عمومی

۸ درمان خانگی برای گرما زدگی

درمان خانگیheat strokeگرمازدگی

در فصلی هستیم که امکان وقوع گرمازدگی زیاده پس بهتره با چند راه حل طبیعی و خونگی درمان اون آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از دونفره؛ اولین و لازم ترین اقدام در روبرو شدن با فردی که دچار این مشکل شده اینه که در اسرع وقت دمای بدنش رو کاهش داده و کنترل کنین. در این مطلب درمانای خونگی که میتونه دونستنش خیلی براتون به درد بخور باشه رو قرار دادم تا در مواقع اظطراری بتونین اقدام درست و به جایی داشته باشین.

مصرف ماست با آب واسه مقابله با گرمازدگی

دو قاشق ماست رو با کمی نمک و پودر زیره در آب حل کرده و بخورین. با نوشیدن ۱ الی ۲ لیوان دوغ در روزای گرم میتونین تا حد خیلی از گرمازدگی جلوگیری کنین. این نوشیدنی به دلیل داشتن آب باعث تازگی و سرد شدن بدنتون میشه. هم اینکه شامل پروبیوتیکا، پروتئینا، مواد معدنی و ویتامینه که مواد لازم بدنتون رو هم تامین میکنه.

حموم آب سرد اقدامی لازم و اورژانسی

دوش گرفتن با آب سرد یا غوطه ور شدن در وان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه میتونه دمای بدن رو کم کنه و یکی از اقدامات لازم و اورژانسی قبل از رسوندن فرد گرمازده به بیمارستانه. این درمان بوسیله کارشناسان هم پیشنهاد میشه چون خنکی آب باعث کاهش کلی درجه گرما بدن میشه.

تذکر: هیچ وقت از آب یخ واسه اینکار استفاده نکنین چون ممکنه درجه گرما بدن رو شدیدا کم کنه که این مشکلات بیشتری رو به دنبال داره.

طب چینی واسه درمان گرمازدگی

الان در بیشتر جهان و مخصوصا در طب چینی به کار گیری ماش زیاد شده و یکی از درمانای اصلی واسه گرمازدگی حساب میشه. چون ماش گیاهی ضد تب در طبیعته و جوشونده اون باعث دفع سموم بدن میشه. یه فنجون ماش رو به همراه ۳ فنجون آب بجوشونین و عصاره اونو واسه کاهش دمای بدنتون بخورین.

روغنای لازم واسه کاهش دمای بدن

روغن نعناع، اسطوخودوس، روغن زیتون یا بادام رو به نسبتای مساوی باهم مخلوط کرده و در پشت گردن، کف دست و داخل مچ دستتون بمالید. با اینکار شما به کاهش دمای بدنتون کمک میکنین. اسطوخودوس واسه آرامش پوست در موقع آفتاب سوختگی و همچنسن واسه اعصاب هم بسیار مفیده. روغن نعناع اثر خنک کنندگی واسه بدن داره و تب رو کم می کنه.

آب پیاز یه معجون خونگی درمان گرما زدگی

دو راه واسه به کار گیری آب پیاز در درمان گرمازدگی هست:

  • با دیدن علایم گرمازدگی و واسه کاهش دمای بدنتون آب پیاز رو در پشت گوش، زیر پا و روی قفسه سینه خود بمالید.
  • بعد از گرمازدگی یه قاشق چای خوری آب پیاز رو با یه قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و بخورین.

بهتره که این مخلوط رو تا چند روز بعد از گرمازدگی هم استفاده کنین تا به طور کامل علائم برطرف بشن. آب پیاز به عنوان یکی از درمانای طبیعی در گرمازدگی استفاده میشه اما ساختار دقیق عملکردش هنوز شناخته شده نیس.

آب تمبر هندی واسه درمان گرمازدگی

تمبر هندی رو واسه چند دقیقه بجوشونین و عصاره اونو با شکر یا عسل مخلوط و استفاده کنین. میوه ای با طبیعت سرده و واسه رفع تشنگی و نابود کردن تب بسیار مفیده. حتی به کار گیری تمبر هندی تهوع رو هم نابود می کنه.

واسه رفع تهوع و استفراغ آب گشنیز بخورین

گشنیز گیاهی خنک کننده س و با نابود کردن گرما بالای بدن علائم گرمازدگی رو بهیود میبخشه. هم اینکه از تهوع و استفراغ هم جلوگیری میکنه.

سرکه سیب

یه قاشق چایخوری سرکه سیب رو تو یه لیوان آب مخلوط کرده و بخورین. سرکه سیب شامل مواد معدنی و ویتامین هاست که به دوباره پر کردن الکترولیتای از دست رفته بدن کمک میکنه.

خواص و روش درست کردن معجون سیر و عسل واسه لاغری

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

درمان خونگی دونفره