان بعضی کلمات ناشایست به وجود میاره.

۴.کمک نمی خواهم؛ خودم انجام می دهم!

این عبارت از دو جنبه رو مخه؛ اول اینکه نقش ریشه ای شوهر رو به عنوان یه پشتیبان و فردی لایق در خونه زیر سوال می برد. دوم اینکه کاملا معلومه که وقتی یه فرد بالغ فهمیده باشه تلاش و تلاشش بی ارزشه، دچار پریشونی می شه. بیان این جمله خیلی وقتا، باعث می شه همسرتون فکر کنه اون هیچوقت نمی تونه کاری رو درست انجام بده یا اعمالش به هیچ وجه باعث خوشحالی شما نمی شه. اگه شوهرتون در حال انجام کاریه که شما فکر می کنین اشتباهه، تلاش کنین اول اهمیت اون کار رو پیش خودتون سبک سنگین کنین. یادتون نره که فقط به خاطر اینکه انجام کاری متفاوت با چگونگی عمل و تفکر شماس، غلط نیس. یادتون باشه که اون هم مثل شما فردی بالغه. بهتره اگه اون کاری رو به شکلی ناجور انجام می دهد و شما از انجام این کار عصبانی می شید، اون محیط رو ترک کنین.

۵.تو همیشه …. تو هیچ وقت…

زوج ها نباید هیچوقت از این جمله ها استفاده کنن. این دو عبارت جوی منفی در خونه به وجود می آورد. اینجور برخوردهایی رابطه شما رو ناقص می کنه و طرف مقابل رو در حالتی دفاعی قرار می دهد. اگه مشکلاتی منطقی هست مثل اینکه « اون عمدا تموم ابزارش رو در گاراژ پراکنده کرده» یا «بیشتر فراموش می کنه باک بنزین رو بعد از استفاده پر کنه» از کلی گویی دوری و تلاش کنین روی نزدیک ترین موضوعی که باعث ناراحتی شما شده تمرکز کنین. در مورد رفتارای اون داوری نکنین. شاید احساس کنین که با این رفتارها به شما توهین شده ولی ممکنه اون اینجور قصدی نداشته باشه. بیشتر مردها دوست دارن کاری که همسرشون رو خوشحال می کنه، بکننن و این موضوع به طور کامل به چگونگی درخواست شما مربوط می شه.

۶.فکر می کنی با این شلوار یا کت بهتر به نظر می رسی؟!

شما با پرسیدن این سوال تلاش می کنین هم اینکه وزن اون اشاره کنین؟ اگه جواب شما مثبته بدونین که شوهرتون از این جمله هیچ چیز قابل لمسی دریافت نمی کنه. شاید فکر کنین خیلی زیرکانه و غیرمستقیم پیغام خود رو می رسونید اما واقعا به قیافه اون توهین می کنین بدون اینکه نگرانی واقعی خود رو در مورد سلامتی اش نشون بدید. به جای جمله بالا می تونید با چیزی که شما در ظاهر اون دوست دارین، شروع کنین؛ مثل: «وقتی که تو پیراهن آبی می پوشی، من خیلی بیشتر از چشم های آبی ات خوشم میاد.» بعد نگرانی خود رو در مورد اضافه وزن اون در چارچوب سلامت مطرح کنین. وقتی که درخواست خود رو ملایم تر مطرح کنین، موقعیت های بیشتری واسه بیان پیشنهادهای به درد بخور دارید.

۷.وقتی با دوستانت هستیم تنها وقتمون رو تلف می کنیم!

اینکه همسرتون دوستی داره که شمام صحبتی و رفت و اومد با اون رو دوست ندارین، ایرادی نداره. هیچ متخصصی پیشنهاد نکرده زوج ها باید دوستان همدیگه رو به شکلی کامل قبول کنن اما مشکل وقتی حادتر می شه که شوهرتون رو به خاطر انتخاب دوستانش تحقیر کنین. اون از رفتار شما اینجور برداشت می کنه که شما ترجیح می بدید دوستان شوهرتون رو واسه اون انتخاب کنین. هیچ کس اینجور رفتاری رو نمی پذیرد. اینجور جمله ای، جانشین مناسبیه: «عزیزم! تو می دونی که چیزهای مورد علاقه من با کارایی که تو و دوستت انجام می بدید یکی نیس، پس به چه دلیل یه میهمانی دوستانه دو نفره برپا نمی کنی؟» یادتون باشه که هیچ یه از قوانین ازدواج، حکم نمی کنه که شما دو نفر هر کاری رو با هم انجام بدین. در اینجور رفت و آمدهایی شوهر شما می خواهد زمان کوتاهی رو با دوستش تجربه کنه و اصلا این موضوع که شما از این زمان لذت می برید یا از طنزهای دوستش آزرده خاطر هستین، اون رو درگیر نگرانی نمی کنه. اگه یه فرد واقعا دوست مناسبی نیس به احتمال زیاد شوهر شما کم کم این موضوع رو درک می کنه درحالی که اگه شما بخواین که اون رو رها کنه، ممکنه هیچوقت این اتفاق نیفتد.

۸.تو نمی تونی از فرزندمون مراقبت کنی!

شاید از اینکه شوهرتون در انجام کارای بچتون با شما سهیم نمی شه، دلخور هستین اما هیچ وقت فضای مناسبی رو واسه همکاری اون به وجود آورده اید؟ در آخر یه روز کاری پردردسر، هیچ مردی تمایلی واسه تبدیل شدن به بابایی خوب و فعال نداره به خصوص اگه تموم تلاش هاش ندیده گرفته شه. اگه مردی همیشه احساس کنه که رفتارای پدرانه اش غلطه به تدریج رابطه عاطفی اش با کودک کمتر می شه. اجازه بدین پدر، پدر باشه با تموم کمبود ها. به هر حال این مرد با همه ویژگی هایی که داره واسه یه عمر پدر بچه شماس. مطمئن باشین اون می دونه چیجوری خوب شما بچه رو تمیز کنه یا به اون غذا دهد. فقط ممکنه جزییات انجام این کارا کمی با شما فرق داشته باشه. اگه مواردی مثل چگونگی به کار گیری کالسکه یا شماره تلفن متخصص کودکان رو باید بدونه، اونا رو به طور خلاصه به اون بگید یا جایی یادداشت کنین.

بازنشر : آلامتو

به نقل از : سلامت

سلامت