عمومی

۸ دلیل قانع کننده برای ترک آدامس

با وجودی که اجداد ما از برگ گیاهان و صمغ های طبیعی واسه تمیز کردن دندانه ها و خوش بو شدن دهانشون استفاده می کردن اما به نظر می رسد صنعت جهانی ۳۰ میلیارد دلاری تولید آدامس ها و پودرهای سفید کننده امروزه به اندازه روش های طبیعی گذشتگان در این مورد به درد بخور و موثر نبوده.

8 دلیل راضی کننده واسه ترک آدامس

در واقع بیشتر آدامس هایی که امروزه تولید می شن پر از مواد شیمیایی سمی، رنگ های مصنوعی، مواد شیرین کننده و طعم دهنده های مصنوعی هستن.

به گزارش سایت اینترنتی ارگانیک، برخلاف اینکه دندانپزشکان ادعا می کنن جویدن آدامس های بدون قند واسه کاهش پلاک و پوسیدگی دندون ها خوبه اما در این مقاله هشت دلیل راضی کننده ارائه شده که شما رو مجبور می سازه این عادت ناجور و مضر رو ترک کنین. این هشت دلیل عبارتند از:

۱- جویدن آدامس فشار مضاعفی رو بر غضروف ضربه گیر در مفاصل آرواره شما وارد می کنه و موجب می شه که تا آخر عمر در فک خود احساس درد و ناراحتی داشته باشین. حتی عضلات آرواره ممکنه در اثر جویدن زیاد آدامس سفت شده و موجب بروز سردردهای طولانی شن.

۲ـ برخلاف یه باور غلط قدیمی، آدامس جویدن تاثیری در رفع بوی بد دهن نداره چون معمولا بوی بد دهن به وجود اومده بوسیله یه مشکل گوارشی یا مریضی لثه یا دندانه که جویدن آدامس در واقع این بوی بد رو با طعم تند نعناع همراه کرده و اونو شدید شدن می کنه.

۳ـ آدامس جویدن، تولید دائمی بزاق رو تحریک می کنه. فعالیت غدد بزاقی دهن واسه چند ساعت متوالی، چیزی طبیعی نبوده و روی عملکردهای متابولیکی بدن تاثیر بد می گذارد.

۴ـ افراد گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر باید از جویدن آدامس دوری کنن چون این کار علائم سندرم رو در اونا شدید شدن می کنه و دلیل اون وارد شدن هوای اضافی به داخل مجاری گوارشی هنگام آدامس جویدنه. این وضعیت در واقع فشار بیشتری رو به روده مریض وارد کرده و نفخ و تورم روده رو هم شدید شدن می کنه.

۵ـ علاوه بر اینا آدامس از پلیمرها و بقیه مواد مصنوعی ساخته می شه که اگه یهو قورت داده شه هضم اون خیلی سخت بوده و دستگاه گوارش رو با مشکل مواجه می کنه.

۶ـ خیلی از آدامس های بدون قند موجود در بازار با ماده ای موسوم به «آسپارتام» شیرین می شن که مصرف اون با بروز سرطان، دیابت، مشکلات نورولوژیک و حتی بروز نواقص مادرزادی ربط داره.

۷ـ بقیه آدامس ها هم که معمولا شامل مقادیر زیادی قند شربت ذرت موسوم به «فروکتوز» هستن علاوه بر بروز مشکلات و ناراحتی هایی مثل چاقی، دیابت و سرطان، عامل اصلی پوسیدگی دندانه ها به حساب می آیند.

۸ـ آدمایی که دائم آدامس می جوند بیشتر واسه نابود کردن استرس (مخصوصا در مورد افراد قدیم سیگاری) این کار رو انجام میدن پس عامل ریشه ای اضطراب در اونا درمان نشده و ادامه می یابد. در این جور مواقع فوت وفن هایی چون یوگا و مراقبه واسه آرامش بخشیدن و کاهش اضطراب بسیار موثرتر هستن.

 

بازنشر : آلامتو

به نقل از :

ایسنا ضررهای آدامس